10 Başarılı İnsan Ve Azim Dolu Hikayeleri

Başarısız olmaktan korkuyor musunuz? Başarısızlığın kendisini durdurmasına izin vermeyen bu 10 harika insana bir göz atın, bırakın size ilham versinler!
10 Başarılı İnsan Ve Azim Dolu Hikayeleri
Bernardo Peña

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Bernardo Peña.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Başarılı insan, geçmişinde hikayesi olandır. Başarısızlık, devam etmeniz için gerek duyduğunuz gücü kaybetmenize neden olabilir. Ancak gerçek şu ki, başarı ancak sabrederek elde edilir. Bu nedenle hedeflerinizi gerçekleştirebilmek için çok fazla çalışmak zorunda olduğunuzu size hatırlatmak istiyoruz.

Bu yazı, hayatında zorluklar yaşamış olan 10 başarılı insan ve onların azim dolu hikayeleri ile ilgili. Bu insanlar başarısızlıkların cesaretlerini kırmasına asla izin vermedi.

1. Walt Disney

başarılı insan Walt Disney gülümsüyor

Onun gelmiş geçmiş en büyük film prodüktörlerinden biri olduğunu biliyorsunuz. Ancak bu durum Disney için hep de bu şekilde değildi. Zamanında Walt Disney bir gazetede karikatürist olarak çalışıyordu ve “yaratıcı fikirlerden ve yeterli hayal gücünden” yoksun olduğu gerekçesiyle de işten atılmıştı.

İlk filmi olan Pamuk Prenses’e kadar bu durum böyle de devam etti. Ama bu filmle beraber büyük bir başarı kazandı ve sonrasında yükselişi hep devam etti.

2. Albert Einstein

siyah beyaz albert einstein portresi

Einstein gibi bir dehanın bile zekasının fark edilebilmesi için mücadele ettiğini kim tahmin edebilir? İnsanlar eskiden onun özürlü ya da zihinsel olarak problemli olduğunu düşünürdü, çünkü kendi döneminin bilimsel düşünce geleneğine uymuyor ve takip etmiyordu.

Dahası Einstein, 4 yaşına gelene konuşamadı ve 7 yaşındayken okumayı öğrendi. Ancak bu yavaş çocuk aşağıdaki önemli keşifleri sayesinde Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı:

  • Genel görelilik
  • Özel görelilik
  • Kütle enerjisi eşdeğerliği
  • Fotoelektrik etki
  • Brown hareketi

Bu yazı ilginizi çekebilir: Bilim Zekanın Anneden Geldiğini Söylüyor

3. Charles Darwin

yağlı boya darwin portresi

Çok iyi bir öğrenci olmadığı için Darwin’in okul hayatı da iyi gitmiyordu. Aslında ilk olarak tıp alanında bir kariyer hedeflerken sonrasında teoloji için bu alandaki kariyerini bıraktı. Bu kararı sayesinde gerçek amacını doğada buldu. Yıllar sonra Darwin, evrim teorisinin temel taşlarını doğal seleksiyon ile sundu.

4. Thomas Alva Edison

Ampulü icat edebilmek için Edison binden fazla denemede bulunmuştur. Hatta o kadar çok kez başarısız olmuştur ki, bir noktada öğrencileri bu tersliklerin onu hayal kırıklığına uğratıp uğratmadığını sormuşlardır.

Ancak buna karşın, Edison için her hata aslında ampulun neden yanmadığına dair bir nedeni daha ortaya çıkarıyordu.

“Başarısız olmadım. Sadece ampülü yakmayı engelleyen 10,000 farklı yol keşfetmiş oldum.”

Edison’ın tutkusu ve sabrı sayesinde şu an birçok icada ve buluşa sahibiz:

  • Ampul
  • Mikrofon
  • Fonograf (kayıt cihazı)
  • Filmler

5. Oprah Winfrey

oprah winfrey gülümsüyor

Başarılı insan Oprah Winfrey, fakirlik ve cinsel istismarla bezeli çok karmaşık bir çocukluk geçirdi. Televizyonda muhabir olarak çalışırken patronlarına bakılırsa “televizyon haberleri için uygun biri değildi” ve bu nedenle işine son verildi.

Ancak Oprah Winfrey sabretti ve kendini toparladı, nihayetinde Amerikan televizyon tarihindeki en güçlü kadınlardan biri olmayı başardı.

6. Vincent Van Gogh

başarılı insan van gogh'un otoportresi

Van Gogh’un sanat alanındaki kariyeri adeta bir felaketti, sattığı tek tablosunu alan kişi yine bir arkadaşı olmuştu. En sonunda toplam sayısı 800’ü bulan resimlerini yapmaya devam edebilmek için neredeyse açlık çekti.

Ölümüne kadar eserleri pek dikkat çekmedi. Daha sonrasında çok ünlü bir ressam oldu ancak kendisi bunu hayattayken görme şansına erişemedi.

7. Stephen King

stephen king mikrofona konuşuyor

Bu başarılı insan yazdığı ilk kitabı Carrie’den pek de memnun değildi. Hatta bu kitabını direkt çöpe atmıştı. Romanı kurtaran ve onu gün yüzüne çıkaran eşi olmasa Steven King’in hayatı kesinlikle şimdiki gibi olamazdı. Günümüzde başarılı yazarın kitapları yüz milyonlarca satmaktadır ve Carrie artık kült korku klasiklerinden birisi olmuştur.

8. J.K. Rowling

Rowling siyah arka fonda poz veriyor

Harry Potter’ın yazarı her zaman çok da başarılı değildi. Rowling, önceleri gazetecilik dünyasındaki deneyiminde başarısız oldu, o yalnız bir anneydi ve sosyal yardımlarla beraber kızına tek başına bakmaya çalışıyordu.

Aslında Rowling, ilk kitabı 1997’de yayınlanıncaya kadar oldukça fakir bir insandı. Şimdi ise kendisi gayet iyi bir durumda ve tüm dünya tarafından tanınmış bir yazar.

Bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz: Gece Kitap Okumak Beyniniz İçin Nasıl Fayda Sağlar?

9.Winston Churchill

başarılı insan Winston Churchill kameraya bakıyor

Churchill parlak bir öğrenci değildi, hatta altıncı sınıftayken kendisi okuldan ayrılmıştı. Bunun yanında, atandığı kamu görevlerinde de çok başarılı değildi.

Tüm bunlara karşın, 62 yaşındayken ünlü bir İngiliz başbakanı olmayı başardı. Bu pozisyon, sadece birkaç kişinin ulaşmayı başarabildiği bir konumdu.

10. Steven Spielberg

steven spielberg gözlükleriyle kırmızı halıda

Spielberg, Güney California’daki School of Cinematic Arts’a girmeyi başaramamıştı. Aslında ünlü yönetmen üç kez bu okul tarafından reddedildi, bu nedenle başka bir yerde okumaya karar verdi.

Spielberg orada da motive olamadı ve sonrasında yönetmen olmayı denedi. Seçtiği bu kariyer yolunda çok umudu yoktu. Bu zor başlangıcına rağmen Spielberg, şu anda dünyanın en çok ödül alan yönetmenlerinden birisidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.