Saç Güçlendiren Doğal Bakımlar

Saç Güçlendiren Doğal Bakımlar
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Saçımız kötü muamele gördüğünde ve döküldüğünde, onu onarmak ve güçlendirmek için var gücümüzle uğraşırız. Bu nedenle doğal saç uzaması ve yeniden saç çıkması hedefini gözeterek aşağıdaki tavsiyeleri hazırladık: gerçekten güzel, gür, ipeksi ve parlak buklelere sahip olmanızı sağlayacak doğal bakımlar. 

Et tüketimini azaltmalısınız

Pek çok araştırma sonucuna göre, çoğu insan kafa derisinde aşırı hayvansal yağ üretimine bağlı olarak saç dökülmesi yaşar. Bu hayvansal yağların tüketimine bağlıdır. O nedenle de et tüketimini en aza indirmeniz önerilir.

Tiroid bezinizi kontrol ettirin!

tiroid2

Hipertiroidi durumunda belirtilerden birisi, saç tellerinin incecik görünmesidir. Tiroid hastalığınız olup olmadığını öğrenmek için yapabileceğiniz en iyi şey, doktorunuza görünmektir, emin olmak için size belirli testler uygulayacaktır. Eğer sonuçta tiroid hastalığı olduğu ortaya çıkarsa, bol miktarda iyodin içeren gıda almanız gerekecektir. Aynı şekilde, içine florid ve klor katıldığından dolayı çeşme suyu içmekten kaçınmalısınız çünkü bunlar iyodinin emilimini önlerler.

Yağ asidi ve biyotin tüketimini arttırmalısınız

Bu iki besin sağlıklı saç için çok önemlidir. Yağ asitleri ceviz, keten tohumu, balık, avokadoda; biotin ise esas olarak fındık, esmer pirinç ve yulafta bulunur. Bu besinleri içeren gıdaları her gün tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca, saçınıza sağlık getirmekle kalmayacak, vücudunuzun doğru enerji emilimini sürdürmesini de sağlamış olacaksınız.

Elinizden geldiğince B vitamini alın

Biotin ve B5 içeren B vitamini takviyesi almak önemlidir. Saçı güçlendirmek ve sağlıklı olmasını sağlamak için ideal dozaj 100 gramdır: belirgin derecede kan akımını arttırır (özellikle kafa derisinde) ve saç foliküllerinin yenilenmesinde rol oynar.

C Vitamini tüketimini arttırın

portakal1

Saç tabaka tabaka kollajen ile kaplıdır ve yıllar geçtikçe ve biz yaşlandıkça bu kollajen azalır, saçımız daha zayıf olur. Bu nedenle de C vitamini tüketimini arttırmamız gerekir: bu, kollajen üretimini uyarır.

C vitamini esas olarak portakal, limon, greyfurt gibi turunçgillerde, çilek, yeşil ve kırmızı biberde büyük miktarda bulunur.

Demirden zengin yiyecekleri daha sık tüketin

Demir, mükemmel saç uzaması için temeldir. İyi miktarda demir içeren gıdalar yeşil yapraklı sebzeler, pırasa, ceviz ve incirdir. Unutmayın, vücudunuzdaki demir emilimi için C vitamini de tüketmelisiniz.

Biberiye ile masaj yapın

biberiye

Uzun yıllar biberiyenin kafa derisinde kan dolaşımını arttırdığı ve saç derisini sağlıklı tuttuğu düşünülmüştür. Bu yüzden şampuanınıza biberiye esansı eklemek veya birkaç damla biberiye ekstresi ile hindistan cevizi yağını karıştırarak saç derisine masaj yapmak şiddetle tavsiye edilmektedir. Bu şekilde saçınızın hem görünümü hem de sağlığı aynı anda iyileşir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.