Bilişsel Beceriler ve Hafızanızı Geliştirmek İçin 5 Teknik

Bilişsel Beceriler ve Hafızanızı Geliştirmek İçin 5 Teknik

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Bilişsel beceriler ve hafızanızı geliştirmek günlük hayatınızı çok daha kolaylaştırarak pek çok yükü sırtınızdan alır. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için yazımıza mutlaka göz atın!

Cep telefonu şarj aletini nereye koyduğunuzu mu unuttunuz? Ya da önemli bir randevunuz olduğu aklınızdan mı çıktı?

Zihinsel becerilerinizi az az kaybettiğinizi mi fark ediyorsunuz? Ya da artık eskisi kadar yaratıcı olmadığınızı?

Endişelenmeyin. Beyin günlük egzersizler yoluyla güçlendirebileceğimiz bir kas gibidir.

Zihinsel beceriler ve hafızanızı güçlendirmeniz için var olan en iyi teknikleri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Bu basit tekniklerin günlük hayatınızda nasıl fark yarattığını göreceksiniz.

Bilişsel beceriler ve hafızanızı geliştirmek için öneriler

1. Rutinden kaçının ve her gün yeni bir şey yapın

dans etmek bilişsel beceriler için iyidir

Zihinsel beceriler ve hafızamızın en korkunç düşmanlarından biri de her gün aynı şeyleri yapmaktır. İş, ev işleri, alışveriş, …

Yavaş yavaş kendimizi bir rutinin içinde buluruz ve bu rutin beyinde artık aktive edecek bir uyarının olmadığı algısal bir eksiklik yaratır.

Monotonluk ve bu hiçbir zaman değişmeyen günlük rutinler yaratıcılığımızı azaltır ve bizlere ders çıkaracağımız ve zevk alacağımız yeni durumlar oluşturmazlar. Bu sebeple, her gün yeni bir şeyler denemeniz oldukça önemlidir.

Belki de bugün eve geldiğinizde birkaç yoga egzersizi yapabilirsiniz. Yarın yürüyüşe çıkabilir, başka bir gün dans derslerine yazabilirsiniz. Burada limit sizsiniz… Ancak rutini kırmayı unutmayın!

2. Şu ana odaklanın

mutluluk hissi

Şikayetçi olduğumuz diğer bir sorun da genelde belli bir şeylerle uğraşırken aynı anda aklımızdan binlerce şeyin geçiyor olmasıdır.

Akşam yemeğini hazırlarken zihninizde gün içinde olan biteni düşünüyor olmanız olasıdır: konuşmalar, sorunlar, yarın yapacaklarınız ve bir sonraki gün sizi bekleyen görevler.

Ama bu sırada ne yaptığınızı  biliyor musunuz? Aslında anı,”şimdi ve şu an”ınızı kaçırıyorsunuz. Bu sebeple ocağı kapatıp kapatmadığınızı ya da belli bir saatte arkadaşlarınızla buluşacağınızı unutuyorsunuz .

O anda ne yaptığınıza odaklanmazsanız, beyiniz dikkatini vermeden bir bulut içinde gezecektir. Şimdiki anın tadını daha fazla çıkarın!

3. Yürüyüş yapın ve zihninizi rahatlatın!

yürüyüş zihni rahatlatır

Yürüyüş yapmak sizin günlük vitamininiz, “doğal rahatlatıcınız” ve “mucize antidepresanınız” olabilir.

Yürüyüş hafızanızı ve zihinsel becerilerinizi güçlendirmenin harika bir yoludur, çünkü bu egzersiz sizi şimdiki zamana bağlar ve bu sayede vücudunuzun, yere değen ayağınızın, hızla atmaya başlamış kalbinizin farkına varırsınız.

Aynı zamanda, yürüyüş yapmak gerginliği azaltıp yüklerinizi hafifletir ve böylece tüm endişelerimizden kurtulduğumuzda beynimiz özgürleşir. Düşünmek, hayal kurmak ve yaratmak için daha güçlü hâle gelir.

Neden bunu hemen uygulamaya koymuyorsunuz?

4. Mizaha ve gülmeye evet, saplantılı düşüncelere hayır deyin

bilişsel beceriler mutlulukla artar

Sürekli negatif düşünce üretme gibi çok zararlı bir alışkanlığa sahip bazı insanlar vardır. “Bunu başaramayacağım”, “Her zaman her şeyi unutuyorum”, “Kısa süreli hafızama güvenemiyorum”, “Her şeyi unutup birbirine karıştırıyorum”…

Ayrıca bazı durumlarda bu negatif düşünceler kendilerine ne kadar unutkan olduğumuzu bize hatırlatmayı görev bilen çevremizdeki insanlardan da gelmektedir.

İşte bundan kötüsü yoktur. Bu fikirleri dinlersek, yalnızca kısa dönemli hafızamızı pekiştirir ve öz güvenimizi düşürürüz.

Bunları dinlemeyin. Beyninizdeki olumsuz düşünce akışını durdurun ve hayata mizahla bakmayı öğrenin, olaylara olumlu taraflarından bakın ve gülmeyi öğrenin.

Bunun her zaman kolay olmadığını farkındayız, ancak gülmek üzerimizden gerginliği alır ve stres atmamıza yardımcı olur.

Gerginlikten kurtulmuş bir beyin de anıları daha kolay hatırlayabilir ve daha çok kapasitesini kullanabilir.

5. Yaratıcı olun: örgü örün, yazı yazın, dans edin, çizim yapın

Bilişsel beceriler ve hafızanızı geliştirmek için, olumlu duygular yaşamak ve rutininizi kırmanın yanı sıra, yeni şeyler öğrenme kapasitenizi hiçbir zaman kaybetmemeniz de önemlidir.

Peki ne zaman yeni şeyler öğrenebiliriz?

Bunun için üniversiteye kaydolmanız şart değildir. Hayat öğrenilmeye değer ve şaşırtıcı bir şekilde bedava olan küçük büyük birçok şeyle doludur.

İhtiyacınız olan şey, irade ve gün içinde pratik yapmak için bir iki saattir.

Birkaç basit örnek ister misiniz?

  • Örgü veya tığ işi. Bu eski egzersizin içinde fiziksel ve zihinsel sağlığınız için inanılmaz harika faydalar barınır. Yaratıcılığınızı geliştirecek, stresinizi atacak, teknikler paylaşarak sosyal ilişkilerinizi geliştirecek ve hedeflerinize ulaşacaksınız. Size el örgüsü veya tığ işini öneriyoruz, çok seveceksiniz.
  • Okuyun veya yazın. Keşfedecek binlerce kitap, binlerce yeni dünya mevcut ve bütün bunlar sizin hiç şüphesiz zihinsel becerilerinizi ve hafızanızı geliştirmeye yardımcı olacak. Tıpkı beyne “yakıt” doldurmak gibi. Bu sayede hem genç kalacaksınız, hem de bilişsel becerileriniz güçlenecek.
  • İnternetin sağladığı avantajlar. İnternet bir bilgi okyanusudur; hafızanızı güçlendirecek birçok ilginç tekniği keşfetmek için interneti kullanabilirsiniz. Hafızayı ve zihinsel becerileri güçlendirmeye yönelik oldukça etkili ve kullanışlı oyun ve programlar mevcuttur. Denemeyi ertelemeyin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.