Sürekli Atıştırma İsteğini Bastırmak için 6 Yiyecek

Yemek krizlerine meydan okumak ve kilo almaktan kaçınmak için ekstra enerji, dayanıklılık ve tokluk kazandıran farklı gıdalardan yararlanın.
Sürekli Atıştırma İsteğini Bastırmak için 6 Yiyecek

Son Güncelleme: 31 Ocak, 2019

Atıştırma isteğini bastırmak, belki de kilo sürecinde karşılaşılan en zor durumlardan bir tanesidir. Sürekli bir şeyler atıştırma arzusu ve kötü yiyecek tercihleri yapmak kilo alımında önemli bir faktördür. Gelin, bunu nasıl önleyebileceğinizi konuşalım!

Sürekli Atıştırma İsteğini Bastırmak için 6 Yiyecek

Atıştırmak herkesi farklı bir şekilde etkiler. Yediğiniz ne olursa olsun, neredeyse her zaman metabolik sağlığınızı olumsuz etkiler. Ayrıca, kalori yakma kabiliyetine de müdahale eder.

Neyse ki bu durumu kontrol edebiliriz. Bunu yapmak için daha iyi yemek yemek önemlidir. Ayrıca iştahınızı bastıran gıdaları seçmelisiniz.

Aşağıdaki makalede, sizlerle bu konuda dikkate alınması gereken 6 iyi seçeneği paylaşmak istiyoruz. Bu şekilde normalden fazla yeme ihtiyacı duyduğunuzda onları yiyerek atıştırma arzunuzu bastırabilirsiniz.

1. Muz

muzlu smoothie

Uzun yıllardır muzun kilo almaya katkıda bulunduğu düşünülüyordu. Buna rağmen artık bugün açlığın kontrol altına alınması ve kilo vermede aslında çok önemli bir yardımcı olduğunu biliyoruz.

Muzun içeriğindeki doğal şeker, lifler ve antioksidan maddeleri metabolik sağlığınızı güçlendirir. Aynı zamanda sağlığınızı olumsuz etkilemeden kilo vermeyi teşvik ederler.

Vücudunuz muzdaki besin maddelerini kolayca emer. Bu nedenle, enerji ve verimlilik düzeylerinizi arttırmak için mükemmel bir meyvedir.

Nasıl yenilir?

 • Daha çok yemek yeme arzusu hissettiğinizde biraz muz yiyin.
 • Smoothielerin ve salataların içine muz ekleyin. Bu, gün boyunca tokluk hissini artıracaktır.

2. Avokado

Avokado, benzersiz yeşil rengi ile bilinen yüksek bir besin içeriği olan bir meyvedir. Atıştırmalıklara saldırmadan önce açlığınızı sakinleştirmek için bu meyveyi kullanabilirsiniz.

Tekli doymuş yağ asitleri ve mineralleri ile birlikte yüksek konsantrasyonda içerdiği lifler vücudunuza yardımcı olur. Açlığa neden olan hormonları azaltır ve tokluk hissinizi arttırır.

Aynı zamanda sindirim ve kardiyovasküler sağlığa fayda sağlar. Bunlar genellikle aşırı kilolu olmaktan etkilenen vücut sistemleridir.

Nasıl yenilir?

 • Haftada en az bir parça avokado yediğinizden emin olun.
 • Bu meyvenin etini smoothielerinize ve çorbanıza ekleyin.

3. Chia tohumları

chia tohumu

Chia tohumları zayıflatma ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Diyetlerinize tamamlayıcı olarak kullanırsanız bu tohumdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

İçeriğindeki bol miktarda diyet lifleri ve antioksidanlar sayesinde, atıştırma isteğini bastırmak için birebirdir. Aynı zamanda, atıkların giderilmesini de teşvik eder.

Nasıl yenilir?

 • Bir bardak yoğurt ya da doğal bir smoothienin içine bir çorba kaşığı chia tohumu ekleyin.
 • Başka bir seçenek olarak, yemeklerinize ve salatalarınıza da ekleyebilirsiniz.

4. Papaya

Papaya açlıkla mücadelede en çok tercih edilen meyvelerden biridir. Aynı zamanda sağlıklı kilo vermeyi teşvik eder.

Sindirim enzimleri, antioksidanlar ve lif vardır. Birlikte, kilo vermenize yardımcı olan metabolik süreçlere yardımcı olurlar.

Ayrıca, doğal şekeri vücudunuz için enerji olarak görev yapar. Fiziksel ve zihinsel verimliliğinizi artırırlar.

Nasıl yenilir?

 • Atıştırma arzusu duyduğunuzda bir dilim papaya yiyin.
 • Smoothielerinize papaya ekleyin ya da bununla doğal bir meyve suyu hazırlayın.

5. Yumurta

yumurta yemek

Yumurta tokluk hissi veren ve doyuran bir gıdadır. Diğer şeylerin yanında, kas kütlesi oluşturmanıza yardımcı olurlar.

Esansiyel amino asitler, vitaminler ve minerallerden oluşan bir konsantrasyona sahiptirler. Bunlar bir arada iken vücudunuzdaki enerji seviyesini arttırır.

Nasıl yenilir?

6. Yulaf ezmesi

Bu, dünyanın birçok yerinde “hububat kraliçesi” olarak bilinir. Yulaf ezmesi, gıda kaynaklı anksiyeteyi ve sürekli atıştırma isteğini azaltmak için tüketilebilecek en iyi gıdalardan biridir.

İçeriğinde doğal bir iştah önleyicisi olarak kabul edilen bir besin maddesi vardır. Aynı zamanda, kolesterol ve trigliseritleri de kontrol eder.

Yulaf yemek, ghrelin üretiminizi arttırır. Bu beyninize bedeninizin tok olduğu sinyalini veren bir hormondur.

Nasıl yenilir?

 • Smoothielere ya da meyve sularına yulaf ezmesi ekleyin.
 • Geleneksel bir yulaf ezmesi tarifi hazırlayın. Ardından, kahvaltı ya da yemekler arasında yiyin.
 • Gün boyu 2-3 bardak yulaf sütü için.

Sürekli atıştırma isteğini bastırmak için bunları denemeye hazır mısınız? Bahsettiğimiz gıdalardan daha fazlasını tüketin ve kilo almanıza neden olan fazla kalorilere elveda deyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.