Depresyonun Fiziksel Nedenleri Bulunmuş Olabilir

Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre bazı beyinsel bağlantıların bu duruma yol açabileceği ortaya kondu. Detaylar için okumaya devam edin.
Depresyonun Fiziksel Nedenleri Bulunmuş Olabilir

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2022

Bilimsel alanda yapılan önemli bir çalışma, depresyonun fiziksel kaynağının beyinde olduğunu buldu. Depresyonun fiziksel nedenleri neler? Öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin!

Depresyonun fiziksel nedenleri ile ilgili bir adım atılmasına yardımcı olacak bu keşif, ruhsal hastalıklar kavramına bakış açısını ve bunların tedavisini değiştirebilecek teorilerin ortaya çıkmasını sağlayabilir.

İngiltere Warwick Üniversitesi ve Çin Fudan Üniversitesi depresyonun orbitofrontal kortekse olan etkilerini ortaya koydu. Beynin bu bölgesi ceza ya da ödül sırasında aktive olur. Bu yüzden depresyonun, kişinin ödüllendirilmediğini hissettiğin zaman ortaya çıkabileceğine dair bağlantılar bulundu.

Depresyonla Savaşmak için Önemli bir Çalışma

siyah beyaz düşünceli kadın

Çalışmada yer alan akademisyenlerden Profesör Feng şöyle belirtiyor: “10 insandan en az bir tanesi hayatları boyunca depresyonda savaşıyor. Depresyon modern toplumlarda yaygın olan bir hastalık. Öyle yaygın ki, Londra’nın sularında Prozac izleri bulmak mümkün.”

“Dünyadan topladığımız veriler ve yeni metotlarımız ile yaptığımız bu keşif, depresyonun fiziksel nedenleri ve kaynağını belirlemenize yardımcı oluyor. Bu keşif yakın tarihte yeni terapi tedavilerinin ortaya çıkmasına yol açacak ve bu korkunç hastalığı tedavisini mümkün kılacak.”

Çalışmanın sonuçları

maske arkasında gülen ve somurtan genç

Çin’de yapılan bu araştırmada araştırma uzmanları 909 kişinin beyinlerini yüksek hassasiyetli MRI ile tarayarak önemli sonuçlara ulaştı. Bu teknik, insan beyninin depresyon tarafından etkilenen farklı bölgeleri arasında bağlantı aktiviteleri buldu.

Orbitofrontal bölge ödül eksikliği ile ilişkilendirilir ve bu bölge, çalışma grubundaki depresyonda olan kişilerde güçlü bağlantılar gösterdi. Depresyonun orbitofrontal korteksteki çeşitli işlevsel bağlantılara bağlı olduğunu keşfeden bu çalışma, depreson tedavileri konusunda büyük değişimlere yol açabilir.

Ayrıca okumayı unutmayın: Depresyonun karanlık yüzü

Depresyonun fiziksel nedenleri

Beynin bu önemli bölgesinde (orbitofrontal korteks) yapılan araştırmada, kişinin ceza çektiği veya istediği ödülü alamadığı zamanlarda depresyonun ortaya çıktığı belirlendi.

Bu yüzden uzmanlar depresyonun bu algıyla bağlantılandırılabileceğini düşünüyor. Bu keşif, bu ruhsal hastalığı daha farklı şekilde görmemize ve yeni tedavi yöntemleri keşfetmemize yardımcı olacaktır.

Depresyonu önemli derecede etkileyen faktörler

duvara dayalı oturmuş üzgün kadın

Depresyona sebep olan tek bir şey yoktur. Hatta bazı insanlar diğerlerine göre depresyona girmeye daha meyillidirler. Bu yüzden, bu durumu açıklamak için farklı nedenlerden bahsetmek zorundayız.

Genetik ve biyokimyasal faktörler

  • Kalıtsallık: Aile geçmişinde zihinsel hastalık bulunduğu zaman klinik depresyondan muzdarip olma olasılığı artar. Bu yüzden biyolojik bir faktör olduğunu söyleyebiliriz.
  • Biyokimyasal faktörler: Buna ek olarak beynin biyokimyası üzerinde yapılan çalışmalar, bunun depresyonda büyük etkisi olduğunu ortaya koydu. Ağır depresyon yaşayan insanlar genelde beyinde nörotransmiter olarak bilinen kimyasal maddelerde belli bir dengesizlik yaşar.
  • Depresyonda olan insanların uyku düzenlerinin de farklı olduğunu belirtmeliyiz.
  • Son olarak bazı ilaçlar depresyona neden olabilir ya da depresyona artırabilir ve bazı hormonlar bazı duygusal durumları değiştirebilir.

Çevresel faktörler

Sosyal sebepler

Bir aile bireyinin ya da yakın bir arkadaşın ölümü depresyonu tetikleyebilir. Kronik hastalıklar, kişisel ilişkiler, ekonomik problemler, boşanma vb. gibi sosyal durumlar da depresyona sebep olabilir. Bunların hepsi belli depresyon ataklarına sebep olabilir. Uzun süre ilgilenilmediği zaman, kronik depresyon yaşanabilir.

Mevsime bağlı duygusal rahatsızlıklar (SAD) 

Bazı insanlar günlerin kısa olduğu kış aylarında depresyon yaşayabilir. Gün ışıklarının azalması beyindeki bazı kimyasal maddelerin dengesini etkileyebilir. Bu da insanlarda depresyona neden olabilir.

Kişisel özellikler

Olumsuz zihinsel görseller, düşük özgüven, hayatta bazı durumlarda kontrol eksikliği ya da aşırı endişelenme yaşayan kişiler, depresyondan muzdarip olmaya daha da meyillidir.

Olumsuz düşüncelerin birbirini takip etmesi çocukluk ya da ergenlik çağlarında ortaya çıkan bir durumdur. Zaman ilerledikçe bu alışkanlık sebebiyle sürekli depresyonda olan bir kişilik ortaya çıkar.

Daha önce depresyona girmiş birini sevdiyseniz ya da kendiniz depresyon yaşadıysanız yardım almaktan çekinmeyin. İyileşmenin ve kendini yeniden iyi hissetmenin en iyi yolu yardım almaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.