En Sağlıklı Ekmek Türleri Hangileridir?

En Sağlıklı Ekmek Türleri Hangileridir?
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 24 Eylül, 2018

Ekmek ve tahıllar, sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemli bir parçasıdır. Kilo vermek amacıyla ekmek yemeyen pek çok kişi vardır; ancak bu beslenme açısından doğru bir yaklaşım değildir. Ancak yine de en sağlıklı ekmek hangisiyse onları tüketmekte fayda vardır.

Ekmek, vücudunuz için lif ve karbonhidratlar sağlar. En sağlıklı ekmek türünün hangisi olduğunu anlamanız ve bunu dengeli bir şekilde tüketmeniz gerekir. Aşağıda bunu daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Günümüzde kilo vermek için uygulanan bazı diyetler sizin için gerekli olan gıdaları es geçer. Sadece lif sağlamakla kalmayan, aynı zamanda aminoasit, vitamin ve mineraller içeren ekmek gibi gıdalar bunun en iyi örneğidir.

İyi bir diyet her zaman çeşitlilik içermelidir ve bu çeşitliliğin içinde ekmek de olmalıdır. En iyi ve en sağlıklı ekmek, sizin için önemli pek çok faydaya sahiptir. Bunların neler olduğunu makalenin devamında inceleyeceğiz.

Ekmek Şişmanlatır mı?

kilo vermek

Yediğiniz her şeyde dengeyi korumak önemlidir. Örneğin, günde bir portakal veya elma yemek çok sağlıklıdır. Ancak eğer günde 5 tane portakal yerseniz, şeker seviyeniz artar ve bu artık sizin için sağlıklı olmaz. Ekmekte de aynı durum geçerlidir.

Aşırıya kaçmadan ekmek tüketmek sizi illa şişmanlatacak değildir. O zaman, tavsiye edilen miktar tam olarak nedir? Dünya Sağlık Örgütü, tüketilmesi gereken ekmek miktarının 250 gram olduğunu ifade etmektedir.

Örneğin, 100 gram beyaz ekmek 290 kalori sağlarken, 100 gram kepekli ekmek 243 kalori sağlamaktadır. Bu durumda asıl sorun ekmekle birlikte ne yediğinizdir. Örneğin yağlı yiyecekleri aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz.

En Sağlıklı Ekmek ve En Az Tavsiye Edilen Ekmek Hangileridir?

Tüketimi en az tavsiye edilen ekmek türü tost ekmeğidir. Tost ekmeği, daha uzun süre taze kalabilmesi için daha fazla yağ, şeker ve katkı maddesi içerir.

Yine de bu, tost ekmeğinin sizin için mutlaka “kötü” olduğu anlamına gelmez. Sadece ondan daha az miktar tüketmenizin gerektiği anlamına gelir.

En sağlıklı ekmek türü daha fazla tahıl içeren ve %100 buğday unundan oluşan ekmektir. Ekmeğin içerisindeki malzemeleri inceleyerek bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Ayrıca ekmeğin bol miktarda tahıl içermesi de önemlidir. Bununla ilgili olarak tahıl bileşimini inceleyebilirsiniz.

 • Kepek: Tahılın dış kısmıdır, B vitamini, mineraller ve lif içermektedir.
 • Tohum Özü: Bitkinin, yeni bitkilerin büyümesini sağlayan kısmıdır. B vitamini, mineraller ve proteinler içermektedir.
 • Endosperm: Tahıl içerisinde, proteinler ve karbonhidratlar içeren kısımdır.

En Sağlıklı Ekmek Türleri

Kepekli Ekmek

tahıllı ekmek
 • Kepekli ekmek en yaygın ve en çok satılan türdür. Ayrıca, kolon kanserini önlemenize yardımcı olan çözünmez lif içerir.
 • Aldığınız kepekli ekmeğin tam tahıl olduğunu ve kepek unu içerdiğini kontrol etmekte yarar vardır. Çünkü kepekli ekmek bazen diğer türlerle karıştırılabilmektedir ve bu aynı derecede sağlıklı olmamaktadır.
 • Daha koyu renkteki ekmekler daha az bileşen ve katkı maddesi içerir. Son zamanlarda kırmızı buğday yerine beyaz buğdayla yapılan bir tür beyaz kepek ekmek görülmektedir. Bu da iyi bir seçenektir. Tükettiğiniz ekmeğin bileşenlerini bilmek her zaman faydalıdır.

Yulaf Ekmeği

yulaf ekmeği
 • Oldukça popüler olan yulaf ekmeği, bir o kadar da sağlıklıdır. Bu ekmek genel olarak buğday unuyla birlikte yapılarak, ekmeğin daha hafif, daha lezzetli ve daha az kuru olmasını sağlar.
 • Yulaf ekmeğinin kolesterolü düşürmede birebir olan, çözünür lif içermesi ise bir başka enteresan bilgidir.

Çavdar Ekmeği

çavdar ekmeği
 • Çavdar ekmeği, kepekli ekmek kadar yaygın değildir. Çoğu insanın bu ekmeğin tadını beğenmemesi nedeniyle bu ekmek daha az satılır. Ancak çavdar ekmeği, oldukça sağlıklı bir seçenektir.
 • Aslında önerilebilen en iyi ekmek türü çavdar ekmeğidir. Öyle ki, hem tatlı, hem de tuzlu bir tada sahiptir ve özellikle kahvaltıda bir bardak portakal suyunun yanında tüketildiğinde size bolca enerji, lif ve vitamin sağlayacaktır.
 • Bahsettiğimiz ekmek türleri arasında en çok life ve besine sahip olan ekmek budur. Aynı zamanda, demir ve B vitaminlerinin mükemmel bir karışımıdır ve sağlığınızı korumanıza çok yardımcı olacaktır.
 • Çavdar ekmeğini günlük beslenme düzeninize eklemeye özen gösterin. Çünkü hem en sağlıklı seçenektir, hem de sizin kilo almamanıza yardımcı olacaktır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Dewettinck, K., Van Bockstaele, F., Kühne, B., Van de Walle, D., Courtens, T. M., & Gellynck, X. (2008). Nutritional value of bread: Influence of processing, food interaction and consumer perception. Journal of Cereal Science. https://doi.org/10.1016/j.jcs.2008.01.003
 • Shewry, P. R., Hawkesford, M. J., Piironen, V., Lampi, A. M., Gebruers, K., Boros, D., … Ward, J. L. (2013). Natural variation in grain composition of wheat and related cereals. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf3054092
 • Nagyová, L., Rovný, P., Stávková, J., Uličná, M., & Maďarova, L. (2009). Consumer perception of bread quality. Acta Universitatis Agriculturae et Silviculturae Mendelianae Brunensis. https://doi.org/10.11118/actaun200957030115
 • Escudero Álvarez, E., & González Sánchez, P. (2006). Dietary fibre. Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.1002/bjs.5249

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.