Zor Anlarda Kendinize Söyleyebileceğiniz 5 Söz

Zor Anlarda Kendinize Söyleyebileceğiniz 5 Söz

Son Güncelleme: 19 Şubat, 2019

Zor zamanlar hiç habersiz kapımıza dayanır ve genelde onlarla yüzleşmeye hazır olmayız. Bugün sizin için zor anlarda tekrarlayabileceğiniz 5 sözden bahsetmek istedik. Mutlaka okuyun.

Zor anlarda bazen en iyi destek de, tüm kişisel yardım kitaplarını okumak da faydalı olmayabilir. Zor ve karanlık zamanlar öncelikle iyi hazırlık gerektirir. Bunun için de dayanıklılık, direnç ve duygu kontrolü gibi kendi kaynaklarınızı kullanırsınız.

“Zorluk, sıradan insanları olağanüstü hedeflere ulaşmaya hazırlar,” gibi sözleri duymuşsunuzdur. Ama gerçekte herkesin istediği tek şey basitçe kendini biraz daha iyi hissetmektir.

Hayat hazır olduğu zaman sizi olağanüstü noktalara götürecektir; ama kendinizi zor zamanların ortasında bulduğunuzda şimdi sıralayacağımız sözleri tekrarlamaktan çekinmeyin.

Zor anlarda kendinize söyleyebileceğiniz sözler

1. Ağlamaya hakkım var; ama sonra yine gülümseyeceğim

Bir tartışma, başarısızlık, hata veya zorlukla başa çıkma sürecinde duygusal boşalmalar çok önemlidir. Hiçbir zaman gözyaşlarınızı tutmayın veya keyifsiz hissettiğiniz ya da güçlü olamadığınız için kendinizi kötü hissetmeyin.

Ancak unutmayın, ne olursa olsun “içinizdeki şeytanlarla yüzleştiğiniz” bu anlar uzun sürmemelidir ve kesinlikle kalıcı olmamalıdır. Ağlamak ve acılarınızı boşaltmak çok açık bir amaca hizmet eder: Olanları kabul etmenize, ileri gitmenize ve değişimi kucaklamanıza yardımcı olur. Yeniden gülümsemeyi hak ediyorsunuz.

2. En zor zamanlarda bana en çok yardımcı olabilecek kişi benim

zor anlarda kendine sığınan kadın

Harika arkadaşlara, mükemmel bir partnere ve sizi her zaman önemseyen sevgi dolu bir aileye sahip olabilirsiniz. Bu harika; ama zor anlarda, içinde bulunduğunuz durumla başa çıkabilecek tek kişi aslında sizsiniz.

İrade, enerji ve hayaller olmadan kendinizi içinde bulduğunuz karanlık odadan kolay kolay çıkaramazsınız. Çevrenizdekileri dinleyin, size yardımcı olmalarına izin verin; ama ileri gitmek için adım atan kişi siz olmalısınız.

3. İçinde bulunduğum durumu kontrol edemem, ama onunla yüzleşme biçimimi seçebilirim

Kaçınılmaz bazı şeyler vardır: Bir kayıp, bir hastalık, çok çabalamanıza rağmen bir ayrılık. Kimse hayatın kendisine getirdiği bu karmaşık koşulları tamamen kontrol edemez. Bundan ziyade, sizler kendi düşüncelerinizden sorumlusunuz.

“Yapamam,” demek sizi hareketsizleştirir ve olumsuz duyguları beraberinde getirir. “Bunu aşabilirim,” demek ise bakış açınızı tamamen değiştirir ve size yepyeni bir güç verir. Bunu mutlaka aklınızda bulundurun.

4. Korkunun bittiği yerde hayat devam ediyor

Bu yazıda rahat olduğunuz alanlar üzerine çok konuştuk. Her şeyin güvende, bilindik ve kontrol edilebilir olduğu o görünmez alanlar… Zor anlarda, sorunların bu sınırı geçtiğini ve sizi uzun parmaklarıyla kavradığını düşünebilirsiniz. Kanıksadığınız o sükunet böyle zamanlarda çökmeye başlar.

Korkunuzdan uzaklaşıp o çizginin ötesine bir adım atmanız gerekir. Eğer kaybınızdan sonra başınıza neler geleceği konusunda endişeleniyorsanız, sınırın diğer tarafına geçin. Önce olanları kabul edin. Daha sonra, hayatın sizi de yanına alarak devam etmek zorunda olduğunu hatırlayın ve harekete geçin.

Tehdit altında hissediyorsanız veya yalnız kalmaktan korkuyorsanız, en büyük yardımcınızın yine siz olduğunuz hakkındaki sözü hatırlayarak, o korkuları mantıklı hale getirin. Kalbinizin size güç vermesine izin verin.

kelebek kanatlı kadın

5. Her gün içimde barış ve denge kurmam gerek

Kilonuz ve beslenmenize dikkat ediyorsunuz ve düzenli olarak doktorunuza kontrollere gidiyorsunuz. Her gün kendinize bakıyorsunuz ve şüphesiz ki yatağa girdiğinizde yorgun oluyorsunuz.

Şimdi kendinize sorun, en son ne zaman duygularınızla, ihtiyaçlarınızla ve içsel huzurunuzla ilgilendiniz? Bu da her gün yapabileceğiniz bir egzersizdir. Eğer başkalarını kendinizden önceliklik görüyorsanız, eninde sonunda kendinizi gözden çıkarırsınız.

Tüm odağınızı bir şeyler toplamaya ve biriktirmeye verirseniz, hayatta gerçek olan şeyin anlamını yitirebilirsiniz: Sizin kendi mutluluğunuz ve bütünlüğünüz.

Zor zamanlar geldiğinde hazır olmalısınız ve bunun için, her gün içsel huzurunuzu bulmak, öz güveninizi güçlendirmek ve kendinizi anlamaktan daha iyi bir yöntem yoktur.  İlk olarak hayatın bir nehir gibi aktığını ve sürekli değiştiğini bilin. Bunu sevseniz de sevmeseniz de, siz de bu akışın bir parçasısınız.

Sonuç olarak, hiçbirimiz o zor zamanların ne zaman karşımıza çıkacağını bilemeyiz. Bu yüzden her zaman hazırlıklı olmak önemlidir. Gökkuşağı görmek isteyenler fırtınaya katlanmaya hazır olmalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.