Selülite Neden Olan 6 Yiyecek

Selülite Neden Olan 6 Yiyecek

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Selülitten kurtulmak ve bu problemi yaşamamak için, düzenli beslenilmeli, bol su içilmeli, egzersiz yapılmalı, selülit karşıtı kremler kullanılmalı… Bu gibi önerileri çevrenizden sık sık duyuyoruz, fakat bunların yanında, selülite neden olan ve buna rağmen bolca tükettiğiniz yiyeceklerden de haberdar olmamız gerekiyor.

Bu yazıda, selülitin görünüşünü azaltmak ve selülit oluşmasına engel olmak için, tüketmemeye özen göstermemiz gereken yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Beyaz Şeker

Beyaz şekerde hiçbir besleyici madde bulunmaz ve bir çok beslenme uzmanı tarafından günümüzde zehir kadar tehlikeli olduğu kabul edilir. Beyaz şeker, boş kalori denilen maddeleri içerir ki bu maddeler, kilo almaya neden oldukları gibi, selülitin görünümünü de arttırırlar.

Beyaz şekeri çok tüketmek, şeker hastalığına neden olabileceği gibi, dişlere de çok zarar verir. Ayrıca kanın asitlik oranını arttırarak, vücuttaki kalsiyum gibi mineralleri azaltır, bu da kemiklerin ve dişlerin güçsüz düşmesine sebebiyet verir.

Şekere alternatif olarak tüketebileceğiniz sağlıklı yiyeceklerden bazılarını sıralayalım;

  • Esmer şeker
  • Bal
  • Şeker kamışı şekeri
  • Akçağaç pekmezi
  • Agave nektarı
  • Pirinç, arpa gibi tahılların tozu
  • Elma ve armut gibi meyvelerden elde edilmiş doğal meyve özleri
toz şeker

Rafine Tuz veya Sofra Tuzu

Selüliti önlemede, sofra tuz tüketmemek de çok önemlidir, çünkü sofra tuzu, sadece sodyum klorür içeren rafine bir tuzdur ve bu madde, kan dolaşımını yavaşlatır ve vücutta ödeme neden olur. Kan dolaşımın yavaşlaması selülit oluşumuna katkıda bulunur.

Bu nedenle, günlük kullanımda deniz tuzu veya himalaya tuzu gibi, mineral bakımından zengin olan ve vücut için gerekli elementlerin alınmasında yardımcı olan tuzları kullanmayı deneyin.Başka bir alternatif ise, yemek pişirirken okyanus suyu kullanmaktır.

Çünkü okyanus suyu, vücutta ödem oluşturmanın aksine, ödemleri atmaya yardımcı olur. Okyanus suyunu diyet ürünleri satan mağazalarda veya süpermarketlerde bulabilirsiniz. Bu suyla, sebze yemekleri, çorbalar yapabilir, makarna ve pilavınızda kullanabilirsiniz.

Kızartılmış Yiyecekler

Kızartılmış yiyecekler çok miktarda yağ içerirler ve bu yağların çoğu düşük kalitededir. Kızartma yapmak için çok yüksek ısılara çıkarılan yağ, vücudun yağa dönüştürerek tutmak istediği türden toksinler ihtiva eder.

Böylece kızartma yediğinizde vücut bu toksinleri, iç organlarına zarar vermemek için onlardan mümkün olduğunca uzak yerlerde yağa dönüştürerek depo eder. Bu nedenle kızartmaya alternatif olarak ızgara, buharda, fırında pişirme, soteleme veya wok tava gibi alternatif yöntemlerle yemek hazırlamanızı öneririz.

Alkollü İçecekler

Alkollü içecekler direkt olarak selülite neden olmazlar, fakat derideki damarları daraltırlar ve bu durum daha ciddi sonuçlara neden olur. Alkollü içecekler de boş kalori denen, vücuda kilo aldırmaktan başka etkisi olmayan kalorileri ihtiva ederler. Vücut, alkolü işlemeye başladığında onu şekere dönüştürür.

Ayrıca alkollü içecekler, ödeme neden olurken, karın, bacaklar, kollar ve kalçada yağ birikmesine de sebep olabilirler. Alkol almak yerine doğal meyve suları ve çaylar ya da bunları sevmiyorsanız sadece su içmenizi öneririz.

gazlı içecek

Selülite Neden Olan Rafine Yiyecekler

Rafine edilmiş beyaz unla hazırlanan yiyeceklerin sindirimi zordur. Bu yiyecekler, vücutta selülite neden olan ve derinin yapısını bozan toksinlerin birikmesine yol açarlar. Ayrıca hazımsızlık da, beyaz unlu yiyeceklerin yan etkilerindendir.

Bu nedenle beyaz ekmek ve beyaz un tüketmemenizi öneriyoruz. Bunlar yerine tam tahıllı pirinç ve makarna yemeyi deneyin. Makarnanızı evde yapıyorsanız, tam tahıllı un kullanarak yapın.

Tam tahıllı olsalar bile, karbonhidratları gün içinde çok tüketmemeye dikkat edin. Karbonhidratlar çok enerji verirler ve bu enerjiyi kullanmazsanız vücut depolayarak yağa dönüştürür. Bu nedenle, tam tahılları gün içinde meyve, sebze ve proteinlerle dengeli olarak tüketin.

Abur Cubur

Hamburger, patates kızartması, sandviç, soslar ve önceden pişirilmiş hazır yiyecekler selülite neden olan besinlerin başında gelirler. Bu yiyecekler beyaz un, beyaz şeker, rafine tuz, trans yağ gibi, vücuda ve sağlığınıza çok zararlı olan maddeleri içerirler.

Abur cuburların, kalple ilgili hastalık riskini arttırdığı da ispatlanmıştır. Abur cubur yemek, vücuda gerekli olan hiçbir besini sağlamadığı gibi, alınan kalorilerin direkt yağ olarak depolanmalarına neden olur ve bu yüzden selülite yol açar.

Bahsettiğimiz tüm bu yiyecekler, açlığı bastırmanın tam tersini yapmaktadırlar. Bu yiyecekleri tüketirken doyuma ulaşmak için çok fazla miktarda yemeniz gerekir. Bu besinler, içlerindeki tuz, şeker ve yapay tatlandırıcılar yüzünden, sizi daha fazla yemek yemeye iterler. Bu da fazla kilolara davetiye çıkarırken, selülit oluşumuna da neden olur. İlginizi çekebilir ...

Selülitten Kolay ve Etkili Yöntemlerle Kurtulun
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Selülitten Kolay ve Etkili Yöntemlerle Kurtulun

Selülit, erkeklerden çok kadınları etkileyen metabolik bir hastalıktır. Bu yazımızda, size selülitten kurtulmak için birkaç ipucu vereceğiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Blanco Anesto, J. (2002). Consumir azúcar con moderación. Revista Cubana Aliment Nutr.             Available at: bvs.sld.cu/revistas/ali/vol16_2_02/ali08202.pdf
  • Sánchez M., C. (2007). Exceso de sodio, un mal a largo plazo. [Magazine] Punto Vital. Available at: 148.228.165.6/PES/fhs/Dimension%20Educacion%20para%20la%20salud/Exceso%20de%20sodio.pdf

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.