Hızlı Kilo Vermek Ve Kilonuzu Korumak İçin Mükemmel Bir Diyet

Kilo vermek ve kilonuzu korumak için dengeli bir beslenme programı uygulamalı ve ona sadık kalmalısınız. Kilo vermek için diyet yapıp sonra eskisi gibi yemek yemeye devam edemezsiniz. Sağlıklı bir yaşam tarzı edinmeyi amaçlamalısınız. 
Hızlı Kilo Vermek Ve Kilonuzu Korumak İçin Mükemmel Bir Diyet
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bu diyeti uygularsanız haftada yarım kilo verebilirsiniz. Bu hızla, hiçbir “mucize diyete” ihtiyaç duymadan ayda 2 kilo hafiflersiniz. “Mucize diyet” olarak lanse edilen diyetlerin pek çoğu zaten işe yaramaz. İnsanlar diyeti bırakır bırakmaz verdikleri kiloları geri alırlar.

Bu makalede hızlı kilo vermek için uygulayabileyeceğiniz sağlıklı bir diyetten bahsedeceğiz.

Bu diyet, belli yiyecek gruplarının yasaklandığı kısıtlayıcı bir diyet değil. Bu beslenme programnı uygularken bir yandan vücudunuz ihtiyaç duyduğu besinleri alacak bir yandan da siz kilo vereceksiniz.

Burada amaç “hipokalorik diyet” adı verilen diyet türünü uygulayarak yağlardan ve şekerli gıdalardan aldığınız kalori miktarını azaltmak.

Bu diyet hangi yiyecekleri içeriyor?

Süt ürünleri

süt ürünleri

Öncelikle diyet listesinde süt ürünlerinin yer aldığını söyleyelim. Tüketeceğiniz süt ürünlerinin yağ oranı düşük olmalı. Az yağlı süt veya yoğurt yiyebilirsiniz.

Soya sütü, badem sütü veya pirinç sütü gibi vegan içecekleri denemek istiyorsanız, kalsiyum oranı yüksek olanları tercih etmelisiniz.

Meyve, sebze ve baklagiller

sebze meyve çeşitleri

Sırada sebzeler var. Sebze çeşitleri her sağlıklı beslenme programının bir parçası olmalı. Öğle yemeğinde meze olarak, akşam yemeğinde ana yemek olarak farklı sebzeleri tüketebilirsiniz.

Marul, domates, salatalık, havuç, kabak, mantar gibi sebzeleri tüketebilirsiniz. Turpgillerden brokoli ve karnabahar cinsi sebzeleri yemeyi de tercih edebilirsiniz.

Meyve çeşitleri de hızlı kilo vermek için yapacağınız diyetin bir parçası olmalı. Her gün iki veya üç parça meyve yemenizi tavsiye ediyoruz. Kahvaltıda, öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde, yemeklerinizin yanında meyve tüketebilirsiniz.

Ayrıca meyve harika bir atıştırmalık seçeneğidir. Öğün aralarında acıktığınızda da meyve yiyebilirsiniz.

Bir de tahıl ürünleri ve baklagiller var. Bu tür yiyecekler bol miktarda enerji sağlarlar. Tabağınızda, boyutunda herhangi bir tahıl ürünü veya baklagil türü yer almalı. Yumruk boyutunda servis edilmeleri yeterli olacaktır.

Makarna yemek isterseniz, tam tahıllı makarnayı tercih edin ve rafine edilmiş ürünlerden kaçının.

Protein ve Yağlar

baklagiller et protein

Yumurta, balık veya et gibi protein kaynaklarını da ihmal etmemeliyiz. Haftada 3 veya 4 adet yumurta yemelisiniz. Beyaz eti daha sık yemenizi öneririz. Haftada iki defadan fazla kırmızı et tüketmemeye çalışın.

Balık tüketiminizi artırın. Böylece kırmızı et yeme oranınız da otomatik olarak azalır. Haftada 4 veya 5 kez balık yemeye çalışın. Beyaz ve yağlı balıkları tercih edin. Tüketeceğiniz günlük yağ 2 veya 3 yemek kaşığını geçmemelidir.

Yağı, yemeklerinizi pişirirken veya sos olarak dökmek için kullanabilirsiniz. Özellikle yağı ve kırmızı eti azaltmak, kalori alımını azaltmanın ve hızla kilo vermenin anahtarıdır.

Hızlı Kilo Vermek İçin İdeal Bir Diyet

meyveli yoğurt kahvaltı

Bu yiyecekleri tüm güne yayabilmenin en iyi yolu bir yemek planı yapmak veya ne yiyeceğinizi önceden ayarlamaktır. Böylece her bir yiyecekten doğru miktarda tükettiğinizden ve beslenme programınızın dengesini koruduğunuzdan emin olabilirsiniz.

  • Kahvaltıda, az yağlı sütlü kahve veya biraz tahıllı ürün tüketebilirsiniz. Hindi etiyle tost da yapabilirsiniz. Güne başlamak için iyi bir enerji ve protein kaynağıdır.
  • Sonra sabah ve öğle arası, meyveli bir atıştırmalık yiyebilirsiniz. Birkaç kivi, muz veya bir portakal olabilir. Bu atıştırmalık sizi öğle yemeğine kadar tok tutacaktır.
  • Öğlen öncelikle sebze, tahıl ve baklagil tüketin. Çorba ve fırında patates uygun bir tercih olabilir. Ana yemek olarak tavuk veya ızgara balık gibi düşük yağlı protein kaynaklarını tercih edin. Son olarak az yağlı yoğurt gibi sütlü bir tatlı yiyebilirsiniz.
  • Öğle ve akşam arasında sabah yaptığınız gibi yine meyveli bir atıştırmalık yiyebilirsiniz. Böylece günlük meyve ihtiyacınızı da karşılamış olacaksınız. Bir muz veya elma yiyebilirsiniz.
  • Günün sonunda öğlen uyguladığınız rutini uygulayın. Ancak porsiyonlarınızı küçültün. Yeşillikli bir salata yiyin veya ızgara mantarla birlikte bir protein kaynağı tüketin. Balık yiyebilirsiniz hatta bir omlet bile yeterli olacaktır.

Günü bir başka süt ürünüyle kapatın. Bir bardak ılık süt veya az yağlı yoğurt uygundur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.



Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.