Kronik Mağduriyet: Sürekli Şikayet Eden İnsanlar

Kronik mağduriyet bozuk bir gerçeklik algısı oluşturur ve mağdur, başına gelen herhangi bir şey için bir suçlu yaratmanın bir yolunu her zaman bulur.
Kronik Mağduriyet: Sürekli Şikayet Eden İnsanlar

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hepimiz hayatımızın bir noktasında mağdur rolünü oynamışızdır. Ancak bu rol bizim kişiliğimizin bir parçası olduğunda ne olur? Sürekli şikayet ettiğimizde ne olur? Kronik mağduriyet sıkıntısı çeken insan oluruz.

Kronik Mağduriyet ve Karamsarlık

Kendilerini mağdur olarak gören insanlar mutsuz ve karamsar olurlar. Her şey onlar için karanlıktır, başlarına sadece kötü şeylerin geleceğine inanırlar ve kötü şans onları nereye giderlerse gitsinler takip eder. Ancak problem şu ki, bu hiçbir şekilde gerçek değildir: bir kronik mağdurun bozuk bir gerçeklik algısı vardır.

kronik mağdurluk

Düzenli olarak herkes ve her şey hakkında şikayet eden bir insan, aslında hayatı bozulmuş bir şekilde görür. Bu bakışı oluşturan şey karamsar tutumları ve bütün olumsuz şeylerin onların başına geleceği inancıdır.

Herkes zor zamanlardan geçmiştir ve şimdi yazılanları okuduğunuzda siz de bir kronik mağdur olup olmadığınız konusunda şüpheye düşmüş olabilirsiniz. Kronik mağduriyet zamanla oluşan bir şeydir;  hayata karşı bir tavırdır. Karanlık ve keder dolu bir dönemden geçtiğinizde, bu sizi kronik mağdur yapmaz.

Karamsar insanlar ve kronik mağdurlar, olumsuz his ve duygulardan beslenirler. Daha kötü olan ise başkalarını kendi başlarına gelen talihsizlikler yüzünden suçlamakla kalmazlar; küçümseme, saldırganlık, hoşgörüsüzlük ve hatta şiddet içeren tutumlar takınırlar.

Kronik Mağduriyetin Özellikleri

Eğer kronik mağdur olup olmadığınızdan hala emin değilseniz ya da etrafınızda bu hastalıktan sıkıntı çeken insanlar varsa bu karakter tipini en iyi tanımlayan karakter özelliklerine gelin beraber bakalım.

Bozulmuş bir gerçeklik algısı

Kronik mağduriyet sıkıntısı çeken insanlar başlarına gelen her şeyin bir başkası yüzünden olduğuna inanırlar. Bu sayede kendi eylemlerinden hiç bir zaman sorumlu değillerdir ve bunun yerine bütün suçu başkalarına yüklerler.

Problem şudur ki, bozulmuş bir gerçeklik algısı onların sadece daha perişan hissetmelerine yol açacaktır, çünkü durumu değiştirecek güçleri olmadığına inanırlar.

depresyon

Şikayetleri kendi yararlarına kullanırlar

Şikayetler ve ağıtlar, kronik bir mağdurun yakıtıdır. Her şikayetle birlikte, diğerlerinin ilgisini çekmeyi başarırlar ve ilgi odağı olurlar ki bu da onlara kendilerini önemli hissettirir.

İşin en kötü yanı ise onlar hiçbir zaman yardım istemezler ya da kendilerini hoşlarına gitmeyen bir durumdan kurtarmaya çalışmazlar. Onların izlediği yöntem sadece şikayet etmektir.

Amaç: Suçlayacak birini bulmak

Bütün kurbanlar sorumlu olmak istemedikleri problemleri devredecekleri haksız taraf arayışındadır. Diğer insanların kendi çıkarları için hareket ettiğini ve onları kullandığını düşünürler. Bu yalanı ürettiklerinin farkında değillerdir, aslında gerçekte bundan zevk alırlar.

Öz eleştiri yoksunluğu

Artık bu noktada kronik mağduriyetin, kişinin kendisine olan bakış açısını çarpıttığı açık olmalıdır. Kişi kendisi hakkında durumdan sorumlu tutulabileceği herhangi bir şeyin olduğunu ya da herhangi bir durumu iyileştirmenin mümkün olduğunu kavramaktan uzaktır.

Kötü şeyler, olumsuz enerji diğerleri tarafından oluşturulur, bu kronik mağdurun kontrolü dışındadır. O sadece durduramadığı bir şeyin kurbanıdır.

Manipülasyon ve duygusal şantaj

Kronik mağdur durumları ve insanları idare ederek kendi çıkarlarına ulaşma konusunda bir uzmandır. Kurbanı oynamanın, akıntıyı kendi çıkarları yönüne çevireceğini bilirler.

İşte bu yüzden, karamsar birinin herhangi bir durumda daha çok kurban gibi görünmek için duygusal şantaj kullanacağının farkında olmak önemlidir.

Kendi kötü tavırlarının içinde mest olurlar, kederlerini yararlarına kullanırlar ve önemli hissetmek için diğerlerini suçlarlar.

manipulasyon

Bu tip insanlara nasıl davranacağınızı ve onların etkilerini nötralize etmeyi öğrenmeniz gerekir ki böylece onlar size olumsuz duygularını bulaştırmasın. Kronik mağdur zehirli bir insandır ve siz ona inansanız da inanmasanız da sizi zehirler.

Eğer hayatınızdan kronik mağdurları çıkarma şansınız varsa, bunu yapın! Sizin mutluluğunuzun, kendi bozuk gerçekliklerindeki şehit olma çabasının bir sonucu olan şikayetler ve eleştirilerle bozulmasını hak etmiyorsunuz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.