Soğuk su içmek zararlı mı?

Soğuk su egzersizden sonra vücut ısısını düzenler. Kan akışı tarafından daha kolay emildiği için vücudu daha hızlı nemlendirir
Soğuk su içmek zararlı mı?

Son Güncelleme: 20 Eylül, 2018

Sık sık soğuk su içmek -özellikle yemek yedikten sonra- kanser gibi ciddi hastalıklara yol açıyor gibi bir yanlış anlaşılma var. Bunun sebebi yemek yedikten sonra içilen soğuk suyun sindirilen yağları katılaştırması ve sindirimi yavaşlatması. Bir çok insan bu sürecin mide ve bağırsakta sıkıntı yaratarak kanser hücrelerinin oluşumuna etki ettiğine inanıyor.

Doktorlar ne söylüyor

Ne olursa olsun, bazı doktorlar egzersiz yaptıktan sonra soğuk su içmeyi vücut ısısını düzenlediği için öneriyor. Diğer doktorlar soğuk su içmenin vücudu ısı için kullandığı enerjiyi arttırmaya zorladığı ve dolayısıyla su kaybına sebep olduğu için önermiyor.

Aynı zamanda soğuk suyun hatalı kullanıldığı bir çok durum var. Örneğin, yüksek ateş durumunda vücudu soğuk suya sokarız, ama aslında ılık veya biraz ılık su kullanmak da yeterli olacaktır. Öte yandan vücudun korunma mekanizması titremeye ve ateşin artmasına sebep olabilir. Bu durumda soğuk su içmek olumsuz sonuçlar verebilir.

Bu yazımıza da bir göz atın: Ateşi Doğal Yollarla Düşürmek

Gerçek Problem

Günde 2 litre su içmenin önerildiğini defalarca duymuşsunuzdur. Bu orandan daha fazla veya çok daha az tüketildiği takdirde, çeşitli sağlık problemlerine karşı hassaslaşabiliriz. Herkes birbirinden farklı olduğu için yeterince su tüketimi olup olmadığı idrar ile anlaşılabilir.

Eğer idrar koyu renkli ise yeterince su içmiyorsunuz, eğer açık renkli ise yeterince su içiyorsunuz anlamına gelir. Unutmayın, sabah uyandığınızda ve tuvalete gittiğinizde ilk idrar koyu renkli olur. Hidrasyon hakkında bilgi almanın bir diğer yolu susuzluktur. Eğer vücudunuz susadıysa, su sıcak da olsa soğuk da olsa içmelisiniz.

Sağlığa etki eden faktörler suyun kalitesi ve miktarıdır. İçtiğiniz suyun çoğunluğu yapay tatlandırıcılar içermeyen doğal su olmalı. Elbette içine taze nane, limon dilimi vb. doğal tatlandırıcılar ekleyebilirsiniz.

Soğuk su içmek size ne gibi faydalar sağlar

soğuk su içen kadın

Herhangi bir sıvı tüketiminin avantajı hidrasyondur, özellikle soğuk su içmek soğukluğu ile vücuda bazı yararlar sağlar:
  • Kilo vermeye yardımcı olur: Vücut her zaman sabit bir ısıya sahiptir. Soğuk su tükettiğiniz zaman ısı düşer ve vücut kendini düzenlemek için kalori yakar.
  • Vücut ısısını düşürür: Egzersiz sonrasında vücut ısısı artar, ve yukarıda belirtildiği gibi soğuk su içmek vücut ısısını dengeler.
  • Daha hızlı hidrasyon sağlar: Egzersiz sonrasında, vücut hızla suya ihtiyaç duyar. Soğuk su kan dolaşımı tarafından daha kolay emilir.

Sağlıklı kalmak için yeterince su içmek çok önemlidir, sıcak veya soğuk olması fark etmez. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.