Mutlu İnsanlar ve İnanmayı Reddettikleri 8 Yalan

Mutlu insanlar hayatta bir çok şeyden en iyi şekilde nasıl yararlanacağını bilir. Mükemmel anın ortaya çıkmasını beklemezler. Bunu gerçekleştirmeyi öğrenirler. Ya da, hedeflerine en iyi şekilde ulaşmak için her durumdan en iyi şekilde yararlanırlar.
Mutlu İnsanlar ve İnanmayı Reddettikleri 8 Yalan

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Mutlu insanlar hayatta bir çok şeyden en iyi şekilde nasıl yararlanacağını bilir. Mükemmel anın ortaya çıkmasını beklemezler. Bunu gerçekleştirmeyi öğrenirler.

Mutlu insanların birçok farklılığı vardır. Bununla birlikte, pek çok benzerliği de vardır: özgüven, güvenlik ve iyi bir benlik saygısı.

Bütün bu insanlar hedeflerine ulaşabiliyor ve hayatlarında radikal değişiklikler yapabiliyorlar. Hedeflerine çok çaba sarf etmeden ulaştıkları düşünülebilir. Bu düşünce aslında gerçeklikten o kadar uzak ki… Bulundukları noktaya nasıl vardılar? Mutlu insanlar sınırlarını anlar ve onları değiştirmek için çalışırlar. Bu yazıda, mutlu insanların asla inanmadığı bazı yalanlara göz atacağız.

1. Mutlu insanlar ‘Yapamazsın…’a inanmaz

mutlu insanlar

Çoğu zaman, yüksek sesle ne yapmak istediğinizi söylüyorsunuz ve birisi “Bunu yapamazsın.” diyor. Ne yazık ki, birçok insan buna inanır. Ancak, bunun büyük bir yalan olduğunu görmez. Etrafınıza bir bakın: Yaşamınızdaki her şey birisi gerçekleştirdiği için var.

  • J. K. Rowling, yazamayacağına inanmış olsaydı, bununla yaşamak zorunda kalmanın yanı sıra, dünya Harry Potter’ı tanımazdı.
  • Ve peki, Einstein kendi çalışmalarını bir üst seviyeye çıkarmasaydı? Dünya aynı yer olmazdı.
  • Gerçek şu ki, başarmak için belirlediğiniz birçok şeyi yapabilirsiniz.

2. Mutlu insanlar ‘Ama … ihtiyacım var.’ demez

Evet, para kazanmak için çalışmalısınız. Bununla birlikte, yapmanız gerekmeyen bir şey ise, bu parayı elde etmek için hedeflerinizden vazgeçmektir. Mutlu insanlar, bir şeyler yapmak için “mükemmel durum” u beklemenin tamamen mantıksız olduğunu fark eder.

Çoğu zaman, istediğinizi elde etmek için gereken tek şey, kararlılığa sahip olmak ve bunu yapabileceğinize inanmaktır. Hedeflerinize ulaşmak için gerekli olduğunu düşündüğünüz şeylerin çoğu yalnızca küçük bir yaratıcılık gerektirir.

3. Mutlu insanlar ‘… gibi hissetmiyorum.’ demez

Bu his, dünyadaki en yaygın histir. Ancak, aynı zamanda, bu bir yanılsamadır. Bazen kendinizi dolandırıcı gibi, kendinizi kandırıyor gibi hissediyorsunuz. Hatta, size ait olmayan bir rolü doldurmaya çalıştığınızı bile hissediyor olabilirsiniz. Unutmayın, siz kendi gücünüzsünüz. Kendinizi teşvik etmeniz gerekiyor. Her şeyden önce, kendinize inanmanız gerekiyor.

Her zaman iyi hissetmeyeceğinizi biliyoruz. Ancak, kendinize inanmak sizin işiniz. Kimsenin özgüveninizi kırmasına izin vermeyin. Kendinizi kandırıyor hissettiğinizde neler olup bittiğini ve bunun nereden geldiğini anlamaya çalışın. Unutmayın ki başarılarınızın birçoğu kendinize olan özgüvenden kaynaklı.

4. … için çok yaşlıyım.

eskrim yapan insanlar

Kimsenin buna inanmasına izin vermeyin. Ve daha da önemlisi, siz de buna inanmayın. Mutlu insanlar, bunun en büyük yalanlardan biri olduğunun farkındadır. Yaş, yalnızca doğduğunuzdan beri ne kadar zaman geçtiğini belirleyen bir sayıdır. Dahası, bu zamanla büyür ama yaşam için bir engel değildir.

Yaşınız önemli değil: Kendinizi her zaman değiştirebilir, iyileştirebilir ve yeniden yaratabilirsiniz. Biri size yukarıdaki cümleyi söylerse, onlara “Yaşım yalnızca fırsatlarımın bir yansımasıdır, sınırlaması değil.” diyebilirsiniz.

5. Söylemek, yapmaktan daha kolay

Açıkçası, her şeyi söylemek, yapmaktan çok daha kolay olacaktır. Herkes istediğini söyleyebilir ya da binlerce şeyi hayal edebilir. Bununla birlikte, bunu yapmak bir çaba gerektirir.

Mutlu insanların bildiği şey ise, istediklerini elde etmek için bu adımı atmaları gerektiğidir. Hayal etmeyi bırakmazlar. Onlar hayallerinin yaptıkları her şeyin temelini oluşturduğunu bilirler. Beraberinde gerekli olanı yaparlar.

6. Kontrol her şeydir

Mutlu insanlar, her şeyi kontrol edemeyeceklerini kabul ederler. Zamanlarını, kontrol edebilecekleri şeyleri kontrol etmeye odaklarlarsa, diğer herkesi hayrete düşürebilirler.

Her şeyi kontrol etme çabasının enerji ve zaman kaybı olduğunu anlarlar. Siz de kendinizi aldatmayın: kontrol edemediğiniz şeylere odaklanmayın.

7. Yaşam adil değildir

Bu çok büyük bir inanış. Ve birçok insanı depresyona sokan bir düşünce. Aslında, hayat oldukça adil. Elbette, kötü şeyler olur. Herkes, hatta mutlu insanların bile, bu gerçeğe dönmesi gerekir. Ama bu, hayatın adil olmadığı anlamına gelmez.

Mutlu insanlar hayatın adaletine körü körüne inanırlar. Acı ve acı çekmenin geçiş döneminde bir ruh hali olduğunu anlarlar. Acı onların ruh halini belirleyen şey değildir. Evet, kötü şeyler olur. Bununla birlikte, hayatın kendisi kutlanmaya değer bir mucizedir. Ve bu, çok iyi bir şeydir.

8. Mutlu insan yoktur

Bu çok yaygın bir ifadedir. Ama yanlıştır. Evet, mutluluk var. Ve evet, mutlu yaşayan insanlar var. Buna inanın. Her şeyden önce, bunu hak ettiğinize ve mutlu olduğunuza inanın. Hepimizde mutlu olma özelliği vardır.

Mutluluk, hepimizin doğumda sahip olduğu bir haktır. Bununla birlikte, birçok kez insanlar kendilerini iyi hissetmedikleri için bunun doğru olmadığını düşünürler. Unutmayın, mutluluk iddia etmek zorunda olduğunuz bir haktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Alarcón, Reynaldo. Psicología de la Felicidad: Precedida de introducción a la psicología positiva. Universidad Ricardo Palma, Editorial Universitaria, 2009
  • Carr, Alan. Psicología positiva: la ciencia de la felicidad. Vol. 236. Grupo Planeta (GBS), 2007
  • Csikszentmihalyi, Mihaly. Fluir: una psicología de la felicidad. Editorial Kairós, 2012

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.