Depresyonun Karanlık Yüzü

Depresyondaki kişiler tüm gün yataktan çıkmayıp ağlamak yerine günlük hayatlarına devam edebilirlen ancak yaptıkları hiçbir şey onlara zevk vermez ve herşey üstlerine gelir.
Depresyonun Karanlık Yüzü
Raquel Aldana

Yazan ve doğrulayan psikolog Raquel Aldana.

Son Güncelleme: 19 Eylül, 2022

Depresyon, muzdarip olan kişileri içine çeken o karanlık. Depresyon sizi sarıp boğan devasa bir atkı gibidir, sizi hayata körleştirir, sizi ve size yakın olanları boğucu bir karanlığın içine çeker.

Üzüntü, rahatsızlık, apati, etraflarındaki şeylere karşı ilgisizlik, bir şeyin tadını çıkartamama, iştah kaybı, suçluluk hissi, düşünme, konsantre olma ve karar verme zorluğu; sürekli akla gelen intihar veya ölüm düşünceleri…

Bu hisler çok uzun süre devam edebilir ve depresyondaki bir kişi neredeyse her an bunları hissetmektedir. İçindeki kişinin hayatındaki herhangi bir ışığı yok etmeye yetecek kadar yoğun bir acıdır.

üzgün kadın resmi

Depresyonda olmak tüm gün yatıp ağlamak demek değildir

Depresyon dendiğinde çoğumuzun aklına tüm gün yataktan çıkmayıp ağlayan birisi gelir. Ancak bu üzüntü yoğunluğu ve sıklığı depresyonun kendini gösterdiği yollardan sadece bir tanesidir.

Aslında, depresyonda olan bazı kişiler bu üzüntüyü hiç hissetmeyebilir. Bunun yerine, depresyon kendisini kuralcı tavırlar, aşırı asabiyet, umursamazlık, agresiflik ve benzeri şekillerde gösterebilir. Bazen de sürekli ve yoğun bir huysuzluk ve karamsarlık şeklinde görülebilir.

DSM-5 ve ICD-10 teşhis kılavuzlarına göre, majör depresyon teşhisi için üzüntü veya asabiyet dışında belirtiler de olmalıdır. Yani tanısı için bu iki semptomun olması gerekse de sadece ikisi yeterli değildir.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: 4 Yaygın Depresyon Türü

depresyonun resmi

Kimse bu hastalığa bağışıklı değildir

Bu hepimizin başına gelebilir. Bir gün yataktan çıkmakta zorlandığınızı, hayatınızın eskisi gibi hissettirmediğini, hiçbir şeyin sizi heyecanlandırmadığını fark edebilir ve içinizde büyük bir karmaşa olabilir.

Ardından her şey üstünüze gelmeye ve sizi yormaya başlar. Kendinizi, sizi bir gölge gibi takip eden içsel acı dışında bir şeyler hissetmek için zorlamanız gerekir.

Bazı günler kendinizi daha iyi hissedersiniz bazı günler ise daha kötü, bu duygusal dengesizlik yeni halinizdir. Bunu anlayamazsınız, sadece sizi karanlığın daha da içine gömen yoğun bir gerginlik hissedersiniz.

Bunların neden olduğu hakkında bir fikriniz yoktur, en son kendinizi iyi hissettiğiniz zamanı hatırlayamaz ve içiniz boşmuş gibi hissedersiniz. Evden dışarı çıktığınızda, birisi sizden yardım istediğinde veya yeni bir projeye başlamanız gerektiğinde kendinizi daha da kötü hissedersiniz.

üzgün kutu oyuncağı

Ancak bu acı geçecek. Size ne olduğunu anlayıp üstesinden gelebilmek için bir uzmandan yardım almalısınız. Psikolojik destek, kendinizi ve zihninizi iyileştirmekte size yardımcı olacaktır.

Anksiyete ve depresyon

Depresyon genelde anksiyete ile birlikte ortaya çıkar; etkisi altında olanlar için daha da zorlu olan endişeli ve depresif bir ruh hali yaratır. Anksiyete genelde korku, panik, gerginlik, sakınma, dengesizlik, aşırı uyarılma, kas gerginliği, aşırı uyanıklılık ve sürekli tehlike hissiyatları ile tanımlanır.

Depresyon ve anksiyetenin huzursuzluk, endişe, konsantrasyon eksikliği, insomni, bitkinlik, psiko-motor  heyecan, ağlama, yetersizlik hissiyatı, suçluluk duygusu ve özgüven eksikliği gibi ortak belirtileri vardır.

Bu yazımızı da okuyun : İyi Bir İnsan Olmak Ne Demektir?

Depresyon acısını anlamak için bir metafor

Depresyon konusundaki en uygun metaforlardan birisi kara köpektir. İzleyeceğiniz videoda depresyonu sembolize eden kara köpeğin gittikçe büyüdüğünü ve en sonunda buna maruz kalan kişilerin hayatlarını nasıl sardığını göreceksiniz.

Bu video depresyondaki bir kişinin gözünden günlük durumları anlatmak için Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanmıştır.

Eğer bu yazıda anlattıklarımızla aranızda bir bağ kurabiliyor veya depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız lütfen doktorunuza danışın ve bu endişenizi sevdiklerinizle paylaşın.

Düşüncelerinizi odaklamanıza yardımcı olacak bir tedavi arayın ve adım adım daha iyi olma yolunda ilerleyin. Depresyondan çıkmak hayatınızda depresyon öncesi ve sonrası şeklinde iki dönem yaratacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Asociación Americana de Psiquiatría (APA) (2013). Manual Estadístico y Diagnóstico de los Trastornos Mentales, quinta edición (DSM-5). Washington, DC: APA.
  • National Collaborating Centre for Mental Health (2009). Depression. The treatment and management of depression in adults. London: The British Psychological Society and The Royal College of Psychiatrists.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.