7 Adımda Zihinsel Yorgunluğu Yenin

· 23 Şubat, 2015

Günlük rutininizde başa çıkmanız gereken tüm duygular ve yapmanız gereken şeyler bazen çok fazla gelip strese, kaygıya ve genellikle zihinsel olan çok büyük bir yorgunluğa sebep olur. Bunun sebebi; yapmamız gereken bütün günlük işlerimizi hatırlamak için harcadığımız çaba ve tüm bunları yapmak zorunda olduğumuzu bilmenin verdiği strestir, özellikle de zamanımızın yetmeyeceğini düşündüğümüzde.

Bu yüzden, zihinsel yorgunluğu kontrol altına alıp yenmenize yardımcı olacak bazı tavsiyeleri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Beslenme En Önemlisidir

Sağlıklı ve düzgün bir şekilde beslenme, zihinsel yorgunluğu önlemede en önemli faktördür çünkü vücudumuza sağladığımız enerji, çalışarak geçirdiğimiz bir günü başarılı bir şekilde ve zihinsel olarak fazla yorgun hissetmeden sonlandırmamızı sağlayan şeydir.

Egzersizleri Atlamayın

Spor ya da herhangi bir egzersiz yaptığınızda beyniniz aktif hale gelir ve daha uzun süre uyanık kalır, bu da zihinsel yorgunluğu önlemek için çok önemlidir. Bu yüzden her gün en az bir saat olmak üzere, mümkün olduğunca çok egzersiz yapmanızı öneriyoruz. Rahatlamanıza ve stresinizin azalmasına yardımcı olacağından, dışarıda yapılan yürüyüşler mükemmel bir seçenek olabilir.

Yeterince Uyuyun

fatigue

İyi dinlenebilmek, fiziksel ve zihinsel yorgunluğu önleyebilmek için, günde en az 7-8 saat uyumanız gerekiyor. Unutmamalısınız ki, güne capcanlı başlamanız için gerekli olan yeni enerjiyi uyku esnasında tüm vücudunuza şarj ediyorsunuz.

Beyin Egzersizleri Yapın

Beyninizi uyarmalı ve bulmaca çözmelisiniz, ya da beyni uyarmanın en etkili yollarından biri olan kelime araştırmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca edebiyatı seviyorsanız, güzel bir kitap okumanın keyfini sürebilirsiniz.

İyi Bir İş Ortamı

Günlük işlerinizi, kendinizi evinizde gibi ve huzurlu hissettiğininiz iyi bir ortamda yaptığınızda, sizi strese sokabilecek bir durumla karşılaşma olasılığınız kesinlikle daha düşük olacaktır. Bunun yanı sıra, çalışma programınızın çok uzun ve ağır olmamasına özen göstermelisiniz. Olabildiğince çok sıklıkta, kısa molalar vermeye çalışmalısınız. Örneğin, iş yerinde on dakikalığına dolanabilirsiniz. Böylece aklınızı biraz dağıtıp beyninizi rahatlatmış olacaksınız.

Derin Nefes Alın

Blood

Çok fazla zaman geçirdiğiniz yer dumansız olduğunda ve düzgün bir şekilde havalandırıldığında, soluduğunuz oksijenin kalitesi kesinlikle mükemmel olacaktır. Böylece kanınız düzgün bir şekilde oksijenlenecek ve yorgun hissetmeyeceksiniz.

İyimser Olun

Karamsar hissetmeniz ve tüm düşüncelerinizin kapkaranlık ve negatif olması üzüntü dolu bir enerjiyle dolmanıza neden olur. Bu enerjiyle düşünebildiğiniz tek şey ise, ruh halinizin aşırı derecede kötüye gitmesine sebep olacak kötü düşüncelerdir ve bu da birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Bu sorun; kötü ve karanlık düşünceleri daha sağlıklı, mutlu edici ve pozitif düşüncelerle değiştirerek ortadan kaldırılabilir.