Göğüs Kanserini Önlemeye Yardımcı Gıdalar

Göğüs Kanserini Önlemeye Yardımcı Gıdalar

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Her ay kendi kendine gerçekleştirilen ve 40 yaşından sonra (veya ailede göğüs kanseri geçmişi varsa daha erken) mamogram ile gerçekleştirilen kontroller, göğüs kanserini erken teşhis etmenin en iyi yöntemleridir ve bu kanserin tedavi edilme olasılığını büyük bir oranda arttırmaktadırlar.
Ancak, çeşitli araştırmalar, bazı gıdaların ve bir kadının yaşam tarzındaki bazı faktörlerin bu hastalığa yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Göğüs kanserini önlemek için hangi gıdaları yemeniz gerektiğini öğrenmek ister misiniz? Göğüs kanseriyle ilgili en sonra gelişmeleri öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

Göğüs Kanserini Önlemeye Yardımcı Gıdalar

Lif Açısından Zengin Gıdalar

brokoli

Göğüs kanseri kandaki östrojen seviyeleriyle yakından ilişkilidir. Bir kadının vücudundaki östrojen seviyesi ne kadar yüksek olursa, göğüs kanserine yakalanma riski de o kadar yüksektir.

Lif açısından zengin gıdalar, elimine edilen östrojenin bağırsaklarda yeniden absorbe edilmesini sağlar. Bu nedenle, bunlar göğüs kanseri açısından bir koruma faktörü olur.

Rejiminizdeki lif miktarını artırmak için, rejiminize günde üç porsiyon taze sebze (özellikle brokoli, karnıbahar, lahana, ve Brüksel lahanası) ve iki porsiyon meyvenin yanı sıra buğdayları da katmayı ihmal etmeyin.

Az Yağ  Tüketimi

yağlar

Diyetinizin yağ açısından zengin gıdalar içermesi durumunda, vücudunuzdaki yağ dokusu miktarını da artırıyor olmanız olasıdır. Aşırı yağ dokuları bir tür “östrojen fabrikası” işlevi görür.

Bu nedenle, boyunuz ve yaşınız için ideal kiloya sahipseniz, vücudunuzdaki östrojen seviyesini ve aynı zamanda göğüs kanserine yakalanma riskinizi azaltıyor olacaksınız.

Daha Fazla Omega 3 ve Daha Az Omega 6

Omega 6 yağ asidi açısından zengin gıdalar (margarin, hidrojenize yağ, ayçiçek yağı, soya yağı ve fıstık yağı), çeşitli araştırmalara göre göğüs kanseri riskini arttırmaktadır.

Diğer yandan, Omega 3 yağ asidi açısından zengin gıdalar (örneğin somon, ton balığı, sardalye veya balık yağı) bu riski azaltmaktadır. Diyetinize bu gıdalardan haftada iki defa birer porsiyon ekleyin.

Keten tohumu oldukça iyi bir Omega 3 kaynağıdır. Uzmanlar, göğüs kanserini önlemek için günde 25 gram keten tohumu tüketilmesini önerirler. Bunları bir blendırda öğütebilir ve yoğurda ekleyebilir veya beyaz peynirle birlikte tüketebilirsiniz.

Zeytinyağında bulunan Omega 9 yağ asitleri de riski azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle, salatanıza birkaç çay kaşığı zeytinyağı eklemek bu hastalığı önlemek için çok iyi bir yöntemdir.

Göğüs Kanserini Önlemek için Daha Az Alkol

Aşırı alkol tüketimi, göğüs kanseri riskiyle yakından ilişkilidir. Ne kadar fazla içerseniz, risk o kadar yüksek olur. Alkol, deneylerde laboratuvar sıçanlarında bir kanser promotörü olduğu görülen bir madde olan asetaldehide dönüşür.

Diğer yandan, alkol, hücresel bölünme düzenlenmesinde önemli bir role sahip bir vitamin olan folik asit kullanımını engeller. Daha da ötesi, alkol kandaki östrojen seviyesini de arttırır. Bu nedenle, göğüs kanserine yakalanma riskinizi azaltmak için alkolden kaçının.

Bol Egzersiz

egzersiz yapan kadın

Ayrıca, haftada 4 saat egzersiz yapan kadınlarda, egzersiz vücuttaki östrojen üretimini azalttığı için göğüs kanseri riskini de azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yürüyüşler, koşu, yüzme veya bisiklete binme sayesinde aktif kalarak göğüs kanserini önleme olasılığınızı arttırabilirsiniz.

Her durumda, göğüs kanserinin erken teşhisi için düzenli olarak kontrolden geçmeyi ihmal etmeyin. Herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.