Yetersiz Uykunun 7 Ciddi Sonucu

9 Ocak, 2016

Pek çoğumuz, hayatlarımızın bir döneminde yetersiz uykunun oluşturduğu semptomları yaşamışızdır. Birçok insan yetersiz uyku uyumanın uzun vadede ciddi birçok rahatsızlığa sebep olacağını bilmese de; kalitesiz uyku uyumak veya uyumanız gerekenden az miktarda uyuyor olmanız, konsantrasyon bozukluğuna ve kendinizi sakar, uykulu ve fiziksel olarak yorgun hissetmenize sebep olur. Buna ilaveten, ertesi sabah da, zor bir gece geçirmiş olduğunuz yüzünüzden okunur.

Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre; ortalama bir insan, fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığını koruyabilmek için, gecede 7-8 saat arası uyumalıdır. Buna rağmen, iş yaşantısı, yaşam tarzı ve teknoloji, her gece uyuyacak olduğumuz uykunun biraz daha azalmasına yol açar ve gün geçtikçe daha fazla insan, uyku kalitelerinin düşmekte olduğundan yakınmaktadırlar.

Teksas Üniversitesi’nin yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre, uyunması gereken minimum saat uykuyu, üst üste yedi gün uyumayan insanlarda, obezite, kalp hastalıkları, hafıza kaybı ve benzeri ciddi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Altı saat veya daha az uyuyan bir insansanız, yetersiz uykudan kaynaklı yaşayabileceğiniz ciddi sağlık problemlerinden haberdar olmalısınız.

İnme Riskinin Artışı

inme-belirtileri

ABD’de bulunan Mayo Clinic tarafından yapılan bir araştırmaya göre, iyi uyumayan insanlarda, inme görülme riski artmaktadır. Günde altı saatten az uyuyan yetişkinlerde, inme görülme riski, diğerlerine oranla dört kat daha fazladır.

Obezite Riski

Geceleri uyumakta zorlanan veya gecede altı saatten daha az uyuyan insanların iştahlarında artış ve daha yüksek kalorili yiyecekleri yeme isteği ortaya çıkmaktadır. Daha az uyumaktan kaynaklanan birçok hormonal değişiklik yaşarlar ve bu da iştah açıcı etkiler doğurur.

Ayrıca, kalitesiz uyku uzun vadede özellikle obezite gibi sorunlara yol açar. Bugüne dek yapılmış olan sayısız araştırmaya göre, düzenli ve kaliteli uyku uyuyamayan kişilerin ghrelin ve leptin seviyelerinde ciddi değişiklikler görülmüştür. Bu hormonların görevi ise, iştahı düzenlemektir.

Diyabet Riskinde Artış

pankreas-diyabet

Center for Disease Control (Hastalık Kontrol Merkezi) isimli kurum tarafından yapılan bir araştırmaya göre, düşük kaliteli uyku, kişide tip II diyabet gibi kronik hastalıkların oluşma riskini arttırır. Ayrıca, kalitesiz uyuyan insanlar insüline karşı daha az duyarlıdırlar.

Hafıza Kaybı

Kalitesiz ve yetersiz bir gece uykusu, sizi şüphesiz daha unutkan ve zor konsantre olabilen biri haline getirir. Ancak işin çok da bilinmeyen diğer bir tarafı var: yetersiz uyumak, uzun vadede, kavrama ile ilgili ciddi problemlere yol açar.

Arada sırada uykusuz bir gece geçiriyor olmak dahi, beyin dokusunda kayıplara yol açmaktadır. Bu olur çünkü uyumadığımız zamanlarda beyin moleküllerimizdeki kan miktarı artar ve bu da beyin hasarına yol açar. Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yetersiz uyuyor olmak ”beyin hasarı”na yol açmaktadır.

Soğuk Algınlığına Yakalanma Riskinde Artış

Grip

Uyumanız gerekenden az uyuyor olmanız, bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Bu da, gribe veya soğuk algınlığına yakalanma riskinizi arttırıcıdır. Bu bilgi, Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sonucu elde edilmiştir.

Kalp Hastalığı

Yetersiz uyku uyuduğunuz zamanlarda, vücudunuz daha fazla miktarda kimyasal madde ve hormon üretme eğilimindedir ki bu durum da kalp hastalığına yakalanma riskinizi arttırıcıdır. Bu bilgi, Avrupa Kalp Bülteni tarafından yayımlanmış olan bir araştırmaya dayanan bir bilgidir. Buna göre; gecelik altı saatten daha az uyku uyuyan kişilerin kalp hastalığına yakalanma riski, diğer kişilere nazaran %48 daha yüksektir.

Diğer yandan, Harvard Sağlık Yayınları tarafından yayımlanmış olan bir araştırmaya göre, yetersiz uyku uyumak; yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı ve kalp yetmezliği ile ilişkilendirilen rahatsızlıklardır.

Kansere Yakalanma Riskinde Artış

Kanser1

Amerikan Kanser Derneği tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, yetersiz uyku, kolon veya göğüs kanseri ile ilişkilendirilebilir. Bu araştırma, günde altı saat veya daha az uyku uyuyan 1240 kişi üzerinde yapılmıştır ve sonuçlara göre bu kişilerde, uzun vadede kötü huylu olabilecek bağırsak polipleri görülme riski %50 daha yüksektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir