En Sağlıklı Ekmek Hangisidir?

2 Mart, 2015

Ekmek ve tahıllar sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemli bir parçasıdır. Kilo vermek amacıyla ekmek yemeyen pek çok kişi vardır, ancak bu beslenme açısından doğru bir yaklaşım değildir. Ekmek, vücudunuz için lif ve karbonhidratlar sağlar. En iyi ekmek türünün hangisini olduğunu anlamanız ve bunu dengeli bir şekilde tüketmeniz gerekir. Aşağıda bunu daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Bazı güncel kilo verme diyetleri, sizin için gerekli olan gıdaları es geçer: sadece lif sağlamakla kalmayan, aynı zamanda aminoasitler, vitaminler, mineraller sağlayan ekmek gibi gıdalar bunun en iyi örneğidir. İyi bir diyet her zaman çeşitlilik içermelidir ve aynı zamanda ekmek de içermelidir. En iyi ve en sağlıklı ekmek sizin için önemli pek çok faydaya sahiptir. Bunların en önemli yönlerini aşağıda inceleyelim.

Ekmek Şişmanlatır mı?

kilo-vermek

 • Yediğiniz her şeyde dengeyi korumak önemlidir. Örneğin, günde bir portakal veya elma yemek çok sağlıklıdır, ancak eğer günde 5 tane portakal yerseniz, şeker seviyeniz artar ve bu artık sizin için sağlıklı olmaz. Ekmekte de aynı durum geçerlidir.
 • Aşırıya kaçmadan ekmek tüketmek sizi illa şişmanlatacak değildir. O zaman, tavsiye edilen miktar tam olarak nedir? Dünya Sağlık Örgütü, normal miktarın 250 gram olduğunu ifade etmektedir. Örneğin, 100 gram beyaz ekmek 290 kalori sağlarken, 100 gram kepekli ekmek 243 kalori sağlamaktadır. Bu durumda, asıl sorun ekmekle birlikte ne yediğinizdir. Örneğin yağ, söğüş gibi şeyleri aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz.

En Sağlıklı Ekmek ve En Az Tavsiye Edilen Ekmek Hangileridir?

 • Tüketimi en az tavsiye edilen ekmek türü tost ekmeğidir. Bu, daha uzun süre taze kalabilmesi için daha fazla yağ, şeker ve katkı maddesi içerir. Bu onun sizin için mutlaka “kötü” olduğu anlamına gelmez, sadece ondan daha az miktar tüketmenizin gerektiği anlamına gelir.
 • En sağlıklı ekmek türü daha fazla tahıl içeren ve %100 buğday unundan oluşan ekmektir. Ekmeğin içerisindeki malzemeleri inceleyerek bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca ekmeğin bol miktarda tahıl içermesi de önemlidir. Bununla ilgili olarak tahıl bileşimini inceleyebilirsiniz. Kepek: tahılın dış kısmıdır, B vitamini, mineraller ve lif içermektedir. Tohum Özü: bitkinin yeni bitkilerin büyümesini sağlayan kısmıdır, B vitamini, mineraller ve proteinler içermektedir. Endosperm: tahıl içerisinde proteinler ve karbonhidratlar içeren kısmıdır.

En Sağlıklı Ekmek Türleri

Kepekli Ekmek

ekmek

 • Kepekli ekmek en yaygın ve en çok satılan türdür. Bu, kolon kanserini önlemenize yardımcı olan çözünmez lif içerir.
 • Bunun tam tahıl olduğu ve kepek unu içerdiğini kontrol etmekte yarar vardır, çünkü bazen diğer türlerle karıştırılabilmektedir ve bu aynı derecede sağlıklı olmamaktadır. Daha koyu renkteki ekmekler daha az bileşen ve katkı maddesi içerir. Son zamanlarda kırmızı buğday yerine beyaz buğdayla yapılan bir tür beyaz kepek ekmek görülmektedir. Bu da iyi bir seçenektir. Tükettiğiniz ekmeğin bileşenlerini bilmek her zaman faydalıdır.

Yulaf Ekmeği

ekmek-2

 • Oldukça popüler olan yulaf ekmeği, bir o kadar da sağlıklıdır. Bu, genel olarak onu daha hafif ve daha lezzetli ve ayrıca daha az kuru kılan buğday unuyla kombine edilir.
 • Bir başka enteresan bilgi, yulaf ekmeğinin kolesterolü düşürmede bire bir olan çözünür lif içermesidir.

Çavdar Ekmeği

çavdar-ekmeği

 • Çavdar ekmeği, kepekli ekmek kadar yaygın değildir. Çoğu insanın bu ekmeğin tadını beğenmemesi nedeniyle bu ekmek daha az satılır. Ancak bu çok sağlıklı bir seçenektir.
 • Bu aslında önerilebilen en iyi ekmek türüdür. Bu hem tatlı, hem de tuzlu bir tada sahiptir ve özellikle kahvaltıda bir bardak portakal suyunun yanında tüketildiğinde size bolca enerji, lif ve vitamin sağlayacaktır.
 • Bu anılan ekmek türleri arasında en çok life ve besine sahip olanıdır. Bu, demir ve B vitaminlerinin mükemmel bir karışımıdır ve sağlıklı olmanıza inanılmaz bir şekilde yardımcı olacaktır. Bunu günlük diyetinize katmaya özen gösterin. Bu hem en sağlıklı seçenektir, hem de sizin kilo almamanıza yardımcı olacaktır.
Bunlar da ilginizi çekebilir