Sizin İçin Doğru Parfüm Seçimi

Derideki pH değerinin kişiden kişiye değiştiği, bu yüzden de her kokunun her tende farklı koktuğunu unutmamak önemlidir.

Parfüm seçimi çok kişisel bir tecrübedir. Birçok kez birinden duyduğunuz belli bir koku ya da belirli bir markayı kendi teninizde denediğinizde, sinir bozucu şekilde kötü kokmuştur.

Çok az şey parfüm seçmek kadar özeldir. Kişiliğinize uygun olması gerektiği söylenir fakat gerçekte, hangi kokunun kabul edilebilir olduğuna karar veren ve diğerlerini reddeden beyninizdir.

Bazen odun ya da narenciye, teninizle pek iyi uyuşmaz ve bir tepkime oluşabilir.

Bu yazıdaki sizin için doğru parfüm seçimi kılavuzunu kullanışlı ve ilginç bulacağınızdan eminiz.

Yoğunluklarına göre parfümlerin sınıflandırılması

Şüphesiz, bu bilgiyi biliyorsunuzdur. Parfümün yoğunluğu sadece fiyatını değil, kokunun konsantrasyonunu da belirler.

Bu en yoğunu, en iyisidir demek değil. Kesinlikle değil. Bazı insanlar orta ya da düşük konsantrasyonlu parfümleri günlük kullanım için tercih ederken, daha yoğun kokuları ‘özel günler’ için saklar.

Bu yaygın olsa da, şu sınıflandırmaları hatırlamakta da fayda var:

Vücut spreyi

Bunlar genelde %1 civarı konsantrasyona sahiptir. Çok uzun süre kalıcı olmasa da güzel bir tazelik hissi verir. Spor ya da fiziksel aktivite sonraları için kullanışlıdır.

Kolonya

Bunlar %3 ve %6 arasında konsantrasyondadır ve parfümerilerde en çok üretilen kokulardır. Kokuları neredeyse her zaman için narenciye aromalı ve hafiftir. Günlük kullanım için harikalardır.

Eau de toilette

Bunlar bir öncekilerden biraz daha konsantredir ve %7 ile %15 arasındadırlar. Tüm gün kullanım için oldukça rahattır.

Eau de parfum

Bunlar %15 ile %40 arasında olup en yoğun olanlardır.

Sizin için doğru parfüm seçimiparfüm

Üstünde düşünmeniz gereken birkaç önemli husus var. Bir parfüm iki farklı kişide asla aynı kokmaz. Nasıl koktuğu cilt tipinize, örneğin, kuru ya da yağlı olup olmamasına bağlıdır.

Hatırlamanız gereken bir başka şey de parfüm seçiminizi sadece kendiniz yapmanız. Neden mi? Bu kişiliğinizin bir parçası ve aynı zamanda başkalarının sizin hakkınızda fark etmesini istediğiniz bir şey.

Birini kokusundan hatırlamak çok yaygın olmayan bir şey değil. Bu yüzden sadece sizi tanımlayan bir koku değil, teninizde güzel kokan, sizi rahatsız etmeyen ve sizle etkileşime geçen insanlarda güzel bir anı bırakan bir koku arıyor olmalısınız.

Aktif ve eğlenceli biri misiniz?

Bu tip insanlar genelde hoş, taze narenciye aromalı kokuları sever. Portakal, limon, mine çiçeği kokuları… bunlar genelde oldukça canlandırıcı ve hoştur.

Bu tür kokuları içeren çok güzel unisex parfümler bulabilirsiniz.

Zarif bir hava mı yaymak istiyorsunuz?

Herkesin arada bir gizem, zarafet ve cazibe yaymak istediği özel durumlar olabilir. Bu tür durumlarda daha yüksek konsantrasyonlu egzotik kokulara bakabilirsiniz.

Etkileri saatlerce sürer ve teninizde çiçek, tropik meyveler ve odun izleri bırakır.

Seksi, gençlik dolu bir kişilik

Kaç yaşında olduğunuzun önemi yok. Herkes hayatının bir noktasında, tehlikeli, şuh ve seksi kişiliğini ortaya çıkarmak ister. Neden istemesin?

Bu tür durumlarda tatlı ya da şekerli, oryantal çiçekli, elmalı, güllü gibi parfümlere bakmalısınız.

Daha fazlasını okumak ister misiniz? Gül Suyunun Hazırlanışı ve İnanılmaz Faydaları

Neredeyse hiç başarısız olmayan parfümler

Neredeyse her zaman başarıya ulaşan iki çeşit koku vardır. Tüm ten çeşitlerinde oldukça güzel kokarlar ve iyidir:

  • Tazeleyici aromalar: Bunlar ‘yeşil’ kokular diye bilinir. Yeni kesilmiş çimen kokusu, narenciye meyveleri…
  • Çiçek aromaları: Kim çiçek kokusunu sevmez ki? Cennet gibi ve asla bıkmayacağınız kokular: gül, yasemin, gardenya, portakal çiçeği, inci çiçeği…

3-parfüm

Cilt tipinize göre

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz, ter parfümün aromasını değiştirebilir. Bu özellikle yaz süresi için önemlidir. Yani… ne yapmalısınız?

  • Daha yumuşak ya da narenciye bazlı bir parfüm seçin.
  • Kışın ya da kuru bir cilde sahipseniz, biraz daha yoğun olan oryantal çiçek aromalı parfümler çok hoş bir kokuya sahip.

Buna da bir göz atın: Vanilyalı Doğal Parfüm Yapmayı Öğrenin

Gördüğünüz gibi, sizin için doğru parfümü seçmek zannettiğiniz kadar kolay olmayabilir. Bu yüzden, seçiminizi yapmadan önce mağazada biraz vakit geçirmeniz iyi bir fikir. Başkalaşan bir parfüm almaktan kaçının, her gün kullandığınızda bu sizi her şeyden daha çok rahatsız eder.

Bu hiç sizin başınıza geldi mi?