Kotları Değerlendirmenin 9 Yolu

· 23 Aralık, 2015
Dolabınızda giymediğiniz ve unutulmuş eski kotları kullanmanın bir çok yolu var.

Bazen kullanmadığınız kotlarınızı onları giyebilecek birilerine vermek en iyisidir ama bunun yanı sıra uzun yıllar kullanabileceğiniz bu kumaştan çeşitli yollarla faydalanabilirsiniz. Eski kotları yeniden kullanmanın yollarını öğrenmek ister misiniz? O zaman okumaya devam edin!

Yaratıcılığınızı ve el işine yatkınlığınızı test etmeye hazırsanız aşağıdaki fikirler eski kotlarınızdan yararlanmak için harika. Tek ihtiyacınız olan dikiş dikmeyi bilmek ve makas, iğne ve iplikle denemeler yapmaya açık olmak.

Kottan şort

Bu eski kotları kullanmanın en basit yollarından biri. Eğer kotunuza hala girebiliyorsanız, tarzınız artık farklıysa veya kotun bacakları mahvolmuşsa bu fikri kullanın. Tek yapmanız gereken kotu keseceğiniz yeri işaretlemek ve istediğiniz uzunlukta makas ile kesmek. İğne iplikle uçlarını kapatabilir veya tarz olsun diye öyle bırakabilirsiniz.

Kottan mini etek

etek

Tatlı şortlar yapmanın yanı sıra yaz için mini etek de yapabilirsiniz. Bu hiç demode olmayan bir giysidir, özellikle de sıcak günlerde. Mini etek yapmak için büyük bir kota ihtiyacınız var, böylece kestikten sonra uçlarını birleştirebilirsiniz.

Çanta veya cüzdan

Eski kotlarınızı çanta veya cüzdan haline getirerek yeniden kullanabilirsiniz. Sadece tüm yaratıcılığınızı kullanmanız ve en sevdiğiniz detayları katmanız gerek. Örneğin, eski kotunuzdan bir çanta yaptığınızda üzerine taşlar, düğmeler, renkli kumaşlar, fermuarlar veya akla gelebilecek başka detaylar ekleyin.

Mutfak önlüğü

mutfak önlüğü

Mutfak önlüğü yapmak çok kolaydır ve çok da kullanışlıdır. Önce kotlarınızı eskiyene kadar giyin ve daha sonra vücudunuza göre mutfak önlüğünü kesin. Eğer parçalardan biri belinize dolanmıyorsa ekleme yapın. Kestikten sonra bağlamak için renkli kumaşlarda kullanabilirsiniz. Yukarıda söylediğimiz gibi taşlar, düğmeler, renkli parçalar ekleyerek yaratıcılığınızı kullanın. 

Bozuk para çantası

Bozuk paralarınızın her yere saçılmasına engel olmak mı istiyorsunuz? Peki o zaman eski kotunuzda çok tatlı bir bozuk para çantası yapın. Yapmanız gereken tek şey küçük bir parça  kesmek (kare, yuvarlak, oval, yarım daire) ve kenarlarını dikip ucunu fermuar, düğme vb. ile kapamak.

Randevu defteri

kitap

Randevu defterinizi kişiselleştirmek için eski kotlarınızdan bir parça alın ve defterin arkasına sarın. Sadece tam ölçüleriyle kesin ve kaplamak için yapıştırıcı kullanın. Bir diğer seçenek dikmek olacaktır ama bu biraz daha zaman alabilir. 

Cep telefonu kabı

Cep telefonu malzemeleri satan dükkanlarda telefonların çizilmesini engellemeye yarayan bir çok kap var. Peki ya kendinizinkini yapmaya ne dersiniz? Çok kolaydır ve bunu bozuk para çantanızı ve çantanızı yaparken kullandığınız kotun artıklarından yapabilirsiniz. Kumaşı telefondan 1-2 cm büyük olacak şekilde kesin ve uçlarını dikin. Tepesini telefonu koymak için açık bırakın. İstediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

Evcil hayvanlarınız için giysi

köpek

Evcil hayvanınıza giysi giydirmek çok tatlı olur. Neden bu giysileri kendiniz yapmayı denemiyorsunuz? Atmak istediğiniz bir kotu kullanarak yaratıcılığınızı keşfedin ve varolan ya da kendi oluşturacağınız bir tasarımı dikin.

Yastık kılıfları

Eğer eski yastık kılıflarınızı değiştirmek istiyor ve onlara yeni tarz vermek istiyorsanız eski kotlarınızı alın ve bunları kaplamak için kullanın. Böylece hem yastıklarınız yeniden kaplanacak hem de çok özel bir tarzları olacak.