Tiroid Hakkında Her Şey: Keşfedin

Tiroid rahatsızlıkları nüfusun büyük bir kesiminde, özellikle de vücutlarındaki hormon dengesi devamlı değiştiğinden kadınlarda çok görülür. Bir çok farklı hastalığın nedeni tiroid bezlerine bağlanır.
Tiroid Hakkında Her Şey: Keşfedin
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 09 Mart, 2019

Tiroid hastalıkların hepsi için etkili tedavileri olmasına rağmen, hastalar bazı durumlarda bu rahatsızlıkları kronik bir şekilde çekerler. Bu durum insanın günlük yaşantısını zorlaştırır, ruh halini olumsuz yönde etkiler.

Şunu hatırlatmak isteriz ki, her hastalığa karşı asıl gerekli olan, sağlam bir irade ve enerjidir. Doğru, ilaçlar sağlığımızı eski haline getirmede büyük rol oynar. Ancak, hastalığın üstesinden gelmek için biraz da olsa güç ve enerji zorunludur.

Tiroid bezleri ne işe yarar?

Bu bezlerin temel fonksiyonları, bir takım hormonları salgılamaktır. Bu hormonlar, metabolizmayı düzene sokan, üreme sistemini fonksiyonel kılan ve çocukluk döneminde büyümeyi destekleyen tiroksin ve trliyodotironindir.

Çocukların öğle uykusu uyuması, bu hormonların düzgün biçimde salgılanması için sıklıkla önerilir. İşte bu yüzden, çocuk gelişiminde uyku, temel etkenlerden biridir. Bu nedenle, bu bezler belli başlı fizyolojik fonksiyonlara köprü görevi görür.

Küçük bir kelebeğe benzeyen, 25 gram ağırlığında bir bezdir. Boğazın alt kısmında bulunur, ve vücuttaki en büyük endokrin bezidir. Çok sayıda folekülden meydana gelir. Ne zaman bu bezlerde bir sorun olsa, bu değişim vücudumuzun bir çok kısmını ve fonksiyonunu etkiler.

Kadınlarda tiroid rahatsızlığı oranı, erkeklerden 8 kat daha fazladır. Özellikle hamilelik dönemi ve sonrasında baş gösteren bu hastalığın tedavisi, bir çok durumda güvenli ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Başlıca tiroid hastalıkları

Bu bez, beyinde bulunan, hipofiz adlı başka bir salgı bezi tarafından kontrol edilir. Hipofiz, tiroidi tetikleyen hormonları salgılar. Tiroid bezinde bir fazlalık veya eksiklik olması, hipofiz bezine bağlıdır.

Tiroid yetmezliği

Tiroid-1

Kanda yeteri kadar tiroid hormonu olmadığında, vücudun metabolizması yavaşlar, bundan kaynaklı tiroid yetmezliği meydana gelir.

Nedenleri

Bu hastalığın en yaygın nedeni tiroiditis, diğer adıyla tiroid bezi iltihabıdır. Bu ayrıca, Hashimoto hastalığı olarak da bilinir. Bu hastalıkta, bağışıklık sistemi, bezin salgılarını vücuda zararlı bir madde olarak algılar ve beyaz kan hücreleriyle bu hormonları yok eder.

Buna cevap olarak, düzeni sağlamak için, vücudunuz daha fazla hormon salgılamaya başlar. Sonunda bu yoğun çalışma, bezin büyümesine neden olur. Bu hastalık sırasında boynumuzda oluşan şişliğin de nedeni budur.

Belirtileri

 • Halsizlik
 • Kilo almak
 • Düzensiz adet kanamaları
 • Üşüme
 • Kas ağrısı
 • Hassas ve dökülen saçlar

Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinde kullanılan bir çok etkili ilaç vardır. Ayrıca, uygun bir diyet ile, iyot tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Tiroid aşırılığı

Tiroid2

Hipertiroidizm, tiroid bezinin çok fazla hormon salgılaması hastalığıdır. Metabolizma hızı artar, vücut dengesizleşir. En bilindik sebebi, 20 ile 40’lı yaşlar arasında ortaya çıkabilen Graves hastalığıdır. Ayrıca bazı ilaçlar da bu hastalığa yol açabilmektedir. Boyunda, ”sıcak nodül” adı verilen yumru ve kütleler oluşabilir.

Belirtileri:

 • Halsizlik.
 • Kilo kaybı.
 • Asabiyet.
 • Sıcak basması, terleme.
 • Düzensiz adet kanamaları.
 • Sık tuvalete çıkma.

Tedavisi:

Bazı durumlarda, yüksek ateş görülen ve çok daha tehlikeli olan tiroid krizleri yaşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden tüm belirtilere dikkat edilmelidir. En uygun tedaviyi belirtiler doğrultusunda doktorunuz uygulayacaktır. Ama biz yine de, düzgün bir diyet öneriyoruz.

Bu yazımıza da bir göz atın: Şişmiş Lenf Bezleri için Ne Yapabilirsiniz?

 Tiroid Nodülleri

Tiroid3

Bu da, bez çevresinde oluşan bezeler ve kütleler şeklinde seyreden, başka bir hastalıktır. İyi huylu veya kanser olup olmadığı, ancak muayene sonrasında anlaşılabilir.

Hamilelik sırasında tiroid hastalıkları

Hamilelik döneminde bu tür hastalıkların meydana gelmesi oldukça yaygındır. Bu durumu göz ardı etmemelisiniz, zira bu bebeğinizin de sağlığını etkileyebilir. Ama tedavi her zaman etkilidir. Olası problemleri ortadan kaldırabilmek adına düzenli kontrol yapılması önemlidir.

Ayrıca, hamileliğiniz sırasında kendi kendinize tedavi uygulamaya çalışmayın. Birçok ilaç, sizde ve bebeğinizde ciddi hatalıklara yol açabilir.

Muayene

Doktorunuz, hastalığınızın cinsini semptomlara bakarak ve bir kaç rutin muayene ile belirleyecektir.

 • El ile muayene ( bu esnada yutkunmanız istenecektir).
 • Deri ve göz muayenesi.
 • Ağırlık ve vücut sıcaklığı.
 • Kan tahlili.
 • Ultrason.

Kısacası, bu hastalıkların tedavisi kolay ve etkilidir. Çoğu durumda çabucak çözülebildiği gibi, ömür boyu yakanızı bırakmayacak kronik bir durumla da karşı karşıya olabilirsiniz. Yine de makul bir yaşam kalitesi sağlamak mümkün.

Yeteri kadar dinlenmeyle ve yediklerinize dikkat ederek sağlıklı bir yaşam sürdürmek sizin elinizde. Hormonların düzgün çalışması için, uyku da çok gereklidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.