Papaya Çekirdeklerinin Faydalarını Keşfedin

Papaya çekirdeklerinin karaciğer, böbrek ve bağırsaklarınıza bakmanın en iyi yollarından biri olduğunu biliyor muydunuz? Papaya çekirdekleri vücudunuza detoks yapan enzimler ve antioksidanlar içerirler.
Papaya Çekirdeklerinin Faydalarını Keşfedin

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Papaya, dünyada çapında muhteşem, tatlı tadı ve besin maddeleri açısından zenginliği nedeniyle bilinen tropikal bir meyvedir. Rengi yeşilken tadı pek iyi olmadığı için, genellikle iyice olgunlaştığı zaman yenir.

Genellikle meyvesinin etli kısmı kullanılır; ya direkt kendisi yenerek ya da bir tatlı ya da smoothie içeceğinin bir parçası olarak. Öte yandan günümüzde birçok kişi sağlığını düzeltmek ve hastalıkları önlemek için doğal ve ekonomik bir yol olarak papaya çekirdeklerini de kullanıyor.

Çekirdekleri genellikle atılırken, şimdi insanlar bu çekirdeklerde kendi vücutlarına pek çok faydası olan çok sayıda besin ögesinin bulunduğunu biliyorlar.

Aşağıda yazanları okuyun, önemli maddelerin 6’sını detaylandıracağız.

Ne olduklarını öğrenin!

1. Bağırsak sağlığınızı iyileştirir

Sindirim enzimleri ve anti-parazit özelliklerinin yoğunluğu nedeniyle, papaya çekirdekleri iyi bir bağırsak sağlığını desteklemek için mükemmeldir.

 • Bunlar, bağırsakta çoğalan parazitlerin atılmasını ve enfeksiyonu önlemeye katkı sağlayan, bir alkaloid bileşik olan carpaine içerir.
 • Mikrobiyal floralarınız için de idealdir, çünkü pH seviyelerini dengede tutmaya yardımcı olurlar.

Nasıl kullanabilirim?

 • Birkaç kurutulmuş papaya çekirdeğini dövüp bir bardak kaynar suya ekleyin.
 • Birkaç dakika bekleyip içine bal ekleyip günde iki ya da üç defa tüketin.

Şu yazımıza da bir göz atın: Papaya ve Ananasla Vücudunuza Detoks Yapın

2. Karaciğerinize detoks yapmaya yardım eder

Bu kadar besleyici oldukları için, bu çekirdekler doğu tıbbında karaciğer detoksifikasyonu için kullanılmaktadır. İçeriğindeki sindirim enzimleri, antioksidanlarıyla birlikte, dokuda biriken toksinleri parçalamaya yardımcı olurlar. Hepatik siroz ve karaciğer taşlarının tedavisinde de büyük bir yardımcıdırlar.

Nasıl kullanabilirim?

 • Bir ay süreyle günde iki defa taze ya da kurutulmuş 5 çekirdek tüketin.
 • İsteğe bağlı olarak, smoothie ya da meyve suyuna ekleyebilirsiniz.

3. Böbreklerinizi korur

böbrek ağrısı sırtta hissedilir

Böbrek rahatsızlığı riski altında bulunan insanlara bu küçük çekirdekleri günlük olarak tüketmek yardım edebilir. Bunlar anti-inflamatuar ve antioksidan içerir, böylelikle üriner sisteminizi ve böbreklerinizi temizlemeye yardımcı olurlar. Bu, enfeksiyon ve böbrek yetmezliğinin önlenmesine de yardımcı olacaktır.

Nasıl kullanabilirim?

 • Günde 3 kere 6 ya da 7 papaya çekirdeği çiğneyin.
 • Papaya çekirdeklerini günde 6 ya da 8 bardak su ile tamamlayın.

4. Enflamasyonla mücadele eder

Buna inanamayabilirsiniz, fakat papaya çekirdekleri, vücudun dokularındaki iltihaplanmayı kontrol etmeye yardımcı olan doğal enzimlerden yüksek miktarda içeriyor.

Papain ve kimopapain, iltihabı tetikleyen ajanlar üzerinde çalışır, örneğin aşağıdaki bozuklukların ciddiyetini azaltmaya yardımcı olur:

 • Romatoid artrit
 • Gut
 • Astım
 • Osteoartrit

Şu da ilginizi çekebilir: Papaya Meyvesi ile Kanserden Korunun

5. Kilo vermenize yardımcı olur

kilo vermeye çalışırken başarılı olmak mutlu eder

Papaya çekirdekleri, kilo vermeye çalışan insanlar için büyük bir yardımcı olabilir. Papaya çekirdeklerinin detoks ve sindirim özellikleri vücudunuzda biriken yağın yıkımına katkı sağlar. Aynı zamanda metabolizmayı optimize etmenize yardımcı olur.

Aynı zamanda, vücudunuzda şeker oluşumunu önlemeye yardımcı olur; kilonuzu yönetmenin anahtarı da budur.

Nasıl kullanabilirim?

 • Birkaç papaya çekirdeğini dövün ve bir bardak ılık suyla karıştırın.
 • Her gün aç karna tüketin.

6. Mide enfeksiyonlarını önler

Antibiyotik ve anti-inflamatuvar bileşiklerinden dolayı, bu çekirdekler midenin enfeksiyonlarla savaşmasına yardım etmenin doğal bir yoludur.  Salmonella ve stafilokok gibi zararlı mikroorganizmalarla etkili bir şekilde mücadele eder.

Buna ek olarak, karın iltihaplarını azaltmaya destek olur ve atıkların ve gazların vücudunuzdan çıkarılmasına yardımcı olur.

Nasıl kullanabilirim?

 • 5 papaya çekirdeğini alın, kurutun ve toz haline getirin.
 • Sonra, papatya çayı yapın ve tozu ilave edin.
 • İçmek için yeterince ılıyana kadar bekleyin ve sonra tüketin.
 • Belirtiler kontrol altına alana kadar bu reçeteyi günde 2 ya da 3 kez tekrarlayın.

Gördüğünüz gibi, papaya çekirdeklerini atmayıp muhafaza etmeye kesinlikle değer. Bu çekirdekler sağlığınız için harikadır ve çeşitli hastalıkların belirtilerine karşı size yardımcı olabilirler.

Deneyin ve farkı kendiniz görün!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.