Kilo Vermek için Altı Doğal Yöntem

Kilo Vermek için Altı Doğal Yöntem
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Pek çok kişi kilo vermeyi hedefler, ancak zayıflamak göründüğünden çok daha zordur. Özellikle de spor yapmaya veya iyi planlanmış bir diyet programına uymaya alışkın değilseniz… Bu yazımızda kilo vermek için en doğal yolları tartışacağız.

Kilo vermek için birçok farklı yöntem bulunur, fakat bu yöntemler arasında seçim yaparken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü, bazı ilaçlar ve diyetler tehlikeli olabilir. Bu nedenle, daha çok çaba gerektirmesine ve sonuçları daha yavaş ortaya çıkmasına rağmen doğal yöntemleri seçmek en iyisidir.

Egzersiz

Kilo vermek için en iyi yöntemlerden birisi spor yapmaktır. Egzersiz yapmak, sağlıklı olmanızı ve kaslarınızı sıkılaştırmanızı sağlar. Yürüyüş, koşu, basketbol, yüzme vb. bir spor dalıyla uğraşma veya spor salonunda kişiselleştirilmiş bir egzersiz programına uymak gibi farklı aktivitelerde bulunabilirsiniz.

Bir antrenörle veya uzmanla görüşmek, hedeflerinize daha kolay ulaşmanız açısından çok önemlidir. Unutmayın ki, tüm egzersizler zayıflamak için değildir.

Örneğin, bazı rutin programlar kaslarınızı güçlendirmeye veya kalp damar dayanıklılığınızı veya fiziksel kondisyonunuzu arttırmaya yöneliktir. Bu açıdan kilo vermek için en iyisi aerobik egzersizdir.

Su

su içen kadın

Su, vücudun değişik bölgelerinde depolanmış olan yağların yakımını hızlandırdığı için kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca vücuttan toksin atılımı sağlar.

İçilen suyun sıcaklığı konusunda farklı görüşler vardır, bazı uzmanlar sadece ılık veya oda sıcaklığında suların içilmesini önerirken bazıları soğuk suyun yağ yakımını daha çok hızlandırdığı savunmaktadır.

Limon

Limon kilo vermek için etkin ve doğal bir üründür. Uzmanlara göre limon metabolizmayı hızlandırır, bağırsakları güçlendirir ve kilo vermeye yardımcı olur. Ilık limon suyunun çok etkili bir termojenik olduğu düşünülmektedir. Yani, ılık limon suyu içmenin ortaya çıkardığı ısı fazla yağlarınızı yakacaktır.

Elbette ki en iyisi limon suyunu dönemsel olarak içmektir. Limon içeren çaylar veya başka içecekler de tercih edebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsağın metabolizmayı hızlandıran etkileri olduğu bilinmektedir. Sarımsak tüketimi kilo vermenize ve sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanızı sağlar. Pek çok kişi sarımsaktan hoşlanmasa da, sadece kilo vermek için değil hastalıkları önlemek için de faydalı olduğu bir gerçektir.

O yüzden güçlü kokusuna ve tadına dayanabilirseniz düzenli olarak sarımsak yemenin mükemmel bir sağlığın anahtarı olduğunu bilmelisiniz. Tavsiyemiz, sabah kahvaltısında aç karnına yemeniz, böylece etkilerini en iyi şekilde gösterecektir.

Papatya Çayı

Papatya çayı içmek pek az kişinin bildiği bir kilo verme yöntemidir. Sıcak suyla karıştırıldığında sindirim sistemine fayda ettiği gibi, sıcak limon suyu gibi oldukça etkin bir termojeniktir.

Bu şekilde günde en az 1 kez papatya çayı içmek birkaç fazla kilonuzdan kurtulmak için iyi bir yoldur. Unutmayın ki şeker eklemeniz halinde bu içecek etkisini tamamen kaybedebilir. En iyisi şekersiz veya biraz kalorisiz tatlandırıcı ile içmektir.

Havuç Suyu

havuç suyu

Havuç suyu kilo vermek için çok büyük bir yardımcıdır. Bu, havucun özelliklerinden çok; vücudunuza, özellikle de mideye olan etkileri sayesindedir. Sabahları bir bardak havuç suyu sizi tok tutacaktır.

Havuç suyu yapmak için en iyi yol meyve sıkacağıdır. Hatta başka bir meyve veya sebze ekleyerek başka tatlar da elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Zorluk Çekmeden Kilo Vermek İçin 5 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Zorluk Çekmeden Kilo Vermek İçin 5 İpucu

Özellikle yemek söz konusu olduğunda, günlük alışkanlıkları değiştirmek, herkesin baş edemeyeceği ölçüde büyük bir zorluk yaratır.

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Swift DL, McGee JE, Earnest CP, Carlisle E, Nygard M, Johannsen NM. The Effects of Exercise and Physical Activity on Weight Loss and Maintenance. Prog Cardiovasc Dis. 2018 Jul-Aug;61(2):206-213. doi: 10.1016/j.pcad.2018.07.014. Epub 2018 Jul 9. PMID: 30003901.
  • Jeong JN. Effect of Pre-meal Water Consumption on Energy Intake and Satiety in Non-obese Young Adults. Clin Nutr Res. 2018 Oct;7(4):291-296. doi: 10.7762/cnr.2018.7.4.291. Epub 2018 Oct 31. PMID: 30406058; PMCID: PMC6209729.
  • Zhu Y, Anand R, Geng X, Ding Y. A mini review: garlic extract and vascular diseases. Neurol Res. 2018 Jun;40(6):421-425. doi: 10.1080/01616412.2018.1451269. Epub 2018 Mar 20. PMID: 29557277.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.