Onurum "Artık Yeter" Diyene Kadar Seni Sevdim

Romantik olsun ya da olmasın her ilişkide, karşımızdakinin olduğu kadar kendi onurumuza da saygılı olmalıyız.
Onurum "Artık Yeter" Diyene Kadar Seni Sevdim

Son Güncelleme: 05 Nisan, 2019

Onurum ”artık yeter” diyene kadar seni sevdim. Bu pek çok ilişkide söylediğimiz bir cümle olabilir. Bu yazıda bu noktaya nasıl ulaştığımızı inceliyoruz.

Onur, kişisel ya da duygusal sınırları oluşturan psikolojik bir duvardır. Sınırları nereye koyduğumuza bağlı olarak, yakın ve sosyal ilişkilerinizin daha sağlıklı ve dengeli olmasını sağlar.

Yakın ilişkilerde onurdan ödün verilmez. Diğerleriyle yakınlaşmaya başladığımız anda bu özel ve değerli duvar yıkılmaya başlar.

Eğer bir durup düşürseniz, bu önemli ve samimi duvarı hayatlarınızın bir çok noktasında ortaya çıkardığınızı fark edeceksiniz.

Genellikle bu konu hakkında çok fazla düşünmüyoruz çünkü eğer birini seviyorsak bir karşılık beklemeden ona her şeyi vermemiz gerektiğini öğrenmişizdir.

Bazen, gerçek bir şefkat ile duygusal manipülasyon arasındaki farkı anlamak zor olabiliyor. Ancak onurunuzu korumak için bunu ayırt etmeyi öğrenmelisiniz.

Onurum kendime olan saygımdır

onurum her şeyden önemlidir

“Onurum artık yeter diyene kadar seni sevdim!” Eğer bu şekilde hissettiğiniz olduysa, o zaman onurunuz sayesinde bazen aşkın bir ömrü olduğunu fark etmişsinizdir.

Onur ve Özgüven

Hayatımız boyunca insanlar özgüvenimizi oluşturmaya yardım eder. Nasıl yetiştiğimizin şüphesiz özgüvenimiz üzerinde etkisi vardır ancak inanın ya da inanmayın bu belirleyici bir etken değildir.

Hepimiz, zamanla içsel duvara zarar veren olaylar yaşarız.

 • Haklarınızın ihlal edildiği bir işte çalışmak
 • Karmaşık bir ilişki
 • Bir kaza, travmatik bir kayıp, ihanet

Bunlar gibi bir çok durum öz güvenimizi zedeleyebilir. Söylemeye çalıştığımız şey bazen savunmasız hissettiğimizdir.

Bazen hiçbir şeyin bizi yıkamayacağını ve her şeyi yapabileceğimizi düşünürüz. Ancak sadece kendi rahat alanımızdayken böyle düşünürüz.

Bazı durumlarda dış etkenler öz kontrolümüzü kaybetmemize sebep olur.

otlar arasında kadın

Gözü kapalı bir ilişkiye başlamak

Kalbimizi çok kolay başkalarına kaptırabildiğimizi biliyoruz. Gözümüz kapalı bir ilişkiye başlarız çünkü hayatımızın o döneminde bunun doğru olduğuna inanmak isteriz.

Bu durum tamamen anlaşılabilirdir. Yeter ki bu süreçte onurumuzdan ödün vermeyelim. Bazen yakın ilişkilerimizde sınırları fark edemeyiz. Karşılığında bir şey beklemeden her şeyimizi ortaya dökeriz.

Mutlu bir ilişki için iki tarafın da çaba sarf etmesi gerekir.

 • Bir gün içimizdeki derin boşluğu hissedeceğiz. Bu birinin bir şeyi yanlış yaptığı ya da her şeyin mahvolduğu anlamına gelmez. Onun yerine ilişkide bir uyum olmadığını ve bütün çabanın ve enerjinin bir kişi tarafından sağlandığı demektir. Birisi yemeğini yerken diğeri kırıntılarla karnını doyurmaya çalışır ve bu kişi de genellikle siz olursunuz.

Hayatımızın bazı dönemlerinde risk alacak cesareti bulmamız gerek zamanlar olur. Öz güveniniz ve onurunuz zarar gördüyse ve mutlu değilseniz bir karar vermenin vakti gelmiştir.

Düşünceleriniz size güç verir

Kendinizi ne zaman duygusal olarak zor bir zamanda bulsanız, onurunuzu yeniden yapılandırmalı ve aşağıdaki cümleleri tekrar etmelisiniz.

Bu cümleler üzerinde düşünmek, cesaretiniz ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır:

 • Hiç kimse hayatımı nasıl yaşayacağımı ya da nasıl mutlu olacağımı söyleyemez, söylememeli.
 • Beni gerçekten seven biri beni hiçbir zaman manipüle edemez ya da beni bir şey için zorlayamaz.
 • İyi bir eş özgüveni yok etmek yerine onu güçlendirir.
 • Beni seven biri, bana her gün değer verir.
 • Birlikte yaşamak, bir takım olarak çalışmayı öğrenmeyi gerektirir. Sadece kendini düşünen bir insan bir başkasıyla birlikte yaşayamaz.
 • Düşüncelerimi söylemeye hakkım var. Neden hoşlandığımı söyleyip söylememe hakkım var.
 • Bir şeye hayır demek bencilce bir hareket değil, onurumu korumaktır.
 • Sevilmeyi hak ediyorum.
kafasında çiçek olan kadın
 • Gerçek sevgi kendimi sevmekle başlar. Eğer etrafımdaki her şey beni değersiz hissettiriyorsa, bir şey yanlış demektir ve bu konu hakkında bir şeyler yapmam gerekir.
 • Kendi gerçekliğimin kontrolünü elime alabilirim. Kendimi başkalarının isteklerine ve arzularına göre yönlendirmemeliyim.
 • Herkesi memnun etmek için onlarla iyi anlaşmak zorunda değilim.
 • En az herkes kadar mutlu olmayı hak eden güzel, güçlü ve cesaretli bir insanım. Kendi hayatımın ve isteklerimin mimarıyım.
 • Sevdiğim insanları her şeyin önünde tutarım. Aynı zamanda sevdiğim insanların bana saygılı olmasını, beni savunmasını ve hak ettiğim değeri göstermesine isterim. Onurum bunu gerektirir.

Sonuç olarak, bir kişinin onuru daha fazla dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Herkesin ihtiyacı olan günlük mutluluğu sağlamamızı sağlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.