Başkalarını Memnun Etmek İçin Yaşamayın

Herkesi memnun etmeye çalışırken yaşadığımız problem, kendimizi unutmanın yanı sıra, asla mutlu olamayacağımız gerçeğidir.
Başkalarını Memnun Etmek İçin Yaşamayın

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Başkalarını memnun etmek birçok kişi için iyi bir şeymiş gibi kabul edilir; ancak kendi dışındaki herkesi düşünen kişi için çok bunaltıcı bir şeydir. Küçüklüğümüzden beri bize bu tutum öğretilmiştir. Eğer başkaları bir şey istiyorsa, istemesek de onu yapmamız söylenmiştir.

Bu nedenle, başkalarını memnun etmek için kendimizi unutmaya başlarız. Bununla birlikte, o kadar bunaldığımız bir gün gelir ki, durup kendimize “ben kimim?” ve “ne istiyorum?” diye sormak zorunda kalırız.

Maalesef cevabı da bilemeyebiliriz. Ne olursa olsun, bunu fark etmek kendimizi tekrar bulma yolunda atacağımız ilk adım olabilir. Başkalarını memnun etmek için yaşamak gereksiz bir fedakarlık olacaktır.

Herkesi memnun etmek, bizim acı çekmemize sebep olur

başkalarını memnun etmek

Başkalarını mutlu etmeye çalışmak bize acı çektirir. Bunun nedeni, yapmak istemediğimiz şeyleri yapmamızdır. Çoğu durumda, kendi değerlerimizi dikkate almayız.

Örneğin, bir ilişkidesiniz ve evde duman kokusuna dayanamıyorsunuz diyelim. Fakat buna rağmen, başkalarını memnun etmek için yanınızdaki insana hiçbir şey söylemeden onun sigara içmesine izin verebilirsiniz.

Bu, biriken bir hayal kırıklığı yaratır ve her şeyi daha da kötüleştirir. Eninde sonunda da o ilişki patlar. Aynı şekilde, anne ve babanız gerçekte olduğunuz veya olmak istediğiniz kişiden farklı bir şekilde hareket etmenizi istiyor olabilir.

Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda, anksiyeteniz size “Başkalarını memnun et” butonuna basmanızı söyler. Bunu yaparak, herkesi mutlu etmeye çalışmaya devam edersiniz. Fakat bunun bedeli kendinize öncelik vermemek, kendinizi ikinci sıraya koymak ve sürekli başkalarının onayını beklemektir.

Sizin mutluluğuzun kaynağı diğer insanlar mı?

bağıran adam

Çevrenizdeki herkesi hoşnut etmek, size acı çektirecek bir paradoks gibi gelebilir. Fakat bunun bir açıklaması vardır: Bunu yaptığınızda kendi mutluluğunuzu başkasının ellerine bırakırsınız.

Kendinizle ilgili daha iyi hissetmek için başkalarını memnun etmeye başladığınız andan itibaren veya başka birinin size kızgın olduğu veya sizinle ilgili hayal kırıklığına uğradığı anda anksiyete ile karşılaşıyorsunuz ve durumu değiştirmek istiyorsunuz.

Kendinizi bir çıkmaz sokakta buluyorsunuz. Ardından, bu çatışmadan kurtulmaya çalışıyorsunuz. Her zaman kendi görüşünüzün karşıdaki insanın duymak istediği bir şey olmasını bir çare olarak kullanıyorsunuz.

Sonra da, sizin aslında gitmek istediğiniz yere değil, diğerlerinin gitmek istediği yere gidiyorsunuz. Peki ya nihayetinde hangi hayatta yaşıyorsunuz? Sizin mi yoksa başkasının mı? Eğer siz kontrolü elinize almazsanız, hayatınız anlamsız bir hale gelebilir.

Siz onunla takılmaya “hayır” dediğiniz için, sebep ne olursa olsun fark etmez; bu arkadaşınız bu yüzden size kızgın olduğu için uykunuzdan olamazsınız. Ayrıca herkesin sizinle ilgili beklentilerini karşılayıp karşılamadığınızdan emin olmak konusunda da endişelenemezsiniz.

Görüşlerinizi belirttiğinizde, kararlar aldığınızda veya istediğiniz şeyleri yaptığınızda onaylanmamayı veya olumsuzlukları kabul etmeyi öğrenmelisiniz. Eninde sonunda bunu aşacaklar!

Kendinizi mutlu etmeye başlayın

keyifli kadin

Kendi çevrenizdeki herkesi memnun etmeyi bırakmanız için, benlik saygısı konusunda gerçekten çok çalışmanız gerekir. Güvensizliğinize ek olarak, muhtemelen özsaygı eksikliği bu şekilde davranmaya başlamanızın nedeniydi.

Benlik saygısı olması gerektiği yerde olduğu zaman,bazı eski alışkanlıkları değiştirmeye başlarsınız.“Hayır” demek istediğinizde “hayır” diyerek başlayın. Eğer birisi sinirlenirse, bunun altında ezilmeyin. Er ya da geç, bunu atlatırlar.

Kendinize öncelik verin. Kararlarınıza, ne istediğinize, düşüncelerinize ve hayallerinize öncelik verin. Ancak her şeyin ötesinde, sağlığınıza, huzurunuza öncelik verin. Sizi iyi hissettirmeyen bir şeyi yapmak zorunda değilsiniz.

Kendinizi boş yere yıpratıyorsunuz. Acı çekiyorsunuz ve bu da anksiyete ve depresyon gibi problemlere sebep oluyor. Neden kendiniz için yaşamaya başlamıyorsunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Aiquipa, J.J. “Dependencia emocional en mujeres víctimas de violencia de pareja.” Revista de Psicología (PUCP)33.2 (2015): 411-437.
  • Blasco, J. Dependencia emocional: características y tratamiento. Vol. 260. Alianza Editorial, 2005.
  • Hoyos, M., Londoño, N., y Zapata, J. “Distorsiones cognitivas en personas con dependencia emocional.” Informes psicológicos9.9 (2007): 55-69.
  • Braiker, H. B. (2001). La enfermedad de complacer a los demas. Edaf.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.