Gizli Suistimalleri Hayatınızdan Çıkarın

Gizli suistimal acı, güvensizlik ve kendine saygıda düşüklüğe yol açabilir - kendinizi bundan korumalısınız. Eğer eşinizin canını sıkacak bile olsanız bir şey sizi incittiğinde söyleyin. Eğer sizi anlamazlarsa, sağlıklı bir ilişkiyi sürdürmek için empati ve duygusal olgunluğa sahip değillerdir.
Gizli Suistimalleri Hayatınızdan Çıkarın

Son Güncelleme: 17 Şubat, 2019

Suistimal hakkında konuştuğumuz zaman, muhtemelen hemen suistimal eden kişinin kurbanına uyguladığı fiziksel ve psikolojik şiddet aklınıza gelebilir. Ama suistimalin farkında olmanız gereken çok daha ince biçimleri vardır ve azar azar insanı içeriden tahrip edebilirler.

Bizim bahsettiklerimiz genelde tepki almayan üstü örtülü veya pasif saldırılar, çünkü saldırı doğrudan değil veya gerçekleştiği zaman çok da incitmiyormuş gibidir. Ama uzun dönemde, kişinin kendine saygısını ve güvenini tahrip edebilir. Ve dikkatli olun – sadece romantik bir ilişki kurduğunuz kişiden bahsetmiyoruz. Bazen bu aile üyelerinden de gelebilir.

Bugün sizlere bu gizli suistimali nasıl fark edebileceğinizi ve kendinizi bundan korumanın yollarını öğreteceğiz.

Gizli suistimali nasıl fark edersiniz?

Gizli suistimalin ne olduğunu anlamak için sizlere bir kaç örnek vereceğiz. Her zaman sakar ve garip bir çocuk düşünün. Bu çocuklar bir şeyleri düşürmeye eğilimlidirler ve bunu her yaptıklarında ebeveynleri onları uyarır; eğer bir şey kırdılarsa bu ‘sakarlıktan’ derler.

Bu çocuk büyüdüğü zaman bu sözde sakarlık geçemediği sınavlara veya arkadaş edinememesine bağlanır… Ebeveynleri onu tabi ki seviyordur, ve ona kötü davranmıyorlardır.

Ama zamanla hayatları boyunca bu kişiler diğer insanlara göre daha düşük kabiliyetli ve tabiatı gereği sakar bir insan olarak görülürler. Bu ince suistimal biçimi zamanla bu kişilerin kendilerine güvensizlik ve az saygı duymalarına sebep olur. 

Başka bir örnek daha. Günlük hayatlarında çok fazla ironi kullanan bir çift düşünün. Birbirlerine takılarak etraflarındakileri güldürmeleriyle bilinirler, ama aslında bunun birbirlerine zarar verdiğini fark etmezler.

Hiç bir şeyi ciddiye almaz, her şeyle dalga geçermiş gibi görünürler: yaptığınız şeyler, giyinme biçiminiz, kendinizi ifade biçimleriniz… arkasında kötü niyet barındırmayan küçük şeyler. Ama bunlar incitir ve aslında gizli suistimaldir.

Herkes bu tür davranışların dünyada yaygın olduğunu bilir ve genelde buna tepki göstermeye gerek duymazlar. Bunlar küçük şeylerdir, ama sürekli oldukları zaman kişileri geri dönülemez şekilde incitebilirler. Bu yüzden bunların farkında olmak çok önemlidir.

Kendinizi ‘gizli’ suistimale karşı nasıl korumalısınız?

sandalda giden kadın resmi
  • Sözlerin fiziksel şiddet kadar etkili olabileceğinin farkında olun – Duygusal zarar bir o kadar acı vericidir.
  • Yorum ne kadar zararsız ya da masum da olsa, geçmesine izin vermeyin. Duygularınızı açıkça belli edin ve canınızı yakan, sizi inciten şeyin ne olduğunu ve bir daha tekrarlanmaması gerektiğini belirtin.
  • Hayatınıza sınırlar belirlemeyi öğrenin, ve insanların geçemeyeceği sınırlar yaratın. Eğer birisi sizi sıkan bir şey söylerse, izin vermeyin – eğer doğru olmayan bir şey söylerse, kendinizi savunun. Her zaman kaba ve yanlış yorumlar yapmaya meyilli insanlar vardır ve belki de kendinize neden bu insanlarla bir arada olduğunuzu sormalısınız. Toksik insanlar sadece acı verirler çünkü kendileri güvensizlik ve mutsuzlukla yaşıyorlardır. Onları etrafınızda tutmaya değmez.
  • Gizli suistimalin en problemli yanı suistimal eden kişinin hareketlerinde veya kelimelerinde herhangi bir zarar görmüyor olmasıdır. Basitçe ne yaptıklarının farkında değillerdir. Onlar için şaka olan bir şey, belli ki zararlıdır. Eğer bunu onlara söylemezseniz ve gün içinde devam etmelerine izin verirseniz, bu suistimal sonuç olarak gitgide büyür. 
  • Ebeveynleriniz, kardeşleriniz, eşiniz ve hatta iş arkadaşlarınız bu tür suistimali uygulayabilirler. İnsanlar sizi sevdiğini ve size saygı duyduğunu söyleyebilirler ama içgüdülerinizden şüphe duymayın. Kendi bütünlüğünüzü ve kendinize saygınızı korumalısınız ve saygılı olanla zararlı davranışın ne olduğunu kesinlikle biliyorsunuz. Bazı insanlar başkaları üzerinden şaka yapmanın veya onlara saygısız davranmanın kendilerini güçlendirdiğine inanırlar. Size kimsenin böyle davranmasına izin vermeyin. Bir şey canınızı sıktığı zaman, bunu hatırlayın. Bu sizi gelecekte incinmekten koruyabilir, ve karşınızdaki kişi kötü tepki verirse de endişelenmeyin. Eğer sizi incittiklerini anlayamıyorlarsa empatiden yoksun ve sağlıklı ilişkiler kurmak ve sürdürmek için duygusal olgunluğa sahip değiller demektir. 

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.