Selülite Neden Olan 6 Yiyecek

· 26 Mart, 2015

Selülitten kurtulmak ve bu problemi yaşamamak için, düzenli beslenmeli, bol su içmeli, egzersiz yapmalı, selülit karşıtı kremler kullanmalı… Bu gibi önerileri çevrenizden sık sık duyuyorsunuz, fakat bunların yanında, tükettiğiniz besinlerin selülite yol açıp açmadığını bilmeniz gerekir.

Bu yazıda, selülitin görünüşünü azaltmak ve selülit oluşmasına engel olmak için, tüketmemeye dikkat etmeniz gereken yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Beyaz Şeker

Beyaz şekerde hiçbir besleyici madde bulunmaz ve bir çok beslenme uzmanı tarafından günümüzde zehir kadar tehlikeli olduğu kabul edilir. Beyaz şeker, boş kaloriler denilen maddeleri içerir ki bu maddeler, kilo almaya neden oldukları gibi, selülitin görünümünü de arttırırlar. Beyaz şekeri çok tüketmek, şeker hastalığına neden olabileceği gibi, dişlere de çok zarar verir. Ayrıca kanın asitlik oranını arttırarak, vücuttaki kalsiyum gibi mineralleri azaltır, bu da kemiklerin ve dişlerin güçsüz düşmesine neden olur.

Şekere alternatif olarak tüketebileceğiniz sağlıklı yiyeceklerden bazılarını sıralayalım;

  • Esmer şeker
  • Bal
  • Şeker kamışı şekeri
  • Akçağaç pekmezi
  • Agave nektarı
  • Pirinç, arpa gibi tahılların tozu
  • Elma ve armut gibi meyvelerden elde edilmiş doğal meyve özleri

sugarjudy tr

Rafine veya Sofra Tuzu

Selüliti önlemede, sofra tuz tüketmemek de çok önemlidir, çünkü sofra tuzu, sadece sodyum klorür içeren rafine bir tuzdur ve bu madde, kan dolaşımını yavaşlatır ve vücutta ödeme neden olur. Kan dolaşımın yavaşlaması selülit oluşumuna katkıda bulunur. Bu nedenle, günlük kullanımda deniz tuzu veya himalaya tuzu gibi, mineral bakımından zengin olan ve vücut için gerekli elementleri almada yardımcı olan tuzları kullanmayı deneyin.

Başka bir alternatif ise, yemek pişirirken okyanus suyu kullanmaktır. Çünkü okyanus suyu, vücutta ödem oluşturmanın aksine, ödemleri atmaya yardımcı olur. Okyanus suyunu diyet ürünleri satan mağazalarda veya süpermarketlerde bulabilirsiniz. Bu suyla, sebze yemekleri, çorbalar yapabilir, makarna ve pilavınızda kullanabilirsiniz.

Kızartılmış Yiyecekler

Kızartılmış yiyecekler çok yağ içerirler ve bu yağların çoğu düşük kalitededir. Kızartma yapmak için çok yüksek ısıda ısıtılan yağ, vücudun yağa dönüştürerek tutmak istediği türden toksinler oluşturur, böylece kızartma yediğinizde vücut bu toksinleri, iç organlarına zarar vermemek için onlardan mümkün olduğunca uzak yerlerde yağa dönüştürerek depo eder. Bu nedenle kızartmaya alternatif olarak ızgara, buharda, fırında pişirme, soteleme veya wok tava gibi alternatif şekillerde yemek hazırlamanızı öneririz.

Alkollü İçecekler

Alkollü içecekler direkt olarak selülite neden olmazlar, fakat derideki damarları daraltırlar ve bu durum daha ciddi sonuçlara neden olur. Alkollü içeceklerde de boş kalori denen, vücuda kilo aldırmaktan başka etkisi olmayan kalorileri bulundururlar. Vücut, alkolü işlemeye başladığında şekere dönüştürür. Ayrıca alkollü içecekler, ödeme neden olurken, karın, bacaklar, kollar ve kalçada yağ birikmesine de sebep olabilirler. Alkol almak yerine doğal meyve suları ve çaylar; bunları sevmiyorsanız sadece su içmenizi öneririz.

carbonated-beverage-foilman tr

Rafine Yiyecekler

Rafine edilmiş beyaz unla hazırlanan yiyeceklerin sindirimi zordur ve bu yüyecekler, vücutta selülite ve deride bozulmalar gibi sorunlara sebep olan toksinlerin birikmesine neden olurlar. Ayrıca hazımsızlık da, beyaz unlu yiyeceklerin yan etkilerindendir. Bu nedenle beyaz ekmek ve beyaz un tüketmemenizi öneriyoruz. Bunlar yerine tam tahıllı pirinç ve makarna yemeyi deneyin. Makarnanızı evde yapıyorsanız, tam tahıllı un kullanarak yapın.

Tam tahıllı olsalar bile, karbonhidratları gün içinde çok tüketmemeye dikkat edin. Karbonhidratlar çok enerji verirler ve bu enerjiyi kullanmazsanız vücut depolayarak yağa dönüştürür. Bu nedenle, tam tahılları gün içinde meyve, sebze ve proteinlerle dengeli olarak tüketin.

Abur Cubur

Hamburger, patates kızartması, sandviç, soslar ve önceden pişirilmiş hazır yiyecekler, selülitin başlıca nedenleridir. Bu yiyecekler beyaz un, beyaz şeker, rafine tuz, trans yağ gibi, vücuda ve sağlığınıza çok zararlı olan maddeleri içerirler. Abur cuburların, kalple ilgili sorunlar yaşama riskini arttırdığı da ispatlanmıştır. Abur cubur yemek, vücuda gerekli olan hiçbir besini sağlamadığı gibi, alınan kalorilerin direkt yağ olarak depolanmalarına neden olur ve bu yüzden selülite yol açar.

Bahsettiğimiz tüm bu yiyecekler, açlığı bastırmanın tam tersini yapmaktadırlar. Bu yiyecekleri tüketirken doyuma ulaşmak için çok fazla miktarda yemeniz gerekir. Bu besinler, içlerindeki tuz, şeker ve yapay tatlandırıcılar yüzünden, sizi daha fazla yemek yemeye iter. Bu da fazla kilololara yol açarken, selülit oluşumuna da neden olur.