7 Adımda Zihinsel Yorgunluk ile Savaşın

Günlük hayatta başa çıkmanız gereken tüm sorumluluklar bazen fazla gelip stres, kaygı ve genellikle zihinsel yorgunluk yaratabilir.
7 Adımda Zihinsel Yorgunluk ile Savaşın

Son Güncelleme: 07 Aralık, 2018

Zihinsel yorgunluk, günlük hayatta başa çıkmanız gereken tüm sorumlulukların bazen fazla gelmesi ve stres ve kaygıya neden olmasıyla ortaya çıkar. Bunun sebebi; yapmamız gereken bütün günlük işlerimizi hatırlamak için harcadığımız çaba ve tüm bunları yapmak zorunda olduğumuzu bilmenin verdiği strestir.

Bu yüzden, zihinsel yorgunluk ile mücadele etmenize yardımcı olacak bazı tavsiyeleri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Beslenme En Önemlisidir

Sağlıklı ve düzgün bir şekilde beslenme, zihinsel yorgunluk ile mücadelede en önemli faktördür çünkü vücudumuza sağladığımız enerji, çalışarak geçirdiğimiz bir günü başarılı bir şekilde ve zihinsel olarak fazla yorgun hissetmeden sonlandırmamızı sağlayan şeydir.

Egzersizleri Atlamayın

Spor ya da herhangi bir egzersiz yaptığınızda beyniniz aktif hale gelir ve daha uzun süre uyanık kalır, bu da zihinsel yorgunluk ile mücadele etmek için oldukça önemlidir.

Bu yüzden her gün en az bir saat olmak üzere, mümkün olduğunca çok egzersiz yapmanızı öneriyoruz. Rahatlamanıza ve stresinizin azalmasına yardımcı olacağından, dışarıda yapılan yürüyüşler mükemmel bir seçenek olabilir.

Yeterince Uyuyun

yorgunluk

İyi dinlenebilmek ve fiziksel ve zihinsel yorgunluk ile mücadele etmek için günde en az 7-8 saat uyumanız gerekiyor. Unutmamalısınız ki, güne zinde başlamanız için gerekli olan yeni enerjiyi uyku esnasında tüm vücudunuza şarj ediyorsunuz.

Beyin Egzersizleri Yapın

Beyninizi uyarmalı ve bulmaca çözmelisiniz, ya da beyni uyarmanın en etkili yollarından biri olan kelime araştırmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca edebiyatı seviyorsanız, güzel bir kitap okumanın keyfini sürebilirsiniz.

İyi Bir İş Ortamı

Günlük işlerinizi, kendinizi evinizde gibi ve huzurlu hissettiğininiz iyi bir ortamda yaptığınızda, sizi strese sokabilecek bir durumla karşılaşma olasılığınız kesinlikle daha düşük olacaktır. Bunun yanı sıra, çalışma programınızın çok uzun ve ağır olmamasına özen göstermelisiniz.

Olabildiğince çok sıklıkta, kısa molalar vermeye çalışmalısınız. Örneğin, iş yerinde on dakikalığına yürüyebilirsiniz. Böylece aklınızı biraz dağıtıp beyninizi rahatlatmış olacaksınız.

Derin Nefes Alın

nefes almak

Çok fazla zaman geçirdiğiniz yer dumansız olduğunda ve düzgün bir şekilde havalandırıldığında, soluduğunuz oksijenin kalitesi kesinlikle mükemmel olacaktır. Böylece kanınız düzgün bir şekilde oksijen alacak ve yorgun hissetmeyeceksiniz.

İyimser Olun

Karamsar hissetmeniz ve tüm düşüncelerinizin kapkaranlık ve negatif olması üzüntü dolu bir enerjiyle dolmanıza neden olur. Bu enerjiyle düşünebildiğiniz tek şey ise, ruh halinizin aşırı derecede kötüye gitmesine sebep olacak kötü düşüncelerdir.

Bu sorun; kötü ve karanlık düşünceleri daha sağlıklı, mutlu edici ve pozitif düşüncelerle değiştirerek ortadan kaldırılabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.