Uyuyabilmeye Engel Olan 9 Alışkanlık

· 6 Şubat, 2019

Hepimiz biliyoruz ki rahat bir uyku çekmek hem fiziksel hem de psikolojik sağlığımız için olmazsa olmazlar arasındadır. Uyku; dinlenmemize ve günün yorgunluğunu atmamıza olanak sağlar, ertesi gün için enerji depolar ve vücudun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için çok önemlidir.

Günümüzün yoğun hayat tarzı, teknoloji ve diğer faktörler uykumuzun kalitesini etkilemektedir, bu da bir çok sağlık problemine yol açmaktadır.

Uykumuzu bir çok şey etkileyebilir. Eğer uyuyamıyorsanız bazı alışkanlıklarınız buna sebep oluyor olabilir. Bu yazımızda, eğer rahat bir uyku çekmek istiyorsanız yatmadan önce kaçınmanız gereken 9 maddeyi açıklayacağız.

Alkollü İçecekler

buzlu alkol

Alkol tüketmek uykulu hissetmenizi sağlıyor olabilir, fakat alkol bir kez metabolizmanıza girdiğinde, vücudunuzun uykuda geçireceği REM süresini kısaltmaya başlar. REM uykusu ise, vücudunuzun kendini yenilediği evredir.

Uyku döngüsünün bozulması yorgun hissetmenize ve ertesi gün konsantrasyon sorunları yaşamanıza sebep olur. Ek olarak, alkolün diüretik özelliği vardır, bu da uykunuzun ortasında tuvaletinizi yapmak için uyanmanız demektir.

Elektronik Aygıtlar

Elektronik aygıtlardan gelen ışığın uyku kalitesini etkilediği bir çok araştırma tarafından gösteriliyor. Telefon, tablet, bilgisayar hatta televizyon ışığı bile uykunuzu bölebilir, bu da melatonin denilen uyku hormonunun salgılanmasına engel olur.

Uzmanlar elektronik aygıtları uyurken yatak odasından başka yerlerde tutmamızı ve yatmadan en az 1 saat önce bunlarla ilgilenmeyi bırakmamızı öneriyor.

İlaçlar

antidepresan ilaçlar

Yatmadan önce alınan bazı ilaçlar da uyku kalitenizi etkileyebilir. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız doktorunuza danışıp başka alternatiflerinizin olup olmadığını sorun.

Örneğin, antidepresanlar uykuyu iyi yönde de etkileyebilir, kötü yönde de. Uyku ilaçları alışkanlık haline gelebilir, bu da uykunuzu etkiler. Ağrı kesiciler midenizin rahatsız olmasına sebep olur, bu da uykunuzu bölebilir.

Baharatlı ve Yağlı Yiyecekler

Yatmadan önce baharatlı veya yağlı yiyecekler yemek reflü ve diğer mide problemlerine davetiye çıkarabilir. Bu sebepten dolayı, uzmanlar akşamları bu yiyeceklerden uzak durmanızı öneriyor.

Bunun yerine, yiyecekseniz hafif yiyeceklerde karar kılmalısınız ve en azından vücudunuza sindirme şansı vermek için en son, yatmadan en az 2 saat önce yemelisiniz.

Kahve Ya da Çay

Kahve ve çay vücutta uyarıcı etki yaratır ve bunları akşam tüketirseniz uyuyamazsınız. Bu içeceklerin de diüretik özelliği vardır, ve sizi uykunuzdan uyandırıp tuvalete götürebilir. Çay da kahve de kafein içerir, bu madde de sizi gece boyu ayakta tutacaktır.

Ayrıca okuyunuz: Uykusuzluk Hakkında Her Şey: Nedenleri ve Tedavisi

Sigara

yanan sigara

Sigara kullananlar sigara içtikten sonra rahatladıklarını iddia etseler de, sigaranın içindeki nikotin uykusuzluğu daha da beter hale getiren güçlü bir uyarıcıdır. Bu, nikotin içeren bütün ürünler için geçerlidir, sigara, nikotin bantları, pipo vs.

Yoğun Antrenman

Akşam genellikle herkese egzersiz yapmak için en iyi zamanmış gibi görünür. Bazıları için gün içinde spor için tek kullanabilecekleri zaman budur. Fakat eğer egzersiz çok yoğun ve sert ise, uyku kalitenizde değişime sebep olabilir.

Problemler Hakkında Konuşmak

Eğer problemler yaşıyorsanız veya yakınınızdaki birinin problemleri varsa, iyi bir uyku için bu meseleleri sabah konuşmak daha mantıklıdır. Gece yatmadan önce kişisel problemleri ve stresli durumları tartışmak sizi uykuya dalmaktan alıkoyacaktır.

Yatmadan önceki stres ve aşırı uyarılma uykunuzda eksikliğe yol açacaktır; bu da parasomni olarak da bilinmektedir.

Geç Saatlere Kadar Çalışmak

çalışırken uyuyakalan kadın

Bazılarımız yapılması zorunlu olan işlerden ötürü gece geç saatlere kadar çalışmak zorunda kalıyor. Fakat bunun bir alışkanlık olmasına izin vermemelisiniz,yoksa uykusuzluk, anksiyete, sinir ve konsantrasyon problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.