Sağlıklı Böbrekler İçin Takip Edilmesi Gereken 5 Tüyo

Su içmek böbreklerinizin toksinlerden arınması ve sağlıklı kalması için temeldir.
Sağlıklı Böbrekler İçin Takip Edilmesi Gereken 5 Tüyo

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Böbrekleriniz, vücudunuzdaki su, tuz ve iyonların filtrelenmesi ve emilimini sağlamakla görevli organlardır. Sağlıklı böbrekler için bu yazımıza mutlaka göz atın.

Böbreklerimiz, vücudumuz için en önemli organlar arasındadır. Günlük vücut fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol alır.

Kanınızdaki toksik artığı temizleyen maddeler oldukları için üriner sisteminizdeki en önemli organlardır. Artık sağlıklı böbreklerin vazgeçilmez olduğunu anladığınıza göre şu ipuçlarını izlemeye çalışmanızı öneriyoruz:

1. Sağlıklı böbrekler için sağlıklı beslenme

yumurta ve pastırma

Yüksek yağ ve yüksek şekerli gıdaların aşırı tüketimi böbreklerinizin fazla mesai yapmasına neden olur, çünkü bu gıdalar vücudunuzu toksinler ile aşırı yükler. Bu toksin birikiminin sonucu, böbreklerinizin vücudunuzu temiz tutmak için gerekenden daha fazla çalışmasıdır.

Ayrıca kolesterol düzeylerinizi kontrol altında tutmanız da önemlidir. Yüksek kolesterollü kişiler böbrek problemleri yaşarlar (ve böbrek yetmezliği halinde ciddi sorunlar yaşanır).

Yüksek kolesterolün fast food gibi doymuş yağda yüksek gıdaları tüketmeye bağlı olduğunu unutmayın. Bu nedenle, sağlıklı böbrekler için, bu gıdaları beslenme düzeninizden uzak tutmanız hayati önem taşır.

Sebze, meyve ve sağlıklı yağlarla zengin bir diyet yiyin. Böbrekleriniz size teşekkür edecektir.

2. Mümkünse çok fazla ilaç almaktan kaçının

Çok fazla reçetesiz ilaç tüketimi böbrek sağlığınıza zararlı olabilir. Aşırı derecede anti-inflamatuarlar ve ağrı kesici maddeler böbrek hasarına ve bununla birlikte geri dönüşsüz olabilecek diğer sonuçlarına neden olur.

Doktorunuza en ufak bir ağrı ile ilaç ısmarlamasını isteyen kişilerden biriyseniz, böbreklerinizin fazlalığı atmak için fazladan çalışması gerektiğini hatırlamak isteyebilirsiniz.

Uyuşturucu, yasal veya yasa dışı olsun, böbreklerinizde ve diğer organlarda birçok soruna neden olur. Bunun nedeni, vücuda girip ve hiçbir yararlı şey yapmadan müdahale eden toksinler içermesidir.

Bazılarının mide kanseri ve akciğer kanseri gibi ciddi hastalıklara neden olduğunu unutmayın. Hiç ilaç almayacağımızı ya da arada sırada bir bira içmekten kaçınmanız gerektiğini demiyoruz.

Fakat gerçekten fazla tüketimden kaçınmalısınız ve böbreklerinizi güvende tutmak için yeterli su içmeyi unutmamalısınız.

3. Fazla tuz tüketmekten kaçının

tuzluk ve dökülmüş tuz

Tuz, pişirip yediğimiz hemen hemen her şeyde standarttır. Bununla birlikte,  aşırı tuz tüketmek  böbrekleriniz için çok zararlıdır.

Aslında, tuz yediğiniz her şeyde bulunduğu için azla tüketiminden kaçınmak için daha dikkatli olmalısınız.

Çok fazla tuz tüketirseniz, böbrekleriniz fazla mesai yapacak demektir. Eğer dışarı atabildiğinizden fazlasını tüketirseniz, kısa sürede böbrek taşları oluşur.

Ayrıca bakınız: Böbrek Fonksiyonunu Doğal Olarak Geliştirecek 8 İpucu

Fakat tuz alımını nasıl en aza indirebilirsiniz? Gerçek şu ki pişirirken daha az tuz kullanmak kadar kolay bir şey yoktur. Bu, ilk adımdır ve belki de en kolay olanıdır.

Aynı şekilde yüksek tuzlu yiyeceklerinizin tüketimini de sınırlamalısınız:

  • Fast food
  • Gazlı içecekler
  • Dondurulmuş gıda

İdeal olan yediğiniz her şeyin kendinizin hazırladığı yiyecekler olmasıdır. Eğer yaşam tarzınıza bu uymuyorsa, en azından yapraklı yeşillikleri yemeye ve yeterince su içmeye özen gösterin.

4. Kendinizi hidratlı tutun

jamaika çayı sağlıklı böbrekler için idealdir

Böbrekleriniz idrar yoluyla toksinleri atmakla görevli olduğu için iyi sıvı alımı, özellikle de su tüketmek çok önemlidir. Böbrek sorunlarının büyük çoğunluğu dehidrasyonun bir ürünüdür.

Ancak birçok insan su içmekten sıkılıyor. Bu siz iseniz, günde iki ya da üç bardak ebegümeci çayı gibi sağlıklı bir içecek tüketmenizi öneririz. Tavsiye edilen günlük iki litre suyun geri kalan kısmı doğal, normal su olmalıdır.

Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız veya çok fazla fiziksel faaliyette bulunuyorsanız terleme yoluyla kaybettiğiniz sıvıları geri almak ve sağlıklı böbrekler için hidrasyonunuzu biraz arttırmanız gerekebilir.

5. Sağlıklı böbrekler için protein ve süt tüketiminizi azaltın

Vücudunuz, aşırılığın ciddi sorunlara neden olabilecek bir makine gibidir. Çok fazla protein veya süt tüketilmesi böbrek taşı ve sağlıksız böbrek ile ilişkilidir.

  • Böbrek taşları böbreklerinizde çok fazla kalsiyum, oksalat ve fosfor biriktiğinde oluşur.
  • Böbrek taşı küçükse, parçalanabilir ve idrar yolunuzdan atılabilir. Bununla birlikte idrar yolundan daha büyükse, genellikle bir işlem operasyon ile alınması gerekir.

İdeal olan, günde en fazla iki bardak süt veya günde 40 gram peynir tüketmek olacaktır. Yediğiniz proteinin de çoğunlukla bitki temelli olması önerilir.

Resimler wikiHow.com adresinden alınmıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.