Hangi Meyvelerin Yağ Yaktığını Öğrenmek İster Misiniz?

Bir şeyler yiyerek kilo vermek mümkün müdür? Evet. Arkada yatan sebep büyüleyici ve hatta muhteşem bir şey değil sadece biyolojik bir gerçektir.
Hangi Meyvelerin Yağ Yaktığını Öğrenmek İster Misiniz?

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Birçok insan bazı meyvelerin yağ yaktığını bilmez. İster inanın ister inanmayın, bazı yiyecekler sindirimleri sırasında yüksek miktarda kalori tüketir. Diğer bir deyişle, katkıda bulundukları miktardan daha fazla kalori harcarlar. Sonuç olarak, aslında yağ yakarlar.

Meyve, yağ yakan bu seçilmiş yiyecek grubunun bir parçasını oluşturur. Doğal şekerleri nedeniyle, vücut meyveleri parçalamak için baştan sona bir sürece sahip olmalıdır.

Bu durum, metabolizma hızında bir artışa neden olur ve böylelikle yağ yakılır. Bazı meyveler, özellikle aşağıda verilenler, bu durum için oldukça iyidir.

elma yiyerek yağ yakın

Elmanın güçlü bir yağ yakma etkisi vardır

Elmalar, gerçekten birer yürüyen laboratuvarlardır. Aşağıda belirtilen çoklu faydalara sahip pektin adlı bir bileşeni içerirler.

 • Vücudu arındırır
 • Harika bir idrar söktürücüdür
 • Yüksek miktarda lif sağlar

En ilginç bilgi, aynı zamanda vücuda giren yağın yok edilmesine de yardımcı olmalarıdır. Çözünebilir lif, vücudun daha az yağ emmesini sağlar.

Tüm bunların yanı sıra, elma sindirime yardımcı olan aminoasitlere de sahiptir.Ayrıca tokluk hissini veren gıdalardan biridir.

Limonlar, bir doğa harikası

limon

Limon, çok sayıda özelliği olan başka bir meyvedir ve bunlar arasında yağ yakma etkisi açık ara önlerde yer alır. Beslenme planınıza mutlaka dahil etmeniz gereken bir gıdadır.

Limon suyu yağları parçalar ve böylelikle yağlar kolayca yok edilirler.Aynı zamanda, limonlar dolaşımı iyileştirir, lenfatik sıvıyı yükseltir ve selüliti azaltmaya yardımcı olur.

 • Güne,bir bardak sıcak su içinde biraz limon suyu içerek başlamak iyi bir fikirdir. Bu, kalori yakmaya yardımcı olan termojenezi artırır.

Greyfurt

Greyfurt narenciyeler kategorisine girer. Kilo vermeyi destekleyen muazzam bir arındırıcı güce sahiptir.

Yağların işlenmesinden esas olarak sorumlu olan karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, böbrek fonksiyonlarını iyileştirmeye ve yüksek tansiyonu düşürmeye de yardımcı olur.

 • Kahvaltıda greyfurt yemek, yağ yakma etkisi için idealdir.
 • Etkisini ve lezzetini arttırmak için portakal suyu ile karıştırılabilir.

Çilek tüketerek yağ yakın

çilek

Çilek, çok az kaloriye sahip olduğu için kilo vermek adına oldukça idealdir. Aynı zamanda açlık hissini kolayca tatmin eder. Ayrıca, sindirimi artıran, çok miktarda su ve lif içerir.

Çilek ayrıca kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan üç element olan kalsiyum, magnezyum ve potasyumu da içerir.Buna ek olarak, metabolizmayı hızlandıran ve yağları yakan ürik asidi dengelemeye de yardımcı olur.

Karpuzun yağ yakmaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz?

Karpuz, sadece en ferahlatıcı meyvelerden biri değildir; aynı zamanda oldukça güçlü bir yağ yakma etkisine sahiptir.Tatlı aromasından dolayı, bu meyve düşük bir enerji yoğunluğuna sahiptir. Bu, çok fazla kalori tüketmeden birden fazla porsiyon tüketebileceğiniz anlamına gelir.

Karpuz arginin adı verilen bir madde içerir. Bu, vücutta biriken yağları ve glikozu okside etmeye yardımcı olan bir aminoasittir.Ayrıca toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı, harika bir arındırıcı etkiye de sahiptir.

Kivi

kivi yiyerek yağ yakın

C vitamini içeren tüm meyveler yağları yakmak için harika seçeneklerdir. Kivi de bir istisna oluşturmaz.

 • Çeşitli çalışmalar C vitamininin yağ yakmak adına vazgeçilmez olduğunu göstermektedir.
 • Bu vitamini düzenli olarak tüketmek karnitin denilen bir maddeyi aktif hale getirir. Bu madde, yağın mevcut enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur.

Hindistan cevizi

Bu lezzetli meyve, özellikle karaciğer metabolizmasının ritmini arttırır. Sonuç olarak da sindirim sistemi çok daha iyi çalışır.

Aynı zamanda, çok sayıda kalori yakmaya yardımcı olur. Bu gibi faydalar, rendelenmiş Hindistan cevizi ya da Hindistan cevizi yağı veya sütünden elde edilir.

Özellikle Hindistan cevizi yağı, metabolizmayı hızlandırmak için mükemmeldir. Bununla birlikte, zararlı etkilerden kaçınmak için nasıl kullanılacağını bilmek önemlidir. Ayrıca, en kaliteli Hindistan cevizi yağını kullanmak da önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Beukema M, Faas MM, de Vos P. The effects of different dietary fiber pectin structures on the gastrointestinal immune barrier: impact via gut microbiota and direct effects on immune cells. Exp Mol Med. 2020 Sep;52(9):1364-1376. doi: 10.1038/s12276-020-0449-2. Epub 2020 Sep 10. PMID: 32908213.
 • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211. doi: 10.3390/nu9111211. PMID: 29099763; PMCID: PMC5707683.
 • Lis DM, Baar K. Effects of Different Vitamin C-Enriched Collagen Derivatives on Collagen Synthesis. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2019 Sep 1;29(5):526-531. doi: 10.1123/ijsnem.2018-0385. PMID: 30859848.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.