Papaya Ve Ananasla Vücudunuza Detoks Yapın

Eğer arınmaya başlamayı düşünüyorsanız, detoks programımıza bir göz atmayı deneyin. Seveceksiniz! 
Papaya Ve Ananasla Vücudunuza Detoks Yapın
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Vücut genellikle yalnızca birazcık daha iyi bakılsa kaçınılabilecek pek çok şeyin kurbanı olur. Bugün size papaya ve ananasla vücudunuz detoks yapmanın ilk adımlarını öğreteceğiz.

Bu yazıda odaklanacağımız meyveler papaya ve ananas olacak. Oldukça lezzetliler, iyileştirici özellikleri bol. İkisi bir araya geldiğinde ise basit bir içecekten çok daha fazlasını elde ediyorsunuz. Bunlar, yağ yakmak ve vücudunuzun tamamını arındırmak için harika yöntemler.

İçerdikleri vitamin ve düşük kalori sayesinde her iki meyve de vücudunuzu toksinlerden arındırabiliyor ve sağlığınızı etkileyen her duruma karşı savaşabiliyor. Aynı zamanda sindiriminizi hızlandırmaya yardımcı oluyor ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlıyorlar.

Detoks diyeti neden denenebilir?

Yediğimiz pek çok yiyecek, çevredeki kirlilik nedeniyle zararlı maddeler barındırıyor. Sadece yediklerimiz de değil dokunduğumuz şeyler ve soluduğumuz hava da kirli.

Daha sağlıklı ve bilinçli bir yaşam tarzı edinerek bu toksinlerin vücudunuza verdiği zararı en aza indirgeyebilirsiniz. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz? Arınma ve detoksu rutininize dahil ederek. 

Bu noktada, arınma veya detoks diyetinin sadece kilo vermek için değil, vücuda zarar veren herhangi bir toksini saf dışı bırakmak için yapıldığından emin olabilirsiniz. Birkaç kilo vermek ve daha iyi bir görünüme kavuşmak da kararınızın güzel yan etkilerinden biri olabilir.

Papaya ve ananasla detoks diyeti

ananasın kabukları bıçakla kesilirken

Detoks diyeti 3 ile 6 gün arası sürmeli. Bu diyet, sağlıklı hayat tarzına geçişinizin başlangıcı olabilir. İki meyveye odaklanılan programda kırmızı et, süt ürünleri, doymuş yağ ve rafine karbonhidratlar bulunmuyor. 

Beslenmenin ana kaynağı ananas ve papaya ile yapılan smoothieler olacak. Bu smoothieler’e diğer düşük yağlı ve lifli besinler de eşlik edebilir. Ayrıca bol su içmeniz gerekiyor. Bu smoothie’yi günde iki kez tüketiyor olacaksınız: Sabah ve gece yatmadan önce.

Ananasın özellikleri

Ananas su ve lif içerdiği için sindirim sürecini kolaylaştırır. Bunun yanında çinko, magnezyum ve demir gibi mineraller de içerir.  A, B ve C vitaminleri içermesinin yanı sıra, ananas, güçlü bir doğal antioksidan kaynağıdır. İdrar söktürücü özelliği vardır. Lif ve pektin bulundurması sayesinde kabızlığı kontrol edebilir.

Bu özellikler vücudun şeker emilimini kolaylaştırır. Böylece kan basıncınızı kontrol etmenize yardımcı olur. Kardiyovasküler hastalığı ve diyabeti engeller. Bu bağlamda, kilo vermenize de yardımcı olabilir.

Papayanın özellikleri

Uzmanlar papayanın yüzde 90 oranında su içerdiğini söylüyorlar. Diğer vitaminlerin yanı sıra bol miktarda A, B, C ve D vitamini barındırıyor.

papaya ve mutlu genç kız

İçerdiği C vitamini oranı o kadar yüksek ki, günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamak için bu meyveden 100 gram yemeniz yeterli. Papayada ayrıca potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller de bulunuyor. İçerdiği papain isimli bir enzim sayesinde papaya sindirim sürecini iyileştiriyor.

Yemek yeme isteğinizi kontrol edin

Yüksek lif içerikleri sayesinde, ananas ve papaya sizi uzun süre tok tutacaklar. Ayrıca kalori miktarları çok düşük. Bu nedenle iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olmak için harikalar. Bu, sağlıklı bir kiloya ulaşmanızı destekleyecek.

Açlık krizlerinizi düzene sokmak için sağlıklı ve dengeli bir diyet yapabilmek adına bu meyvelerden günde üç porsiyon tüketin. 

Papaya ve ananaslı smoothie

Malzemeler

 • ½ papaya
 • ½ ananas
 • 2 bardak badem sütü (veya su)
 • 1 yemek kaşığı bal
 • Buz, ihtiyaca göre
 • Salatalık veya aloe, isteğe göre

Bu yazıyı da okumalısınız: Her Gün Ananas Kabuğu Yiyerek Kilo Verin

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri yıkadıktan sonra, blender’a koyun ve pürüzsüz, homojen bir karışıma dönüşene kadar blender’dan geçirin. Bu smoothie’yi 6 gün boyunca günde iki kere, kahvaltıda ve yatmadan önce için. 

Günlük programınıza ayrıca ananas ve papaya da ekleyebilirsiniz. Bu meyvelerin yanında düşük yağlı doğal yiyecekler tercih etmeyi unutmayın.

iki bardak ananas suyu

Bu meyvelerin keyfine varmak için farklı yöntemler

Arınma diyetinde ananas ve papayayı farklı şekillerde de tüketebilirsiniz. İşte deneyebileceğiniz bazı seçenekler:

Izgarada

Bu şekilde yendiklerinde atıştırmalık yerine geçerler. Dilimleyin ve şişe geçirin. Sonra ana yemeğe eşlik edecek lezzetli bir atıştırmalığa dönüşmeleri için bir süre ızgarada pişirin.

Salatalarda

Salatalarınıza farklı bir dokunuş katmak için bu meyvelerden ekleyebilirsiniz. Salata sosuyla tat kattığınız sebze salatalarının içine küçük parçalar halinde doğrayabilirsiniz. 

Her arınmada olduğu gibi başarıya ulaşmak için yaratıcılık şarttır. Bu meyvelerin doğal ve iyileştirici özellikleri ortada. Bu yüzden vücudunuzu iyileştirme ve yeni bir yaşam tarzı edinme fırsatını kaçırmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • El-Shazly, S.A., Ahmed, M.M., AL-Harbi, M.S. et al. Food Sci Biotechnol “Physilogical and molecular study on the anti-obesity effects of pineapple (Ananas comosus) juice in male Wistar rat” (2018) 27: 1429. https://doi.org/10.1007/s10068-018-0378-1
 • Gutiérrez Zavala Ángel, Ledesma Rivero Luis, García García Isabel, Grajales Castillejos Octavio. Capacidad antioxidante total en alimentos convencionales y regionales de Chiapas, México. Rev Cubana Salud Pública  [Internet]. 2007  Mar [citado  2018  Oct  27] ;  33( 1 ). Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0864-34662007000100008&lng=es.
 • Lim, Y. Y., Lim, T. T., & Tee, J. J. (2007). Antioxidant properties of several tropical fruits: A comparative study. Food Chemistry103(3), 1003–1008. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2006.08.038.
 • Nutrition Data. Papayas, raw.
 • Nutrition Data.Pineapple raw, all varieties.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.