Başkalarından Çok Şey Beklemek: 4 Kural

Başkalarından çok şey beklemek, hayal kırıklığına sebep olur. Mutluluğunuzun başka insanlara bağlı olmasına izin vermeyin, bu sadece sizin sorumluluğunuzda.
Başkalarından Çok Şey Beklemek: 4 Kural

Son Güncelleme: 15 Mart, 2019

Kendinizi mutlu etmek yerine başkalarından çok şey beklemek, bunun tam tersine sebep olur. Başkalarından çok şey beklemek doğru değildir çünkü insanlar değişir ve bu, kalbimizin kırılmasına yol açabilir.

Hayatlarımızı, çoğu gerçekçi olmayan beklentilerle çevrili olarak yaşarız. Ama pek çok hayal kırıklığının ardından başkalarına olan bakışınızı değiştirmenin ve beklentilerden kurtulmanın vakti geldiğini anlarsınız.

Başkalarından çok şey beklemek hayal kırıklığına yol açar

Hiç gerçekleşmeyecek şeyleri beklemek hayal kırıklığına yol açar. Hiç kimseden hiçbir şey beklememek en iyisidir. Çünkü kesin olan bir şey var ki onların davranışları sizin kontrolünüzde değil.

başkalarından çok şey beklemek ve zararları

Bu yazıda sizi değişime götürecek 4 yöntemi paylaşmak istiyoruz. Böylece başkalarından çok şey beklemek, artık geride bıraktığınız kötü bir alışkanlık olacaktır.

Başkalarından çok şey beklemek problemini aşmak, sizi özgür bırakacak ve gerçekçi olmanızı sağlayacak. Artık beklentilerden kurtulup yaşamaya başlama vakti!

1. Başkalarından çok şey beklemek ve başkalarına bağımlı olmak arasındaki farkı

Bu gerçeğin farkında olmayabilirsiniz fakat kendi mutsuzluğunuz için başkalarını birçok defa suçlamışsınızdır. Duygusal durumunuz, davranış biçiminizi etkiler.

Başkalarına bağımlı olmak,  sadece sizin sorumlu olabileceğiniz bir parçanız için onları sorumlu tutmaktan kaynaklanır.

Kendinizi iyi hissetmek için devamlı olarak başkalarına bağımlı iseniz mutluluk imkansız hale gelir. Rahatlamayı ve beklentilerinizden kurtulmayı öğrenmek, mutluluğun kendi ellerinizde olduğunu ve bundan sadece sizin sorumlu olduğunuzu görmenizi sağlayacak.

2. Her zaman verdiğiniz kadar geri almayacağınızı kabul edin

Şunu duymuşuzdur: Bir şey verirken karşılığında hiçbir şey beklememelisiniz. Öte yandan, hepimiz bir şekilde karşılık bekleriz. Bu durumda başkalarının bizim eylemlerimizin karşılığını vermesini bekliyoruz.

başkalarından çok şey beklemek

Karşılık beklemek bizi, beklentilerimizin öncelik olduğu düşüncesine götürür. Diğer insanları oldukları gibi kabul edin, herkes sizin beklentilerinize göre yaşamayabilir. Bunun için üzülüp sinirlenmeyin. Herhangi bir karşılık beklemeden paylaşmalı ve bundan mutlu olmalısınız.

3. İnsanları ya da durumları sakın idealleştirmeyin

Beklentiler mükemmel ve ideal olanı içerir. Mesela, romantik ilişkilerde, partnerimizi ideal eş, mükemmel ve kusursuz biri olarak görüyor olabiliriz. Bu düşünce zamanla değişir ve çok büyük hayal kırıklıklarına yol açar.

Bir durumu ya da insanı mükemmelleştirmek, o insanın değiştiğini görmenizi engelleyebilir ve genellikle bu iyi bir şekilde olmaz.

Yaşadığınız hayal kırıklığı sizi parçalar, üzer ve bundan sizin sorumlu olduğunuzu fark edemezsiniz. Biz hiçbir şeyi ve hiç kimseyi kontrol edemeyiz. Birini veya bir şeyi idealleştirdiğimizde, asla gerçek olmayacak bir rüyaya inanmış oluruz.

4. Hepimizin kusurları var, hiç kimse mükemmel değil

Belki karşı tarafta hiç bulunmasınız ve daha önce hiç kimseyi hayal kırıklığına uğratmadınız. Ya da belki biri sizden aşırı beklenti içindeydi fakat beklentilerini karşılamadınız ve çok büyük bir hayal kırıklığına sebep oldunuz.

Ne var ki hiç kimse mükemmel değildir, bu yüzden kendimizi olduğumuz gibi kabul etmeliyiz.

Bir düşünün, hiçbir zaman gerçekleşmeyebilecek bir şeyi beklemek yerine her şeyi olduğu gibi kabul etmeye başlasaydık ne olurdu?

Dolayısıyla, başkalarının hatalarını kabul etmeli ve beklenti içine girmemelisiniz. Kendinize güveniniz yeterliyse, her şeyin beklediklerinizden daha güzel olacağını göreceksiniz.

ilişkiler

 

Başkalarından çok şey beklemek doğru bir şey değildir. Eğer hayal kırıklığına uğramaktan, diğer insanların ikide bir fikirlerini değiştirmelerinden, bencilliklerinden sıkıldıysanız, beklentilerinizden kurtulun.

Beklentiye girmeniz gereken tek kişi kendinizsiniz. Başkalarını ve kendinizi olduğu gibi kabul edin, mutlu olmak için asla başkalarına bağımlı olmayın.

Hayallerinizi gerçekleştirmenizi engelleyen, kısıtlayıcı tutumlarınızdan kurtulun. Beklemekten vazgeçin ve hayatınızı kendi istediğiniz gibi yaşamaya başlayın. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.