Şişmiş Lenf Bezleri İçin Ne Yapabilirsiniz?

Şişmiş lenf bezleri oldukça yaygın görülür ve eğer bu durumu yaşıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey; sakin olmaktır. Yaşanan şişlik durumlarının %80’inde sebep, genellikle basit bir enfeksiyon olabilmektedir. Hatta bazen vücudunuz sadece biraz zayıf hissedebilir, bu da doku sıvısının (lenf) üretilmesine ve böyle bir reaksiyon yaratmasına sebep olabilmektedir.

Sakin olmak ve doktorunuzla görüşmek üzere bir randevu almak, eğer lenf bezlerinizde şişkinlik problemi yaşıyorsanız, yapmanız gereken en önemli iki şeydir. Bu makalede, şişmiş lenf bezlerinin bazı sebeplerini ve semptomlarını açıklayacağız. Diğer yandan da, bu durumun oldukça yaygın görüldüğünü de tekrar hatırlatacağız.

1. Lenf Bezlerinin Görevleri Nelerdir?

lenf-bezi

Lenfatik sisteminizi, tıpkı damarlarınız gibi vücudunuzun tamamında çalışma gösteren karmaşık bir ağ olarak varsayın. Lenfositlerden oluşmaktadırlar ve vücudunuz ile bağışıklık sisteminizi korumakla görevlidirler. Bu da, toksin, patojenik ajanlar, mikroplar ve sizi hasta edebilecek diğer tüm zararlı maddelerden kurtulmak anlamına gelmektedir.

Lenf bezleri, fasulye şeklinde olan organlarımızdır ve boyun, köprücük kemiği, koltuk altı, iç organlar ve kasıklarımıza dağılmış olarak bulunmaktadırlar. Genellikle ölçüleri bir santimetre olur ve eğer herhangi bir şişkinlik problemi yaşamıyorsak, çoğunlukla orada olduklarını dahi hissetmeyiz.

2. Lenf Bezleri Neden Şişerler?

kadın-sağlığı

Ağır bir grip geçirdikten sonra, boynunuzun bir tarafında, şişmiş bir lenf bezi farkedebilirsiniz. Bu lenf bezlerinin şişmesinin en yaygın sebeplerinden biridir. Veya duşta iken, koltuk altınızda küçük bir yumru elinize gelebilir. Her iki durumda da yapmanız gereken ilk şey sakin olmak ve bu durumun oldukça yaygın görülen bir durum olduğunun farkında olmaktır. Sonrasında ise; panik yapmayı gerektirecek bir durum olmasa da, doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

Şimdi, lenf bezlerinizin şişmesine sebep oluşturabilecek durumlara birlikte göz atalım:

 • Vücudunuzun doğal savunmasını veya bağışıklık sisteminizi zayıflatacak bir soğuk algınlığı veya grip durumu.
 • İnanmakta zorlanabilirsiniz belki ama bir diş enfeksiyonu da boynunuzdaki lenf bezlerinden birinin şişmesine sebep olabilir. Dolayısı ile ağız hijyeninize özen göstermelisiniz.
 • Eğer ciddi bir kulak enfeksiyonu yaşıyorsanız, bu durum da lenf bezlerinizin şişmesine sebep olabilir.
 • Ağız ülseri de, göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer enfeksiyon çeşididir.
 • Tüberküloz ve bademcik iltihabı da, şişen lenf bezlerine sebep olabilen durumlardandır.
 • Romatizmal artrit gibi bağışıklık problemleri de bu soruna sebep olabilir.
 • Bazı ilaçların yan etkilerine de dikkat etmelisiniz çünkü bunlar da vücudunuzdaki lenf bezlerinin şişmesine sebep olabilmektedirler.
 • Lösemi de göz önünde bulundurulması gereken bir diğer sebeptir.
 • Hodgkin hastalığı veya Hodgkin olmayan lenfoma sonucu da, lenf bezleri şişebilir. Bunlar, oldukça sık görülen kanser türleridir ancak bilmekte fayda var ki iyileşme oranları oldukça yüksektir.

3. Şişmiş Lenf Bezlerinin Belirtileri

Koltukaltlarınızı-beyazlatın

Genellikle oluşan yumruları farketmek oldukça kolaydır ancak sakinliğinizi koruyabilmeniz için, diğer belirtileri de bilmenizde fayda vardır. Ve eğer vücudunuzda bunlardan birine rastlarsanız doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

 • Eğer boynunuzda, köprücük kemiğinizde, koltuk altı veya kasığınızda bir yumru fark ederseniz, bu şişmiş bir lenf bezi olabilir. Yine de altını çizmek isteriz ki; eğer bu yumru, köprücük kemiğinizdeyse, daha ciddi bir şey de olabilir dolayısı ile en kısa sürede doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. Bu durum, Hodgkin hastalığının bir belirtisi olabilir ve eğer hızlıca tedavi edilebilirse, iyileşme çoğunlukla mümkün olabilmektedir.
 • Şişmiş bir lenf bezine bazen ateş de eşlik edebilir. Ayrıca gece terlemeleri de yaşayabilirsiniz.
 • Bazı durumlarda şişmiş lenf bezleri acı verici olabilmektedir. Burada ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki; ”eğer acıtmıyorsa, kötü bir şeydir; eğer acıtıyorsa, sadece enfeksiyondur” inanışı tamamen yanlış bir inanıştır. Bu savı kanıtlayabilecek kesin bir bulgu bulunmamaktadır. Dolayısı ile yapabileceğiniz en doğru hareket, uzmana görünerek teşhis ettirmektir.

4. Lenf Bezlerinin Şişmesini Engelleyebilir Misiniz?

zencefil-limon-nane

Bu sitede sürekli belirttiğimiz gibi, bazı hastalıklara karşı korunmanın kesin bir yolu yoktur. Lenfatik sisteminizi korumak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, bağışıklık sisteminize dikkat etmektir. Bunu nasıl yapabileceğinizle ilgili, takip eden ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

 • C vitamini tüketiminizi arttırın: Bunu; hem taze portakal, limon ve greyfurt gibi meyve suları hem de çilek, kivi, papaya gibi lezzetli meyvelerden yapılan salatalar tüketerek başarabilirsiniz. Kulağa lezzetli geliyor!
 • E vitaminine evet deyin: Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzelere ve yulaf, buğday, arpa ve bira mayası gibi tam tahıllı yiyecekleri tüketmeye özel ilgi göstermelisiniz. Ayrıca, daha fazla kuruyemiş tüketmeyi de deneyebilirsiniz.
 • Vücudunuzdaki demir, selenyum ve çinko miktarını arttırın: Yağsız et, bakliyat, kabak, somon, zeytinyağı… Tüm bu besinler, vücudunuzun güçlü olabilmesi için ihtiyacı olan minerallerle doludur.
 • Stres seviyenizi düşük tutmaya özen gösterin: Vücudunuz, kortizol ve adrenalin gibi hormonların istilasına uğradığında, bu toksinler bağışıklık sisteminizin fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirmesine engel olur ki bu da genel olarak sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri olan bir durumdur. Stres seviyenizi düşük tutmak, vücudunuzun hastalıklarla savaşabilmesinde oldukça etkilidir; dolayısı ile duygularınızı kontrol edebilmeye her zaman önem verin. Sağlığınız bunu hakediyor.
Bunlar da ilginizi çekebilir