Televizyon Karşısında Yemek Yemenin Zararları

· 22 Nisan, 2015

Bir çoğumuzun evinde televizyon yemek odalarında ve yemek masasının tam karşısında bulunur. Yetişkinler arasında, çalışırken zaman kaybetmemek için, TV karşısında öğle yemeği yemek çok yaygındır. Bu davranışlar, günümüzde herkes tarafından uygulanmaktadır fakat bu şekilde yaşamanın bize zarar veren sonuçları olabilir. Bu yazımızda, televizyon karşısında yemek yemenin zararlarından bahsedeceğiz.

Televizyon Karşısında Yemek Yemenin Çocuk Sağlığına Etkileri

Aileler arasında yaygın olan bu alışkanlık, özellikle çocukları çok etkilemektedir. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, televizyon karşısında yenilen yemek, obeziteye neden olmaktadır. Gençlerin yağlı ve şekerli yiyecekler yemeye daha yatkın olması, onların farkında olmadan fazla kalori almalarına neden olur. Ayrıca televizyon karşısında yemek yiyen çocuklar, yedikleri yemekten çok izledikleri şeye konsantre oldukları için, çok aşırı miktarlarda yemek yiyebilirler. Bu durum şüphesiz ki, çocukta şişmanlığa, evde de sorunlara neden olmaktadır.

tv2tr

Çocuklar günde ortalama iki saatlerini televizyon karşısında geçirirler. Televizyon izlerken, öğünlerini tüketirler veya atıştırmalık bir şeyler yerler. Bu süreç içinde patates cipsi, şeker, kurabiye ve gazlı içecekler tüketimleri de artar. Bu durum da, obezite ve yüksek kolesterole, hatta diyabete neden olabilmektedir.

Penn State Üniversitesi’nde Leann Birch’in araştırmasına göre, problem televizyon izlemekten değil, televizyon izlerken yenilen yemek miktarına veya tadına dikkat edilmediğinden, fazla yemek yemekten kaynaklanmaktadır.

Aburcubur yemek yerine, elma, havuç, kereviz yaprağı, yağsız patlamış mısır ve doğal meyve sularına yönelmek en doğrusudur. Ve tüm gün televizyon karşısında olmak yerine, mümkünse açık havada, günlük egzersiz yapılmalıdır.

vegetablestr

Televizyon Karşısında Yemek Yemek Herkes İçin Zaralıdır

Muhtemelen sevdiğiniz programı izlerken akşam yemeğinizi yediniz veya bir şeyler alıştırdınız. Bu alışkanlık hiç sağlıklı değildir. Doktorlara göre de uygun olmayan bu aktiviteleri, yazıda daha önce belirttiğimiz çocuklar örneğidenki gibi yetişkinler de sürdürmektedirler. Televizyon izlerken yemek yediğinizde, doyma duygusunu anlamak zor olmaktadır çünkü beyniniz başka bir işe, yani izlediğiniz programa odaklanır.

Televizyon izlerken rahatlayıp, (eğer haber programları izlemiyorsanız) kendinizi sanal dünyanın içinde kaybedersiniz. Bu nedenle, televizyon izlerken, farkında olmadan daha fazla yemek yersiniz. Ayrıca, TV karşısında olmak, atıştırmayı kaçınılmaz kılar, atıştırdıklarımız da çoğu zaman, yazıda bahsettiğimiz gibi, bol yağ içeren bol kalorili yiyecekledir.

Akılda tutulması gereken başka bir durum ise, TV izlerken ağzınıza lokmaları otomatikman atmanızdır, ki bu da obezitenin yanında, karın ağrısına ve tıka basa yemeye neden olur. Yiyecek reklamları gördüğünüzde bu durum daha kötüleşir çünkü bu reklamlar, sizi daha fazla yemek yemeye iterek sağlıklı olmayan o yiyecekleri daha çok istemenize neden olur. Genellikle, fazla televizyon izleyen insanların yemek düzenleri, normal bir insanınkinden daha kötüdür, özellikle bu insanlar hareketsiz ve egzersiz yapmadıkları bir hayat yaşıyorlarsa.

Televizyon izlerken atıştırmayı bırakmalısınız. Mümkünse, televizyon izlediğiniz zamanı da azaltmaya çalışmalısınız. Akşam yemeğinizi mutfakta ve televizyondan uzakta yemeye çalışın. Gününüzün nasıl geçtiğiyle ilgili ailenizle sohbet edin ve çocuklarınızla zaman geçirin.

Bilgisayar Başında Yemek Yemenin Zararları

Aynı televizyon karşısında yemek yemek gibi, bilgisayar da sağlığınızın düşmanıdır, çünkü bilgisayar bağımlılığı da, yavaş ve hareketsiz bir hayata ve görme problemlerine neden olur. Bu problemler, kas ağrıları, kötü duruş ve kötü beslenme gibi çeşitlendirilebilir. Çalışmalar gösteriyor ki, bilgisayar karşısında yemek yemek, alerji, enfeksiyon, obezite ve bununla alakalı kolesterol problemleri gibi sorunlara neden olabilir.

İşinizi çabuk bitirmek için, öğle yemeği almayıp masanızda çalışmak isteyebilirsiniz, özellikle dışarısı soğuksa. Yemeğinizi bir tabağa koyup yanınıza alırsınız ve emaillerinize cevap vermeye, raporlarınızı yazmaya başlarsınız, bu arada, birer lokma yemeğinizden de atıştırırsınız. Ancak, çalıştığınız yer, banyodan 400 kat daha fazla bakteri içerir. Ayrıca bununla kalmaz, bilgisayarın elektromanyetik özelliği, yediğiniz yemeğin yapısını bozar ve onu sağlıksız kılar. Yani yemeğiniz, içindeki besleyici maddeleri yitirir ve bu da Parkinson, Alzheimer gibi, uzun dönemli sorunlara neden olabilir.

spicy-food tr

Bunlar yetmezmiş gibi, bilgisayar başında yemek yemek, televizyon karşısında yemek yemek gibidir. Bu zararların en önemlisi obezitedir. Ayrıca, yemeğinize dikkat etmeden yemek, daha fazla yemek yemenize sebep olur. Çalıştığınız yerin kirli ve bakteri dolu olması da çok önemlidir çünkü bu durum hastalık ve alerjilere neden olur. Tüm bu sorunları önlemek için, öğle arası verin ve masanızda yemek yemeyin. İşiniz çoksa yarım saat ara verin, yine de ekran başında yemek tüketmeyin. Vücudunuz size teşekkür edecektir.