Korku ile Savaşıp Motive Olmanızı Sağlayan 6 Düşünce

Korkularınız hedeflerinize ulaşmanıza engel mi oluyor? Korkunun üstesinden gelmenize yardımcı olacak 6 düşünceyi keşfedin.
Korku ile Savaşıp Motive Olmanızı Sağlayan 6 Düşünce
Abel Verdejo

tarafından incelendi ve onaylandı. fizyoterapist Abel Verdejo.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir hayaliniz olduğunda onu gerçekleştirmek istersiniz. Ancak, bazen korku ve negatif düşünceler hayallerinizi gerçekleştirmenize engel olur. Bu düşüncelerin en büyüğü korkudur.

Bugünkü yazımızda, dakikalar içinde korkunuzu yenip motive olacağınız bazı kullanışlı tavsiyeler vermek istiyoruz. Kolay bir yol olmadığını biliyoruz ancak korkusuzca karar olabilmek her zaman önemlidir.

1. Korku dediğimiz şey aslında yoktur. Her şey kafamızın içinde döner ve ne olacağını düşündüğümüz şeyler korkuya sebep olur.

korku

Kaç defa korkudan tamamen başka bir hikaye uydurup, kendinizi en kötü duruma hazırladınız? Daha karar bile vermeden her şeyin kötü gideceğini düşünüp negatif sonuçları aklınıza getirmişsinizdir ve çok korktuğunuz için hiçbir şey yapamadığınız zamanlar olmuştur.

Gerçekte, bazen zihinlerimiz bize kötü oyunlar oynar. Korkuyu motivasyona çevirmek için öncelikle negatif düşünceleri kafanızdan uzaklaştırmalısınız. Ayrıca, düşüncelerimizi daha iyi kararlar almaya yönlendirmeliyiz ve korkunun sebep olduğu düşüncelerden etkilenmemeye çalışmalıyız.

Geçiş deneyimlerinizin ya da negatif düşüncelerinizin eylem üzerindeyken sizi korkutmasına izin vermeyin.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Hayatın Size Sunduğu Bütün Güzelliklerin Farkına Varın

2. Risk almalıyım. Başarısızlıktan korkmamalıyım.

Hayatta bazen kazanıp bazen kaybedebileceğinizin farkında olmak, daha az endişelenmenizi sağlar. Korkuya takılı kalmış insanlar daha az hata yapar ancak daha iyi olma sanslarını da kaybetmiş olurlar.

Hata yapmak hayatlarımızın bir parçasıdır ve bizi ileriye taşır. Eğer hiç başarısız olmadıysanız, olduğunuz yere gelmek için bilmeniz gerekenleri öğrenememişsiniz demektir.

Bunu anlamak kolay değildir ancak başarısız olduğumuz zamanlarda gelecekte işimize yarayacak şeyleri öğrenebildiğimizi unutmamalıyız. Hata yapmaktan korkmayın ve korkmak yerine motive olmaya çalışın.

3. Korku, arkadaş olabileceğiniz insanları yabancılaştırır

Korku her zaman yeni bir şey denememizi engeller. Korktuğumuz zaman, yeni insanlarla tanışma ihtimaline sırtımızı dönmüş oluruz. Sırf başkaları yapmamızı söyledi diye yabancılarlar konuşmamayı tercih eden insanlardan mısınız? Eğer öyleyse bu durumdan vazgeçmelisiniz.

Bazen, bizden farklı insanlarla tanışmaktan rahatsızlık duyarız. Ancak, kendinizi dışarıya açtığınızda ne kadar güzel insanlarla tanışabileceğinizi düşünün. Hemen birine gözü kapalı güvenmekle karıştırmamalısınız. Hayatınıza güzellikler getirebilecek insanlarla tanışmaktan korkmayın.

4. Risk almaya cesareti olmayan insanlar hayatta hiçbir şey başaramazlar.

sörfçü

Risk almak bir davranış biçimidir. Risk almak aynı zamanda bir cesaret işidir. Korktuğunuz ya da korkularınızın sizi kontrol etmesine izin verdiğiniz zamanlarda cesaretinizi körelttiğinizi ve giderek daha da korkaklaştığınızı unutmayın.

Bunun sonucunda korkularınız daha da büyür. O yüzden bu durumlarda yapılacak en iyi şey, sizi rahatsız eden düşüncelerden zihninizi kurtarmaktır. Bu şekilde daha doğru kararlar alabilirsiniz.

Kokuların sizi kontrol etmesinin çok kolay olduğunu biliyoruz. Ancak, bunun olmasına izin verirseniz, hayatınızdaki önemli şeylerin gelişmesine engel olursunuz.

5. Korkularınızdan kurtulmak bir beceri değil, seçimdir.

Çok hazır olabilirsiniz, en iyi özelliklere sahip olabilirsiniz ya da akademik başarınız çok yüksek olabilir. Ancak tüm bunlar korkmanıza engel değildir. Bazı belirsiz durumlarda korkmak oldukça normaldir.

Normal olmayan şey, korkularınızın sizi domine etmesine izin vermek ve hayatınızın en güzel anlarını endişelenmekle geçirmektir. Daha hazır olduğunuz bir anda daha az korkacağınıza inanıyorsanız, durum böyle değil. Hayatınız her bir dönemi aynı şekilde hissetmenize sebep olacaktır.

Asla korkmadığını düşündüğünüz insanlar da aynı yollardan geçmiştir. Eğer korkularınızı motivasyona dönüştüremezseniz ilerleyemezsiniz.

6. Şüpheleriniz karar almanıza engel olmasın.

Eğer işinizi değiştirmek, yeni bir ilişkiye başlamak ya da büyük bir yatırım yapmak gibi hayatınızda bir şey yapmak istiyorsanız öyle ya da böyle bazı şüpheleriniz ve korkularınız olacaktır. 

Böyle bir durumda durumun artı ve eksilerini değerlendirmelisiniz. Böylece, hayalinizin ya da kararınızın mümkün olup olmadığını görmek için en iyi kararı verebilirsiniz. 

Korkunuzu motivasyona çevirmek için, neden korktuğunuzu kesinleştirmelisiniz. Ardından, her bir durumda neleri başarı nelerde başarısız olacağınızın bir listesini çıkarabilirsiniz. Korkularınızdan kurtulmak çok fazla sabır ve çaba gerektirir.

Bunu yapabilirsiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cofer CN. Motivacion y emocion. Desclee BrouwerBiblioteca Psicol. 1976.
  • Garrido Gutierrez I, Rojo Calvo C. Motivacion, Cognicion y Rendimiento. Rev Psicol Gen y Apl. 1996.
  • Motivacion C DE. Motivacion. ARTICULO. 2000.
  • Núñez, J. C. (2009, September). Motivación, aprendizaje y rendimiento académico. In Trabajo presentado en el X Congresso Internacional Galego-Português de Psicopedagogia. Braga, Portugal (pp. 41-67).
  • Moreno, P. J. (2002). Superar la ansiedad y el miedo. Desclée de Brouwer.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.