Çocuklarınıza Okuma Sevgisini Nasıl Aşılarsınız

Okuma sevgisinin bir miras olması gerektiği aklınızda tutun. Yani, çocuklarınız için iyi bir örnek olabilirseniz, onlar da okumayı sevmeyi öğrenebilirler.
Çocuklarınıza Okuma Sevgisini Nasıl Aşılarsınız

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Okuma sevgisi, küçük yaşlardan itibaren desteklenmesi gereken bir alışkanlıktır. Bu nedenle, bu yazıda size, henüz okumayı öğrenmemiş olsalar bile çocuklarınıza okuma sevgisi nasıl aşılanır anlatmak ve yöntemlerini göstermek istiyoruz.

Okumak, hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı harekete geçirmekle birlikte kelime dağarcığınızın artmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda, yazma yeteneğinizi de arttırır.

Çocuğunuzu okumaya teşvik etmek istiyorsanız bu konuda tereddüt etmeyin. Sonuçta, bu başarması güç bir görev değil. Ancak, her gün takip etmeniz gereken birtakım anahtar noktaları var: ve bu noktalarda ebeveynlerin rolü çok önemli.

Çocukları örnek aracılığıyla okumaya teşvik edin

anne

Sizin okuma alışkanlığınız yoksa, çocuğunuzu okumaya nasıl teşvik edeceğinize dair bir yöntem düşünemezsiniz. Unutmayın ki, çocuklar yetişkinlerin ne yaptığını taklit eder.

Sizin için okumaya vakit ayırmak zorsa, filmlerde gördüklerinize benzer okuma alışkanlıkları başlatın. Örnek vermek gerekirse, çocuğunuza, o uyumadan önce ya da günün başka anından hikaye okuyun.

Bu alışkanlık sizi, hem çocuğunuza hem de kitaplara yakınlaştıracaktır. Ayrıca, çocuğunuzun okumaya alışmasını ve bu konuda teşvik olmasını sağlarsınız; çünkü, okumayı eğlenceli bir şey olarak görmeye başlayacaktır.

Eğer bu sonucun gerçekleşmesini ailenizin en küçük üyesi için istiyorsanız, ona okuma sevgisini mümkün olan en kısa sürede öğretmeye başlamanız çok önemlidir.

İçerisinde çok sayıda çizim bulunduran çocuk kitapları vardır. Hatta, çocuğun kitapla etkileşime girmesine ve ona alışmasına olanak sağlayan farklı unsurlara sahip çeşitler de mevcuttur, faydalanın.

Bununla birlikte, kendiniz de okumayı denemeniz gerektiğini de unutmayın. Normalde okuma alışkanlığınız varsa herhangi bir sorun söz konusu değil. Çocuğunuzu okumaya teşvik etmek adına kendiniz okuma alışkanlığı edinin.

Eğer çocuğunuz sizi elinizde bir kitapla hiç görmüyorsa, ona kitap okuması gerektiğini söylerseniz size nasıl inanır?

Çocuğunuzun okuyacağı kitabı seçmesine izin verin

okumak

Ebeveynler bazen, çocukları için iyi olanı sadece kendilerinin bildiğine, seçebileceklerine ve buna karar verebileceklerine inanır.

Bununla birlikte, ne okumak istediğini neden çocuğun kendisine sormuyorsunuz? Bu sefer en çok hangi kitabı okumak istiyor? En çok hangi başlık ilgisini çekiyor?

Çocuğunuzun isteklerini aklınızda tutmanız önerilir. Bunun nedeni, asıl amacınızın “çocuğunuzun okumaya ilgi duyması” olmasıdır. Çocuğunuz eline bir kitap aldığında, bu durumun “tuhaf” olduğunu düşünmesini istemezsiniz.

Seçimi sizi memnun etmiyorsa, belki bir orta yol önerebilirsiniz. Siz bir kitap seçersiniz ve bir sonraki seçimi de o yapar, bu şekilde uyum sağlayabilirsiniz.

Bu sayede çocuğunuz daha çok motive olur. Okumanın, eğlenceli bir şey de olabileceğini unutmayın.

Eğer gençler, gerçekten sevdikleri şeyi okuyamazlarsa, bu eylemi bir zorunluluk olarak göreceklerdir. Sonuç olarak, zamanı geldiğinde okumak için bir kitap aramayacaklardır.

Onlar için kitap okumanın olumsuz çağrışımlara sahip olmasını istemezsiniz. Amacınız bunun tam tersini elde etmektir.

Öyleyse, eğer çocuğunuzun isteklerini akılda tutmaya başlarsanız neler olur?

Bir alışkanlık başlatmanın önemi

okumak

Çocukları okuma sevgisi konusunda teşvik etmek istiyorsanız, bunu bir alışkanlık olarak başlatmak önemlidir. Bununla birlikte, bu yaklaşımı hayatınızın diğer alanlarında da kullanabilirsiniz.

Yatağa gitmeden önce, yemekten sonra ya da günün herhangi bir saatinde çocuklarınızla birlikte kitap okuyabilirsiniz. Önemli olan, bunu günlük olarak yapıyor olmanızdır.

Bu tarz bir davranış, çocukların etkili ve hızlı bir şekilde okumayı sevmelerini teşvik edecektir. Aynı zamanda, ailenizin en genç üyeleri, alışkanlıklara sahip olmanın önemini de öğrenirler.

Alışkanlıklar, kendinizi organize etmenin ve gününüzü yapılandırmanın bir yoludur; bu da size uzun vadede olumlu sonuçlar verir.

Ne kadar erken başlarsanız sonucun o kadar iyi olacağını siz de biliyorsunuz. Peki, henüz başlamadınız mı?

Çocuklarınıza okuma sevgisini öğretmek, onlara öğretebileceğiniz en iyi derslerden biridir.

Çoğu zaman, okumamak için mazeretler yaratırız. Zamanımız olmadığını söyleriz; fakat gerçekte okumanın zaman kaybı olduğunu düşünürüz.

Evinizde küçük çocuklarınız varsa, hiç vakit kaybetmeden en faydalı alışkanlıklardan biri olan kitap okumaya başlayabilirsiniz. Ancak, gözden kaçırması çok kolay olan bir durum olduğu için hiç vakit kaybetmeden, hemen bugün çocuğunuzu yeni bir kitap okumaya teşvik edin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.