Başkalarından Fazla Beklentiyi Önlemenin 4 Yolu

Başkalarından fazla beklenti, hayal kırıklığına sebep olur. Mutluluğunuzun başka insanlara bağlı olmasına izin vermeyin, bu sadece sizin sorumluluğunuzda.

Kendinizi mutlu etmek yerine başkalarından fazla şey beklemek, bunun tam tersine sebep olur. Başkalarından fazla beklentiye girmemize izin vermemeliyiz çünkü onların yarın da aynı insan olup olmayacağını bilemeyiz ve bu kalbimizin kırılmasına yol açabilir.

Bunu da okumalısınız: Sizi üzen insanlara vaktinizi harcamayın

Hayatlarımızı, çoğu gerçekçi olmayan beklentilerle çevrili olarak yaşarız. Hayal kırıklıklarından yeterince muzdarip olduktan sonra, başkalarına bakışınızı değiştirmenin ve onlardan fazla beklememenin vakti geldiğini fark edersiniz.

Başkalarından fazla beklenti hayal kırıklığına yol açar

Hiç gelmeyecek ya da gerçekleşmeyecek şeyleri beklemek hayal kırıklığına yol açar. Hiç kimseden hiçbir şey beklememek en iyisi çünkü biliyorsunuz ki onların davranışları sizin kontrolünüzde değil. Fakat kimden beklentiye girmeniz gerektiğiniz biliyor musunuz? Kendinizden.

cicek-koklayan-kadin

Bu yazıda sizi, beklentilerinizi serbest bırakmaya başladığınız değişiminize yardım edecek 4 yol öğrenmeye davet etmek istiyoruz. Bu sizi özgür bırakacak ve gerçekçi olmayan beklentilerinize son vermenizi sağlayacak. Beklemeyi kesip yaşamaya başlamanın vakti geldi.

1. Beklenti ile bağımlılığı ayırt etmeyi öğrenin

Bu gerçeğin farkında olmayabilirsiniz fakat kendi mutsuzluğunuz için başkalarını birçok defa suçlamışsınızdır. Davranma biçiminiz duygusal durumunuzu etkiler. Başkalarına bağımlısınızdır çünkü aslında sadece sizin sorumlu olabileceğiniz bir parçanız için onları sorumlu tutmuşsunuzdur.

Okuyun: Can yakan bağımlı ilişkiler

İyi hissetmek için devamlı olarak başkalarına bağlı olduğunuz durumda mutluluk imkansız hale gelir. Rahatlamayı ve beklentilerinizi serbest bırakmayı öğrenmek, o mutluluğun kendi ellerinizde olduğunu ve bundan sadece sizin sorumlu olduğunuzu görmenizi sağlayacak.

2. Her zaman verdiğiniz kadar geri almayabileceğinizi kabul edin

Her zaman duymuşuzdur; bir şey verdiğiniz zaman karşılığında bir şey beklememelisiniz. Öbür taraftan da hepimiz bir şekilde karşılık bekleriz. Bu durumda başkalarının bizim eylemlerimizin karşılığını vermesini bekliyoruz.

kadin-resmi

Bu bizi, beklentilerimizin öncelik olduğu bir duruma sokmaya yarar. Diğer insanları oldukları gibi kabul edin, herkes sizin beklentilerinize göre yaşayamayabilir. Üzülmeyin. Paylaşmak istediklerinizle karşılık olarak herhangi bir beklenti olmadan mutlu olmalısınız.

3. İnsanları ya da durumları sakın mükemmelleştirmeyin

Beklentiler mükemmel durumlarla yüklüdür. Mesela, romantik ilişkilerde, partnerimizi ideal eş, mükemmel ve kusursuz olarak görüyor olabiliriz. Bu sanrı zamanla değişir ve çok büyük hayal kırıklıklarına yol açar.

Keşfedin: Benim sorunum başkalarıyla ilgili olan beklentilerim

Bir durumu ya da insanı mükemmelleştirmek, o insanın değiştiğini görmenizi engelleyebilir ve genellikle bu iyi bir yolla olmaz. Bu sizi kırar, üzer ve bundan sizin sorumlu olduğunuzu fark edemezsiniz. Biz hiçbir şeyi ya da hiç kimseyi kontrol edemeyiz. Biz mükemmelleştirdiğimizde, asla gerçek olmayacak bir rüyaya inanmış oluruz.

4. Hepimizin kusurları var, hiç kimse mükemmel değil

Belki bu durumun hiç karşı tarafında olmadınız ve daha önce hiç kimseyi hayal kırıklığına uğratmadınız. Ya da belki biri sizden aşırı beklenti içindeydi fakat beklentilerini karşılamadınız ve çok büyük bir hayal kırıklığına sebep oldunuz.

adami-open-kadin

Hiç kimse mükemmel değildir, bu yüzden kendimizi olduğumuz gibi kabul etmeliyiz. Eğer hiçbir zaman gerçekleşmeyebilecek bir şeyi beklemek yerine hepimiz kabul etmeye başlasaydık ne olurdu? Böylelikle eğer biri size bir yanlış yaparsa bunu kabul edebileceksiniz çünkü hiç beklentiniz olmayacak. Onun yerine kendinize güveniniz olursa, hoş bir sürprizle karşılaşacaksınız.

Başkalarından fazla beklentiye girmek hiç iyi bir şey değildir. Eğer hayal kırıklığına uğramaktan, diğer insanların ikide bir fikirlerini değiştirmelerinden, insanların bencil olmasından sıkıldıysanız, o zaman onlardan bu kadar beklemeyi kesin.

Bunu okumadan geçmeyin: Kinci insanlar hiç affetmez ve unutmaz

Beklentiye girmeniz gereken tek kişi kendinizsiniz. Başkalarını kabul edin, mutlu olmak için asla başkalarına bağımlı olmayın. Hayallerinizi gerçekleştirmenizi engelleyen, kısıtlayıcı tutumlarınızdan kurtulun. Beklemekten vazgeçin ve hayatınızı kendi istediğiniz gibi yaşamaya başlayın.