Zor Anlarda Tekrarlamak için 5 Söz

Belki o anları ve durumları yaşarken fark etmeyebilirsiniz ama zorluk anları öğretici deneyimlerdir. Eninde sonunda gülümsersiniz ve o anlara farklı bir açıdan görebilirsiniz.

Zorluk anları hiç habersiz kapımıza dayanır ve daha da kötüsü genelde onlarla yüzleşmeye hazır olmayız.

Sıkıntılı anlar çeşitli formlar alabilir. Bazen en iyi destek ağı da, tüm kişisel yardım kitaplarını okumak da faydalı olmayabilir.

Zor ve karanlık zamanlar öncelikle iyi hazırlık gerektirir. Bu hazırlıkta kendi kaynaklarınızı kullanırsınız. Dayanıklılık, direnç ve duygusal yönetim.

“Zorluk sıradan insanları olağanüstü hedeflere ulaşmaya hazırlar” gibi sözleri duymuşsunuzdur. Ama gerçekte herkesin istediği tek şey basitçe “iyi hissetmek, biraz daha iyi hissetmek”tir.

Hayat hazır olduğu zaman sizi olağanüstü noktalara götürecektir ama kendinizi zor zamanların ortasında bulduğunuzda şimdi sıralayacağımız sözleri tekrarlamaktan çekinmeyin.

1. Ağlamaya hakkım var, ama sonra yine gülümseyeceğim

Bir tartışma, başarısızlık, hata veya zorlukla başa çıkma sürecinde duygusal boşalmalar çok önemlidir. Hiç bir zaman göz yaşlarınızı geri tutmayın veya keyifsiz hissettiğiniz ya da güçlü olamadığınız için aptal hissetmeyin.

Ancak unutmayın, ne olursa olsun “içinizdeki şeytanlarla yüzleştiğiniz” bu anlar uzun sürmemelidir. Kesinlikle de kalıcı olmamalıdır.

Ayrıca keşfedin: Duygusal yaraları nasıl iyileştirirsiniz?

Ağlamak ve acılarınızı boşaltmak çok açık bir amaca hizmet eder: olanları kabul etmenize, ileri gitmenize ve değişimi kucaklamanıza yardımcı olur. Yeniden gülümsemeyi hak ediyorsunuz.

2. En zor zamanlarda bana en çok yardımcı olabilecek kişi benim

kadin
Harika arkadaşlara, mükemmel bir partnere ve sizi her zaman önemseyen sevgi dolu bir aileye sahip olabilirsiniz. Bu harika, ama zorlu anlarla başa çıkabilecek kişi aslında sizsiniz.

İrade, enerji ve hayaller olmadan kendinizi içinde bulduğunuz karanlık odadan kolay kolay çıkamazsınız. Çevrenizdekileri dinleyin, size yardımcı olmalarına izin verin, ama aynı zamanda ileri gitmek için adımları siz atmalısınız.

3. İçinde bulunduğum durumu kontrol edemem, ama onunla yüzleşme biçimimi seçebilirim

Kaçınılmaz bazı şeyler vardır: bir kayıp, bir hastalık, çok çabalamanıza rağmen ayrılık

  • Kimse hayatın kendisine getirdiği bu karmaşık koşulları %100 kontrol edemez. Bundan ziyade, sizler kendi düşüncelerinizden sorumlusunuz.
  • “Yapamam” demek sizi hareketsizleştirir ve olumsuz duygular getirir. “Bunu aşabilirim” demek ise bakış açınızı tamamen değiştirir ve size yenilenmiş bir güç verir.

Bu hatırlamaya kesinlikle değer.

4. Korkunun bittiği yerde hayat devam ediyor

Bu sayfada rahat olduğunuz alanlar üzerine çok konuştuk. Her şeyin güvende, bilinir ve kontrol edilebilir olduğu o görünmez alan.

Zor anlarda, sorunların bu sınırı geçtiğini ve sizi uzun parmaklarıyla kavradığını düşünebilirsiniz. Kanıksadığınız o sükunet böyle zamanlarda çökmeye başlar.

Korkunuzdan uzaklaşıp o çizginin ötesine adım atmanız gerek.

  • Eğer kaybınızdan sonra başınıza neler geleceği konusunda endişeleniyorsanız, sınırın diğer tarafına geçin. Önce olanları kabul edin ve daha sonra hayatın sizi de yanına alarak devam etmek zorunda olduğunu hatırlayın. Harekete geçin.
  • Eğer tehdit altında hissediyorsanız veya yalnız kalmaktan korkuyorsanız, en büyük yardımcınızın yine siz olduğunuz hakkındaki sözü hatırlayarak o korkuları mantıklı hale getirin. Kalbinizin size güç vermesine izin verin.

kadin-kelebek
5. Her gün içimde barış ve denge kurmam gerek

Kilonuz ve beslenmenize dikkat ediyorsunuz, ve düzenli olarak doktorunuza kontrollere gidiyorsunuz. Her gün kendinize bakıyorsunuz ve şüphesiz ki yatağa girdiğinizde yorgun oluyorsunuz.

Şimdi kendinize sorun, en son ne zaman duygularınızla, ihtiyaçlarınızla ve içsel huzurunuzla ilgilendiniz?

Bu da her gün yapabileceğiniz bir egzersiz. Eğer başkalarını kendinizden önceliklik görüyorsanız, eninde sonunda kendinizi gözden çıkarırsınız. 

Tüm odağınızı bir şeyler toplamaya ve biriktirmeye verirseniz, hayatta gerçek olan şeyin anlamını yitirebilirsiniz: sizin kendi mutluluğunuz ve bütünlüğünüz.

  • Zor zamanlar geldiğinde hazır olmalısınız ve bunun için her gün içsel huzurunuzu bulmak, özgüveninizi güçlendirmek ve kendinizi anlamaktan daha iyi bir yöntem yoktur.
  • İlk ve öncelikli olarak hayatın bir nehir gibi aktığını ve sürekli değiştiğini bilin. Bunu sevseniz de sevmeseniz de, siz de bu akımın bir parçasısınız.

Okumanızı öneriyoruz: Başkalarından Fazla Beklentiyi Önlemenin 4 Yolu

Sonuç olarak: hiç birimiz o zor zamanların ne zaman karşımıza çıkacağını bilemeyiz. Bu yüzden her zaman direncinize dayanarak hazırlıklı olmak önemlidir. 

Gökkuşağı görmek isteyenler fırtınaya katlanmaya hazır olmalıdır.