Ayakkabı Vurması için 12 Efsanevi Hile

Ayakkabınızı biraz daha büyütmek ve sürtmesini önlemek için alkol uygulayabilirsiniz ya da su ile doldurduğunuz torbaları içlerine koyarak dondurucuya bile koyabilirsiniz.
Ayakkabı Vurması için 12 Efsanevi Hile

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çoğumuzun çok sevdiğimiz için atmadığımız, ama çok rahatsız ettiği için acı çektiren bir çift ayakkabımız olmuştur. Ayakkabı vurması, günlük hayatta çok rahatsız edici olabilir.

Yapıldıkları madde, tasarımları ve aksesuarları genelde giyildiklerinde ne kadar rahat ya da rahatsız olduklarını belirler.

Problem şu ki soruna yol açan şeyin ne olduğunu her zaman tanımlayamazsınız, çünkü bazen ilk giydiğinizde herhangi bir soruna yol açmazlar.

Bu sebeple ayakkabılarınızı ayağınıza göre biçimlendirmek ve hatta şeklini ya da numarasını değiştirmek için birkaç hile bilmek iyidir.

Aşağıda size, ayakkabı vurması ile mücadele etmeniz için uygulaması kolay 12 hile vereceğiz ve böylece hiçbir zaman ayakkabılarınızı bir kenara atmayı düşünmeyeceksiniz.

Hadi bir göz atalım!

1. İki çorap giyin

iki corap

Ayakkabılarınız sadece biraz fazla sıkıysa ve kullandığınızda rahatsızlık veriyorsa, çözüm ayakkabınızı bir süre günde birkaç dakika iki çift kalın çorap ile giymek.

Ayaklarınızı sıkı ayakkabıya sokun, birkaç dakika boyunca yürüyün ve birkaç dakika sonra ayakkabı daha geniş ve daha rahat olacaktır.

2. Buz torbası

buz torbasi

Buz torbası hilesi son zamanlarda oldukça popüler hale geldi çünkü çok ufak ayakkabılarınızı büyütebiliyor.

Bir torbayı su ile doldurun ve ayakkabınızın içine yerleştirin. Sonra bir ya da iki günlüğüne dondurucuya koyun. Su donunca, ayakkabılarınız genişleyecek ve kullanmanız daha kolaylaşacak.

3. Üstüne saç spreyi sıkın

sprey

Ayaklarınızın terli ayakkabı içinde kaymasını önlemek için bir miktar saç spreyini alın ve ayakkabınızın içini çok ıslatmadan spreyleyin. Bunu çok yüksek ya da burnu açık topuklu ayakkabılar için öneririz.

4. İki astar koyun

astar

Ayakkabı vurması için ya da bir sebeple ayağınıza çok büyük gelen ayakkabılarınız için klasik bir hile iki astar kullanmaktır. Dükkanlarda kolayca bulunabilir ve aynı zamanda evde, mukavva ya da etilen vinil asetatla (EVA), ve birçok seçenek ile yapılabilir.

Aslında, eğer acil bir durum varsa ve astarınız yoksa, bu problemi kadın pedi kullanarak çözebilirsiniz. Oldukça enteresan görünse de, tutkal onları ayakkabınıza iyice yapıştırarak ayakkabılarınızı daha rahat hale getirecektir.

5. Bir miktar kalıp deodorant kullanın

Eğer ayakkabılarınızdan biri acıtıyorsa ya da sürtüyorsa, problemli bölgeleri katı deodorant ile ovun. Bu ürün su toplamasını önleyerek cildinizi olması gerektiği gibi tutacak.

Bu yazımıza da bir göz atın: Ayakkabı Parlatmak için İlginç 10 Alternatif

6. Saç kurutma makinesi kullanın

sac kurutma

Saç kurutma makinesinden üflenen ısı, ayakkabılarınızı yumuşatarak mükemmel bir şekilde ayaklarınızın kalıbını almalarını sağlayacaktır. Bir çift yeni kalın çorap giyin, ayakkabınızı giyin ve saç kurutma makinenizi beş ya da on dakika kadar çalıştırın.

7. Bant yapıştırın

bant

Pamuklu bantlar ya da yara bandı, ayakkabı kayışlarının sürtünmesini ya da su toplamasına sebep olmasını önlemek için kullanışlıdır. Ayakkabınızın köşelerine bantları yapıştırın ve iyice yapıştıklarından emin olun, böylece ayaklarınızı ya da bileklerinizi etkilemesin.

8. Ayakkabınızın tabanını zımparalayın

zimpara

Küçük bir parça tahta zımparası, sizi kaygan ayakkabı tabanlarınızın yol açtığı rahatsız edici kaymalardan korumaya yardım eder. Ayakkabılarınızı güçlü bir şekilde zımparalayarak yere daha sağlam basmak için mükemmel yapıya kavuşturun.

9. Kayışları pamukla kaplayın

pamuk

Bazı sandaletlerdeki sentetik kayışlar su toplamasına ve ayağınızın arkasında lezyonlara sebep olabilir. Bunu önlemek ve daha rahat hissetmek için birkaç parça pamuklu kumaş alın ve kayışları onlarla kaplayın.

10. Silikon koruyucular alın

silikon

Kozmetik mağazalarında ve eczanelerde sürtünmeyi ve acı verici su toplamalarını önleyen silikon koruyucular bulabilirsiniz.

11. Ayakkabılarınızın içine alkollü gazete koyun

alkollu gazete

Ayakkabıları yumuşatmak ve acı vermesini önlemek için, gazeteleri top haline getirin ve alkole batırın. Sonra ayakkabınızın içine sokun. Birkaç gün kurumasını bekleyin, bu sürenin sonunda ayakkabılarınız daha büyük ve ayaklarınızın şekline uygun olacak.

12. Vazelin uygulayın

vazelin

Ayaklarınıza sadece biraz Vazelin uygulamak, onları nemli tutacak ve sürtünme sebebiyle oluşan lezyonları önleyecektir.

Ayakkabılarınızı daha rahat hale getirmeye hazır mısınız? Bu önerileri kullanın ve ayakkabı vurması sorunundan kurtulun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Foot Health. (n.d.) apma.org/learn/FootHealthList.cfm?navItemNumber=498
  • Heel pain (plantar fasciitis). (n.d.). foothealthfacts.org/conditions/heel-pain-(plantar-fasciitis)
  • Heel pain (plantar fasciitis). (n.d.).mydoctor.kaiserpermanente.org/ncal/mdo/presentation/conditions/conditionpage.jsp?condition=Condition_Heel_Pain.xml

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.