Papaya, Yeşil Çay Ve Aloe Vera: Şişkinlik Çözümü

Bu üç bileşenin şifa veren özellikleri bir araya geldiği zaman, üçünün toplamından daha etkili olan bir reçete elde etmiş olursunuz. Bu karışım, şişkinliği hızlı bir şekilde ve doğal olarak azaltma gücüne sahiptir.
Papaya, Yeşil Çay Ve Aloe Vera: Şişkinlik Çözümü
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Kadın erkek fark etmeksizin, bir çok insan, ara sıra şişkinlik problemi yaşar. Bu durumun altında yatan çok sayıda sebep vardır; bu nedenle, çözüme ulaşmak düşünüldüğü kadar kolay değildir. Ancak, bu konuda yardımcı olabilecek birtakım gıdalar da mevcuttur.

Bu yazıda, papaya, yeşil çay ve aloe vera kullanarak şifalı bir reçete hazırlamayı öğrenebilirsiniz. Bir hafta içerisinde, karın bölgenizde meydana gelen şişkinlik büyük oranda iyileştiğini siz de fark edeceksiniz. Okumaya devam edin ve bu karışıma bir şans verin!

Karın şişkinliği

Bu problemin birçok olası nedeni vardır ve sizinkinin altında yatanın ne olduğunu, çözüm buna bağlı olduğu için, bilmeniz çok önemlidir:

 • Çok fazla yemek yemek
 • Gıda hassasiyeti
 • Yemek sırasında çok fazla sıvı tüketmek
 • Çeşitli gıdaların karıştırılması
 • Çok fazla lif
 • Sıvı tutulumu
 • Yemeğinizi iyi çiğnememek, hava yutmak, vb.
 • Huzursuz bağırsak sendromu (HBS)

Bununla birlikte, sindirim ile ilgili sorunların yanı sıra, kadınlar, hormonal durumlar nedeniyle de şişkinlik yaşayabilir. Örneğin, yumurtalık kistleri, rahim fibroidleri ya da premenstrüel sendrom (PMS). Diğer zamanlarda ise bu sıkıntı, hamilelik ya da regl dönemi ile bağlantılı olabilir.

Şişkinlik karşıtı gıdalar

Yazının devamında, şişkinliği doğal olarak azaltma gücüne sahip üç şifalı yiyecek hakkında bilgi bulabilirsiniz. Onları bir araya getirerek ev yapımı bir reçete elde edebilirsiniz.

Söz konusu karışımı birkaç gün boyunca tüketmeniz halinde elde edeceğiniz olağanüstü sonuçlara inanmakta siz de zorluk çekeceksiniz. Elbette, sağlıklı beslenmeniz ve duygu ve endişelerinizi daha iyi yönetmeniz de gerekir çünkü bu unsurlar vücudunuz üzerinde yüksek etkiye sahiptir.

Papaya

Papaya, sindirimde yaşanan güçlükleri iyileştirmek adına önerilen meyveler arasında ön sıralarda yer alır. İçinde bulunan enzimler nedeniyle – papain bunlar arasında en önemlisidir – bu tropikal meyve, vücudunuzun, proteinleri daha iyi sindirmesine ve böylelikle olası iltihaplanma ve şişkinlikleri azaltmasına yardımcı olur.

Papaya, ayrıca, kabızlığı önleyen ve kan şekeri seviyesini düşüren bir bileşen olan lifi, bol miktarda içerir. Belirtmeden geçmeyelim, kan şekeriyle bağlantılı sorunlar, karın bölgesinde yağ birikmesine neden olabilir.

Daha fazlasını öğrenmek isterseniz bu makaleye de bir göz atın: Papaya Sever Misiniz? Çekirdeklerinden Nasıl Yararlanacağınızı Öğrenince Şaşıracaksınız

papaya ve ananas

Yeşil çay

Yeşil çay, sağlık açısından inanılmaz faydaları ile bilinen, antik bir şifalı içecektir. Asırlar öncesinde bile, yüksek antioksidan içeriği ve enerji verici olması ile bilinirmiştir. Günümüzde ise insanlar, yeşil çayı, sağlık sorunlarını önlemek ve hatta daha kolay kilo vermek için düzenli olarak içerler.

Görünen o ki, yeşil çay şişkinliğe de birebir fayda sağlıyor. Her şeyden önce, içeriğinde bulunan flavonoidler (bir tür antioksidan), doğal anti-enflamatuvar etkisi gösterir. Buna ek olarak, yeşil çay, yağ yakımına da yardımcı olur.

Aloe Vera

Aloe vera yapraklarında bulunan jel çok yönlüdür; cilt bakımı ve tedavi amaçlı kullanılır. Anti-enflamatuvar ve antiseptik özelliklere sahiptir; mineral açısından zengin ve yenileyicidir. Bu nedenle, şifalı bir bitki olarak oldukça popülerdir.

Aloe vera jelini mağazalardan satın alabilir ya da direkt olarak bitkinin kendisinden elde edebilirsiniz. Bu bitkinin, k abızlık giderici etkiye sahip olduğunu da belirtmekte fayda vardır; bu nedenle, çok fazla tüketilmesi halinde bağırsaklarınızda tahrişe neden olabilir.

Papaya, yeşil çay ve aloe vera’lı ev yapımı reçete

Malzemeler

 • 1 dilim papaya
 • 1 çay kaşığı yeşil çay (4 g)
 • 1/4 bardak aloe vera jeli (50 ml)
 • 1 çorba kaşığı bal (25 g)
 • 1 su bardağı su (200 ml)

Dilerseniz karışıma, biraz papaya çekirdeği de ekleyebilirsiniz, çünkü bu çekirdekler bağırsak parazitlerinin öldürülmesine yardımcı olur. Tarif başına 5 çekirdek eklemeniz önerilir.

papaya smoothie

Nasıl hazırlanır?

 • İlk olarak, yeşil çay yapraklarını veya çay poşetini kaynama noktasına yakın bir bardak suya ekleyerek çayı yapın. Ancak, suyu öncesinde ısıdan uzaklaştırdığınız konusunda emin olun.
  Çayı, 5 dakika demlenmesi için bırakın ve ardından süzüp bir kenara ayırın.
 • Blender kullanarak papaya ve aloe vera jelini iyice karıştırın. Soğuduktan sonra yeşil çayı da bu karışıma ekleyin.
 • Hazırladığınız içeceği bal ile tatlandırın.
 • Karışımı oda sıcaklığında ya da biraz soğukken tüketin fakat çok soğuk içmeyin.

Nasıl tüketilir?

 • Şişkinliği azaltmak amacıyla sabahları ilk olarak bu smoothie’yi için.
 • Çok hızlı içmeniz gerekmez; bu noktada yudum yudum tüketmek en iyi seçenektir.
 • Acıktıysanız, karışımı bitirdikten 30 dakika sonra kahvaltı yapabilirsiniz.
 • Gün boyunca, yemekler arasında, bol bol su için.
 • Smoothie’yi, şişkinliğe karşı bir tedavi olarak kullanmak adına, 7 gün boyunca ara vermeden tüketin. Aynı zamanda, onu, 2 hafta boyunca içmeye devam edebilir ve bu süreyi takiben ara verip dinlenebilirsiniz.
İlginizi çekebilir ...
Ayak Mantarı İçin Bu Ev Yapımı Reçeteleri Deneyin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ayak Mantarı İçin Bu Ev Yapımı Reçeteleri Deneyin

Madura ayağı olarak da bilinen ayak mantarına sebep olan birçok şey vardır. Ayak mantarı tedavisi için bazı doğal yöntemler vardır. Tıklayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Aravind, G., Bhowmik, D., Duraivel, S., Harish, G., Jhkl, & Vbnm. (2013). Traditional and Medicinal Uses of Carica papaya. Journal of Medicinal Plants Studies.
 • Pérez, E. J. A., García-Galbis, M. R., Albert Pérez, E. J., & Reig García-Galbis, M. (2015). Efectos Del Té Verde En El Estado Nutricional Del Ejercicio Físico; Revisión Sistemática. Nutrición Hospitalaria. https://doi.org/10.3305/nh.2015.32.4.9306
 • Franco Quino, C. I. (2016). Efecto regenerador óseo del extracto acuoso liofilizado de hojas de “aloe vera” (sábila) sobre la osteotomía mandibular inducida en cobayo. Repositorio de Tesis – UNMSM.
 • Reygaert WC. An Update on the Health Benefits of Green Tea. 2017:9-12. doi:10.3390/beverages3010006

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.