Daha Sık Su İçmenin 7 Yolu

Su içmekte zorlanıyorsanız, içerisine meyve parçaları ya da aromatik bitkiler ekleyerek lezzet katabilir ve onu daha keyifli hale getirebilirsiniz. Zamanla suyu sade içmeye alışacaksınız.
Daha Sık Su İçmenin 7 Yolu
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 16 Kasım, 2020

Şimdiye kadar kaç kere daha çok su içmek için kendinize söz verdiniz ve sözünüzde durmadınız? Bu basit alışkanlık, birçok sağlık problemi için en iyi ilaçlardan bir tanesidir ve aynı zamanda birçok hastalığı önler.

Bu yazıda, çok daha az çaba sarf ederek daha fazla su içmenin 7 basit yolunu keşfedeceksiniz.

Sağlığınızı iyileştirmek için daha fazla su için

Daha fazla su içmeyi alışkanlık haline getirirseniz, bunun sağlığınızı oldukça olumlu bir şekilde etkileyeceğini bilmelisiniz. Bol su içmek:

  • Böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar.
  • Özellikle diz ve boyunda ağrı ve iltihapı hafifletir.
  • Cilde ve saçlara daha sağlıklı bir görünüm verir.
  • Kabızlıkla savaşır.
  • Vücuttaki ödemi ve şişkinliği azaltır.

1. Gittiğiniz her yere yanınızda bir şişe su götürün

spor yapan kadın

Su içmeyi hatırlamanıza yardımcı olacak ilk tavsiyemiz, gittiğiniz her yere bir su şişesi götürmektir. Şişe en az 1 litrelik olmalı ve gün içerisinde iki kez bu şişeyi doldurmalısınız.

Şişe gün boyunca sürekli yanınızda olursa, kolaylıkla su içebilirsiniz. Yanında su şişesi taşıyanlar kervanına siz de katılın!

2. Limon ve buz

Su içmekte zorlanıyorsanız ve meyve suyu, kahve ve soda gibi içecekleri içmeye alışkınsanız, bir tür “detoks” sürecine başlamalı ve vücudunuzu içme suyuna alıştırmalısınız. Buna alıştıktan sonra daha çok keyif alacaksınız.

Bu değişime başlamanın iyi bir yolu limonlu ve buzlu su içmektir. Herhangi bir kalori artışına neden olmadan bu içeceği tatlandırmak için birkaç damla Stevia kullanabilirsiniz. Limonatanın içerisindeki suyu azar azar artırın.

3. Suyu biraz tatlandırın

meyveli sular

İçme suyunu daha iştah açıcı hale getirmek için bir başka seçenek de onu tatlandırmaktır. Bunu yapmak için, içmeden birkaç saat önce içerisine meyve, çiçek veya aromatik bitkiler koyun.

Böylece hem su daha renkli ve iştah açıcı görünecek, hem de daha sık içmenizi sağlayacak muhteşem bir lezzete sahip olacak. Suyun bu çekici görünümü, etrafınızdakileri de denemeye için ikna edebilir.

4. Alarm kurun veya hatırlatıcı notlar yazın

Yukarıdaki önerileri uygulamanıza rağmen hala içme suyunda sorun yaşıyorsanız ve gün sonunda hiç su içmediğinizi fark ediyorsanız, kendinize hatırlatıcı notlar yazın veya alarm kurun. Böylece, tek seferde çok miktarda su içmek yerine birkaç dakika arayla azar azar su içebilirsiniz.

Çalışma masasına, buzdolabına veya yatak odanıza bir not yerleştirin veya cep telefonunuzda bir alarm kurun Bu, günlük rutininizin bir parçası olarak su içmeyi alışkanlık haline getirmenize yardımcı olacaktır. Bir süre alarm kullandıktan sonra onlara ihtiyacınız olmayacak!

5. Egzersiz yapın

ağırlık kaldırmak

Daha fazla su içmenin bir yolu vücudunuzun daha fazla terlemesini sağlamaktır böylece daha fazla susayacaksınız. Bunu başarmanın en iyi yolu haftada iki kez yorucu egzersizler yapmaktır.

Vücudunuz suya ihtiyaç duyacağı için, sadece bir kez egzersiz yapmak başka bir çabaya gerek olmadan su tüketiminizi yarım litre ya da bir litre kadar artırmanıza yardımcı olacaktır.

6. Uygun zamanlarda su için

Yukarıda bahsettiğimiz tıbbi faydaları elde etmek için, her zaman aç karnına su içmelisiniz.

  • Sabahları kalktığınız anda, herhangi bir şey yemeden önce su içmek için en uygun zamandır.
  • Sabahları iki ya da üç bardak suyu yudum yudum içmelisiniz.
  • Öğleden sonra ise içmeniz gereken miktarın geri kalanını içebilirsiniz.

Eğer uyumakta güçlük çekiyorsanız, yatmadan önce su içmekten kaçının.

7. Acıktığınızı düşündüğünüzde aslında susamış olabilirsiniz

bir bardak su

Acıkmadığınız zamanlarda bile yemek yediğinizi biliyor muydunuz? Genellikle açlık hissi susuzlukla karıştırılmaktadır. Aşağıdaki uygulamayı bir deneyin:

Öğün aralarında acıktığınızda bol miktarda su içip birkaç dakika bekleyiniz. Bunu yaptığınızda sadece daha fazla su içmiş olmayacaksınız, aynı zamanda bir şeyler atıştırmaktan kaçındığınız için kilonuzu da kontrol etmiş olacaksınız.

Yemeklerden yarım saat önce su içmek de daha az yemek yemenize yardımcı olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.