Parfüm Seçimi Doğru Bir Şekilde Nasıl Yapılabilir?

Derideki pH değerinin kişiden kişiye değiştiği, bu yüzden de her kokunun her tende farklı koktuğunu unutmamak önemlidir.
Parfüm Seçimi Doğru Bir Şekilde Nasıl Yapılabilir?

Son Güncelleme: 08 Aralık, 2018

Parfüm seçimi çok kişisel bir tecrübedir. Birçok kez birinden duyduğunuz belli bir koku ya da belirli bir markayı kendi teninizde denediğinizde sinir bozucu şekilde kötü kokmuştur.

Çok az şey parfüm seçimi kadar özeldir. Parfümün kişiliğinize uygun olması gerektiği söylenir; fakat gerçekte, hangi kokunun kabul edilebilir olduğuna karar veren ve diğerlerini reddeden beyninizdir.

Bazen odun ya da narenciye, teninizle pek iyi uyuşmaz ve bir tepkime oluşabilir. Bu yazıdaki sizin için doğru parfüm seçimi kılavuzunu kullanışlı ve ilginç bulacağınızdan eminiz.

Yoğunluklarına göre parfümlerin sınıflandırılması

Şüphesiz, bu bilgiyi biliyorsunuzdur. Parfümün yoğunluğu sadece fiyatını değil; kokunun konsantrasyonunu da belirler. Parfümün en yoğunu, en iyisidir demek değildir.

Bazı insanlar orta ya da düşük konsantrasyonlu parfümleri günlük kullanım için tercih ederken, daha yoğun kokuları ‘özel günler’ için saklar. Bu yaygın olsa da, şu sınıflandırmaları hatırlamakta da fayda var:

Vücut spreyi

Bunlar genelde %1 civarı konsantrasyona sahiptir. Çok uzun süre kalıcı olmasa da güzel bir tazelik hissi verir. Spor ya da fiziksel aktivite sonraları için kullanışlıdır.

Kolonya

Bunlar %3 ve %6 arasında konsantrasyondadır ve parfümerilerde en çok üretilen kokulardır. Kokuları neredeyse her zaman için narenciye aromalı ve hafiftir. Günlük kullanım için harikalardır.

Eau de toilette

Bunlar bir öncekilerden biraz daha konsantredir ve %7 ile %15 arasındadırlar. Tüm gün kullanım için oldukça rahattır.

Eau de parfum

Bunlar %15 ile %40 arasında olup en yoğun olanlardır.

Sizin için doğru parfüm seçimi

parfüm sıkan kadın

Üstünde düşünmeniz gereken birkaç önemli husus vardır. Bir parfüm iki farklı kişide asla aynı kokmaz. Nasıl koktuğu cilt tipinize, örneğin, kuru ya da yağlı olup olmamasına bağlıdır.

Hatırlamanız gereken bir başka şey de parfüm seçimi yaparken sadece kendiniz yapmalısınız. Neden mi? Bu kişiliğinizin bir parçası ve aynı zamanda başkalarının sizin hakkınızda fark etmesini istediğiniz bir şeydir.

Birini kokusundan hatırlamak çok yaygın olmayan bir şey değildir. Bu yüzden sadece sizi tanımlayan bir koku değil, teninizde güzel kokan, sizi rahatsız etmeyen ve sizle etkileşime geçen insanlarda güzel bir anı bırakan bir koku arıyor olmalısınız.

Aktif ve eğlenceli biri misiniz?

Bu tip insanlar genelde hoş, taze narenciye aromalı kokuları sever. Portakal, limon, mine çiçeği kokuları gibi kokular genelde oldukça canlandırıcı ve hoştur. Bu tür kokuları içeren çok güzel üniseks parfümler bulabilirsiniz.

Zarif bir hava mı yaymak istiyorsunuz?

Herkesin arada bir gizem, zarafet ve cazibe yaymak istediği özel durumlar olabilir. Bu tür durumlarda daha yüksek konsantrasyonlu egzotik kokulara bakabilirsiniz. Etkileri saatlerce sürer ve teninizde çiçek, tropik meyveler ve odunsu kokular bırakır.

Seksi, gençlik dolu bir kişilik

Kaç yaşında olduğunuzun önemi yoktur. Herkes hayatının bir noktasında, tehlikeli, şuh ve seksi kişiliğini ortaya çıkarmak ister. Neden istemesin? Bu tür durumlarda tatlı ya da şekerli, oryantal çiçekli, elmalı, güllü gibi parfümlere bakmalısınız.

Daha fazlasını okumak ister misiniz? Gül Suyunun Hazırlanışı ve İnanılmaz Faydaları

Neredeyse hiç başarısız olmayan parfümler

Neredeyse her zaman başarıya ulaşan iki çeşit koku vardır. Tüm ten çeşitlerinde oldukça güzel kokarlar:

  • Tazeleyici aromalar: Bunlar ‘yeşil’ kokular diye bilinir. Yeni kesilmiş çimen kokusu, narenciye meyveleri vb.
  • Çiçek aromaları: Kim çiçek kokusunu sevmez ki? Gül, yasemin, gardenya, portakal çiçeği, inci çiçeği gibi kokular cennet gibi ve asla bıkmayacağınız kokulardır.
bileğine parfüm sıkan kadın

Cilt tipinize göre

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz, ter, parfümün aromasını değiştirebilir. Bu özellikle yaz mevsimi için önemlidir. Peki bu gibi durumlarda ne yapmalısınız?

  • Daha yumuşak ya da narenciye bazlı bir parfüm seçin.
  • Kışın ya da kuru bir cilde sahipseniz, biraz daha yoğun olan oryantal çiçek aromalı parfümler çok hoş bir kokuya sahiptir.

Gördüğünüz gibi, sizin için doğru parfümü seçmek zannettiğiniz kadar kolay olmayabilir. Bu yüzden, seçiminizi yapmadan önce mağazada biraz vakit geçirmeniz iyi bir fikirdir. Bir süre sonra kokusu değişen bir parfüm almaktan kaçının, her gün kullandığınızda bu sizi her şeyden daha çok rahatsız eder.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.