3 Dakikada Özsevginizi Arttırmak Mümkün!

Kendinizi sevmeyi öğrenin çünkü özsevginizi kontrol altında tutmak için en iyi yöntem budur.
3 Dakikada Özsevginizi Arttırmak Mümkün!

Son Güncelleme: 11 Şubat, 2019

Bazen benlik saygımızı başkalarının ellerine bırakıyoruz. Neye değer olduğumuzu ve neyi hak ettiğimizi unutuyoruz. Bu psikolojik olgunun köklerinin çocuklukta ve kişiliğimizi oluşturan geçmiş deneyimlerimize dayandığı doğrudur. Özsevginizi arttırmak için makalemizdeki bu yöntemleri deneyin!

Özsevgi, asla ve asla narsist ya da bencil bir insan olmakla ilgili değildir. Bu, yetenekli, bilgili ve sezgisel olmaktan ve sınırlarınızı, haklarınızı ve diğer insanların haklarını bilmekten geçer.

3 Dakikada Özsevginizi Arttırmak Mümkün!

Özsevginin narin bir kristal olduğunu hayal edin. Ne kadar çok parlatırsanız o kadar güzel olur ve size o kadar daha fazla ilham verir. Bununla birlikte, bu değerli mücevherle ilgili dikkat etmeniz gereken iki şey vardır: onu başka kimseye bırakmayın ve kimsenin kırmasına izin vermeyin.

Bugün, size aşılamak istediğiniz 3 değerli ifade size ilham verecek ve değerli mücevherleri gerektiği gibi önemsemenize yardımcı olacak. Özsevginizi arttırmak için bunları dikkate alın.

1. “Hak ettiğimi almak bencillik değil; bu benim öz sevgimi koruyor.”

kadın resmi

“Kendini sevmek zorundasın, çünkü aksi takdirde kimse sana saygı göstermez” sözü size klişe gelebilir. Ancak, nihayet adımı atıp kendinize biraz daha fazla bakmaya başladığınız zaman işler değişir: insanlar size değiştin ya da biraz bencil oldun demeye başlar.

Her şeyden önce, öz sevgi ve bencillik arasında olgun ve dengeli bir insanın adım atmayacağı büyük bir mesafe olduğunu anlamalısınız. Kendinizi takdir etmek genellikle ihmal edilen bir şeydir ve nedense bir şekilde sosyal olarak hoş karşılanmaz.

Birisine, “Hayır, sizinle gelemem; öğleden sonra biraz yalnız kalmaya ihtiyacım var, yürüyüş yapıp düşüncelere dalacağım” demek, bazı insanlara tuhaf gelebilir hatta saygısız görülebilir. Ancak, kendinize hak ettiğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz şeyi vermek asla bencilce değildir.

Aslında, kim bunu ​​bu şekilde görürse, o iyi bir arkadaş değildir. En iyi arkadaşlar ve en yakın aile üyeleri, kararınızı anlayarak ve ona saygı göstererek size karşı empati kurabilen kişilerdir.

2. “Onurumu, kimliğimi ve benim için paha biçilemez özümü korumak için sınırlar koymam gerekiyor.”

dans eden kadınlar

Yaşamında kendi özü ve ona zarar verecek şeyler arasında koruyucu bariyer olmayan herkes, kaderin iyi ya da kötü fark etmeden onlara her şeyi vermesine izin verecektir.

Öyleyse… Eğer daha seçici ya da daha akıllı olmaya karar verirseniz ve sadece iyi şeyleri kabul ederseniz ne olur?

Bunu yapmak da bencilce bir hareket olmazdı. Aslında, iyi bir zihinsel ve duygusal sağlığa ve aynı zamanda fiziksel dengenizi doğrudan etkileyecek bir iyilik hissine doğru mükemmel bir adımdır.

Kötüye kullanma ve manipülasyonla size gelen insanlara karşı bariyerler ve çitler koymaktan çekinmeyin. Sınırlar koymaya başlarsanız yaşam kalitenizi iyileştirmek çok daha kolay olabilir.

3. “Özsevgimin bir fiyatı yok ve indirime girmeyecek.”

kelebek ve kadın resmi

Kendinizi sevmek, kendinizi korumaktan ve neyin sizin neyin karşınızdakinin olduğu konusunda aradaki sınırın nerede olduğunu bilmekten daha fazlasıdır.

Kendini sevme, sizin kim olduğunuzu ve kendinizi nasıl gördüğünüzü oluşturan onurunuz, dokunulmaz ve eşsiz özünüzdür. Zor şeylerle yüzleşmek, hayallerinize ulaşmak ve olduğunuz kişiye uygun bir gerçeklik yaratmak sizin içinizdeki güçtür.

Bunların hiçbiri kolay değil. Kendini sevmenin de sürekli büyüme anlamına geldiğini anlamalısınız. Bazen zayıflar, hastalanır veya alaşağı edilir. Diğer zamanlar onu beslemeyi unutmuş olabilirsiniz, çünkü bu taraf yeni bilgi, yeni arkadaşlıklar, perspektifler ve deneyimlere ihtiyaç duyar.

O halde, kendinizi sevmenin hiçbir bedeli olmadığını anlayın. Bu paha biçilemez. Bunu kimseye teklif etmeyin; bu size ait. Başkalarına da kendinize sunduğunuz şeyleri sunun: saygı, sevgi, akıllı birliktelik ve uyum.

Resimler wikiHow.com adresinden alınmıştır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.