Ben Gidiyorum, Çünkü Kendimi Seviyorum

Birini severken kendinizi sevme yetisini kaybetmeniz için hiçbir sebep yoktur. Bir ilişki içindeyken her zaman kendi durumunuzu ön plana koymak iyi bir düşüncedir, bu şekilde iki taraf da yara almaz.

Çok samimi ve kalbi eriten bir “seni seviyorum”u ağzınızdan çıkarmadan önce, her gün bir dakika durup düşünüp kendinize “kendimi seviyorum ve mutlu olmayı hak ediyorum” demelisiniz.

Bu iki meseleyi birbirinden ayırmak hiç de kolay değildir. Kendi ihtiyaçlarınız ve partnerinizin ihtiyaçları eşit derecede karmaşıktır. Fakat her zaman kendi özsaygınızda ve kimliğinizde bir gözünüzün olması sizin için çok iyi olacaktır.

Eğer sevdiğiniz insandan, ilişkiyi yürütmenin acılı ve yıkıcı olduğunu fark etmenizden dolayı vazgeçmeniz gerektiyse, eminiz ki bu kararı vermenin ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur.

Herkesin, özellikle de ergenlik döneminde olan, ilk romantik ilişkilerine başlamakta olan kişilerin bilmesi gereken şudur ki gerçek aşk acıtmaz.

Aşk güzel, rahatlatıcı ve bilge olmalıdır, böylelikle “seni seviyorum” ve “kendimi seviyorum” su ve yağ gibi birbirinden ayrışmayacaktır.

Bu konuyu konuşmak için biraz duralım.

Kendimi, seni bütün ruhumla sevebilmeme yetecek kadar seviyorum

Kendini sevmeyen insanlar samimi ve sağlıklı bir ilişki kurmakta zorlanırlar. Açıkçası hiçbirimiz sevgi, ilişkiler ve karşılıklı anlayışın saygı duyup yarattığı gerçek mutluluğa kendini adamış bilgeler değiliz.

Sevgi günden güne oluşur ama sadece iki taraf da bunu isterse ve sadece kendilerinin ihtiyaçlarını tatmin etme arayışı içinde değillerse.

kalp

Kendini sevmeyen insanlar

  • Kendini sevmeyen insanlar diğer insanların kendi duygusal ihtiyaçlarını karşılamalarını ve kusurlarını kapatmalarını beklerler.
  • Kendini sevmeyen biriyle romantik bir ilişki içinde olduğunuz zaman, kendi benlik saygınızla ve kimliğinizle ilgilenmeniz imkansızdır. Sonunda bütün enerjinizi o kişiye bakmak, o insanı mutlu etmek için harcarsınız.
  • Bazen, kendisini sevmeyen birine aşık olduğunuzda, “onu kurtaracağımızı” düşünerek, sorunlarının cevabı olacağımızı ve tüm karanlıklarına ışık getireceğimizi düşünüyoruz.
  • Fakat burada esas olan şey, sizin duygusal olarak yorulmanız ve kendinizi unuttuğunuz noktaya gelmenizdir.

Kendimi, seni hak ettiğin şekilde sevmeme yetecek kadar seviyorum

Olgun bir ilişki, bilinçli bir ilişkidir. Hiçbir kişi diğerini karartmaz, “senin ve benim” yoktur ve daha az “çünkü ben öyle söyledim” vardır.

Olgun bir ilişki içinde “kendimi seviyorum” diyebilirsiniz, çünkü kendinizi tam hissettiğiniz zaman, yalnız kalmaktan korkmadığınız zaman ve kendi mutluluğunuzun nasıl oluşturulacağını bildiğinizde ancak en iyi halinizi diğer kişiye verebilirsiniz.

  • Eğer kendimi seversem, seni kendi korkularımı rahatlatmak, kusurlarımı örtmek, günlük kurtarıcım olman ve her nefes almaya ihtiyacım olduğunda bana “nefes” olman için zorlamayacağım.

kadin

Seni affediyorum ama seni terk ediyorum

Başlangıçta konuştuğumuz gibi, çoğumuz sevdiğimiz birini bir noktada terk etmek zorunda kaldık. Bu eylemin nedeni, sadakatsizlik, yorulma ya da hak ettiğimiz şekilde sevilmediğimizi fark etmek olabilir.

  • Yani bunun bu romantik bağlantıyı koparmaya neyin yol açtığına bakılmaksızın, affetmek üzerinden yapılması gerekiyor. Zor olabilir, acısından aklınızı kaybediyor gibi hissedebilirsiniz, ama hayatınızdaki bu bölümün kapatmanızın tek yolu budur.
  • Kendinize olan sevginiz ve itibarınız kalbiniz için gerçek besinlerdir. Her zaman en karışık zamanlarda olgun bir şekilde davranmanıza yardımcı olurlar.
  • Özsaygınız yoksa, yalnız kalmaktan ve sevdiğiniz insanı kaybedeceğinizden korktuğunuz için sizi mutsuz ediyor olsa bile zehirli bir ilişkiyi sürdürüyor olabilirsiniz. Sizi tamamlayan diğer yarınızın olmamasından daha çok korktuğunuz için bu ilişkiyi sonlandırmıyor olabilirsiniz.

Kesinlikle bu tür durumlara düşmemelisiniz. Kendinizi sevmek, sizi geleceği olmayan bir şeyi bırakmakta, artık sizi desteklemediğinde ve size mutluluktan daha fazla gözyaşı getirdiğinde, bir şeyi bırakmanıza yardımcı olan kişisel gücü verir.

Sakın unutmayın: her gün “kendimi seviyorum ve mutlu olmayı hak ediyorum” cümlesini hatırlamak asla bencillik değildir.