İyi Bir İnsan Olmak Ne Demektir?

İyi bir insan olmak sizinle başlar. Kendinize ve sağlığınıza dikkat etmeye başlayın. Ancak bu şekilde bu alışkanlıkları çevrenizdeki kişilere yayabilirsiniz.
İyi Bir İnsan Olmak Ne Demektir?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bazen iyi bir insan olmak zordur. Kimileri için iyi bir insan olmak, kendini aptal ve güçsüz göstermekle eş değerdir. Ancak bu düşünce, gerçeklerden oldukça uzaktır.

Sürekli iyi bir insan olmak için sabır, güç ve kendini kontrol edebilme yeteneği gerekir. Belki de iyi bir insan olmak zorlu olabilir; ancak iyi biriyken kendinizi daha iyi hissetmez misiniz?

İyi Bir İnsan Olmak, Aptal Olmak Anlamına Gelmez

melek kanatlı üzgün kadın

İyi bir insan olmak, bazen aptal olmakla karıştırılır. Bu düşünce, size kötü davranan insanlara sizin de kötü davranmanız gerektiğini düşünmek gibi yanlış anlaşılmalara yol açar.

Ancak, her zaman akıllı kararlar almak önemlidir. Aptal yerine konmadan da iyi bir insan olabilmek için, i nsanların sizi kullanmasını önleyecek birkaç ipucuna göz atın:

 • Kendiniz de dahil, kimsenin canınızı yakmasına izin vermeyin. Biri sizi istismar ediyorsa, sağlığınız tehlike altındadır.
 • Bunu şikayet etmek sizi kötü birisi yapmaz, aksine kendinize ve ilişkilerinize sahip çıkacak kadar akıllı olduğunuz anlamına gelir. İstismarı şikayet etmek ve yardım almak doğru olan bir şeydir.
 • Size zarar veren insanların sizi manipüle etmesine izin vermeyin. Başkalarını mutlu etmek için rahatsızlık verici durumlarla baş etmek zorunda değilsiniz.
 • Asla kendinizi kurban etmeyin. İyi bir insan olmayı, sevmediğiniz durumlarla başa çıkmak ve bunları düzeltmek olarak düşünebilirsiniz. Ancak bu doğru değildir.
 • Başkalarının problemlerini kendinize dert etmek zorunda değilsiniz. Aksine, beraber olduğunuzda onlara biraz sabır ve şefkat göstermeniz yeterli olacaktır.
 • İnsanlara karşı nazik olduğunuz için insanların sizi incitmesine izin vermeyin. Siz de herkes kadar saygı, sevgi ve ilgiyi hak ediyorsunuz.

Kendinize Karşı da İyi Bir İnsan Olun

iyi bir insan olmak

İyi bir insan olmak sadece dışarıya dönük bir davranış biçimi değildir. Bunun yanı sıra, kendinizle ilgili de iyi düşünmeniz ve kendinize de iyi davranmanız gerekir!

Muhtemelen, bir başkasını sevmek istiyorsanız, önce kendinizi sevmeniz gerektiğini daha önce duymuşsunuzdur. İşte, bahsettiğimiz şey tam olarak da bu!

Bu nedenle kendinizi sevmek çok önemlidir. Eğer insanların sizi kullanmasına izin vermek ve aptal yerine koyulmak istemiyorsanız, kendinize iyi davranmalısınız.

Kendinize herkesten daha çok değer vermeniz ve saygı duymanız gerekir. Yani, başka bir deyişle başkalarına yardım etmeden önce kendinizi kurtarmış olursunuz.

Bu bencil bir davranış değildir, aksine hak ettiğiniz şeydir. Kendiniz hakkında olumsuz şeyler düşünmek alıştığınız bir durum olabilir. Ancak bu hem doğru değildir, hem de size zarar verir.

Zaman içerisinde, manipüle edilmekten, aşağılanmaktan, insanlara bağımlı olmaktan ve sadece insanlara faydanız dokunduğu zaman sevilmekten yorulacaksınız.

Hepimiz insanız. Sonunda kendinizi kurban etmiş olacaksınız. Hatta olmak istediğinizin tam aksine, kötü biri haline bile gelebilirsiniz. Kullanılmak hepimizi rahatsız eder.

İyi Biri Olmak Düşündüğünüz Şey Değildir

pembe gül koklayan kadın

Neyin iyi ve doğru olduğunu düşünürken çoğu kez yanılırız. Hata yapmanın kötü bir şey olmadığını, aksine ilerlememiz için faydalı olduğunu hatırlayın. İşte, aynı şey bu konu için de geçerlidir. Şimdi, iyi bir insan olmanın ne demek olduğunu size anlatacağız.

Gerektiğinde gitmeyi bilin

Sizi inciten insanları terk etmenin doğru olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, yanlış düşünüyorsunuz. Eğer insanlar sizi kullanıyor ve mutsuz ediyorsa onların hayatından çıkmalısınız.

Ne düşündüğünüzü söyleme hakkına sahipsiniz

İnsanlara duymak istediklerini söyleyebilmek için, gerçek düşüncelerinizi ve söylemek istediklerinizi gizlemeyin. Kendinize de onlara da yalan söylemeyin. Hoşlarına gitmeyecek, hatta onları incitecek olsa bile her zaman dürüst olun.

İstemediğiniz şeylere “Hayır!” deme özgürlüğünüz var

“Hayır” demek sizi kötü bir insan yapmaz. Her şeyden önce, kendi yükümlülükleriniz ve problemleriniz var. Yapamıyorsanız ya da yapmak istemiyorsanız, zamanınızı başkalarına ayırmak zorunda değilsiniz.

Mükemmel olmak zorunda değilsiniz

karahindiba çiçeği üfleyen kadın

İyi insanlar her şeyi doğru yapmak zorunda değillerdir. İyi insanlar da her insan gibi hata yapabilir ve yanılabilirler. Önemli olan hatalarınızdan ders çıkarmayı bilmektir. Bu sizi daha da iyi birisi yapacaktır.

İyi bir insan olmanın, kullanılmak anlamına gelmediğini aklınızdan çıkarmayın. Kendinize değer verin, kendinizi sevin ve her zaman hatalarınızdan ders çıkarın. İyi insanlar mükemmel olmadıkları gibi, aptal da değildirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Antoni Martinez, “Saber decir no: claves de la asertividad”, en webpsicologíaenpositivo
 • Romi Arellano, Manuel J. Cuando digo no, me siento culpable. Nuevas ediciones de bolsillo, 2003.
 • Castanyer, Olga. La asertividad. Expresión de una sana autoestima. Bilbao: Descleé de Brouwer, 1996. 348 pp.
 •  «Técnicas para conductas asertivas»www.fundacioncadah.org.
 • Branden, N. (1995). Los seis pilares de la autoestima. Barcelona: Paidós.
 • Ferreras, E. (2007). La autoestima. Anales de Mecánica y Electricidad, 54–60.
 • Branden, N. (1989). Cómo mejorar su autoestima. Círculo de Lectores., 1–64. https://doi.org/10.1186/cc1474
 • San Martín, J. L., & Barra, E. (2013). Autoestima, apoyo social y satisfacción vital en adolescentes. Terapia Psicologica31(3), 287–291. https://doi.org/10.4067/S0718-48082013000300003
 • Antonio, P. J. (2000). Yo, Autoestima , Autoconcepto. Plan de Acción Tutorial: Gabes1, 288.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.