Zihinsel Yorgunluk ile Mücadele Etmek İçin 5 Öneri

Zihinsel yorgunluğu azaltmak için, kendinize zaman ayırmanız gerektiğinin farkında olmalısınız. Yürüyüşe çıkmak; endişelerimizi azaltmaya ve bazı şeylere daha farklı ve güzel bir açıdan bakmaya yardımcı olur.
Zihinsel Yorgunluk ile Mücadele Etmek İçin 5 Öneri

Son Güncelleme: 08 Aralık, 2018

Hangimiz pek çok kez zihinsel yorgunluk yaşamamıştır ki? Bu baskı binlerce endişeden, çözülmeyi bekleyen binlerce problemden ve kalp atışımızı hızlandıran anksiyete yüzünden olur.

Kendimizi bu günlük kargaşadan ve ağırlıktan uzaklaştırmak çok zor… Peki ne yapabiliriz? İlk olarak, durumun farkında olmalıyız.

Kafamızın üzerinde kara bulutlara, zihinsel yorgunluğa izin vererek yaşamaya devam edemeyiz, bu sağlıksız bir durumdur.Bu sebepten ötürü size yardımcı olabilecek basit 5 adet önerimiz var. Not alabiliyor musunuz? Mükemmel!

1. Basit aküpresür egzersizleri

aküpresür egzersizi

Daha önce blogumuzda aküpresürün avantajlarına yer vermiştik. Nasıl mı? Mesela baş ağrısını hafifletebiliyor. Fakat, gerçekten işe yarıyor mu peki? Evet, yarıyor. Size şimdi bunalmaktan ve dolmaktan kaynaklanan zihinsel yorgunluğu azaltmak için aküpresürü nasıl uygulamanız gerektiğini açıklayacağız:

Yukarıdaki fotoğrafa bakın. Ne yapmalı: sadece 2 parmağınızı kullanacaksınız, baş parmağınız ve işaret parmağınızla fotoğrafta gördüğünüz kısıma kuvvetlice bastırın. Burada rahatlamayı sağlayan sinir uçları bulunmakta. Aküpresür çok kolay ve etkilidir.

Rahatlamaya ve hafiflemeye yarayan başka “sihirli” bir noktamız daha var. Burun kemiğimizin başlangıcında, göz pınarlarımızın hemen yanında bulunuyor. Buldunuz mu? Çok güzel, şimdi işaret ve baş parmağınızı koyup 30 saniye masaj yapın. Ne kadar rahatlatıcı olduğunu göreceksiniz.

Şu da ilginizi çekebilir: 7 Adımda Zihinsel Yorgunluk ile Savaşın

2. Bir süreliğine durun ve sadece nefes alın

nefes ve doğa

Daha işten yeni çıktınız fakat hala yarın ne yapmanız gerektiğini düşünüyorsunuz. Zihninizde işyerinizde gün içinde yaşadığınız endişeleri, hataları ve konuşmaları düşünmeye devam ediyorsunuz. Eve geldiniz ve yapmanız gereken daha fazla iş var: çocuklar, alınması gereken şeyler, akşam yemeği… Zihinsel yorgunluk nasıl azaltılır?

  • Bir şeyin farkında olun: Kendinize zaman ayırmaya ihtiyacınız var, günde en az 2 saat kendinizle yalnız kalmalısınız. Kendinize özel alan yaratmalısınız. Bu bir heves değildir. Zihinsel sağlığımız için basit bir gereklilik, yani günlük rutinde “bir süreliğine olsa da durmak” sizi sakinleştirecektir.
  • Sessiz, sakin ve rahatlatıcı bir yer bulun. Burada kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
  • Şimdi, zihninizi boşaltın, endişelerden uzaklaşın ve derin bir nefes alın. Daha sonra yavaş yavaş bu nefesi verin. Bunu 5 defa tekrarlayın, hiçbir şey düşünmemek için kendinizi zorlayın.
  • Bu basit, rahatlatıcı egzersizden sonra, kendinizi ödüllendirin. Yürüyüşe çıkın, kitap okuyun veya banyo yapın.

3. Kendinize düşüncelerinizde bir sığınak bulun ve “özel bir saray” yaratın

park

Örnek olarak, diyelim ki işyerindesiniz. Ofisinizde, mağazanızda veya nerede çalışıyorsanız, her gün çalışmak için nereye gidiyorsanız genellikle birçok baskıya maruz kalırsınız. Herhangi bir anda, zihinsel yorgunluk nasıl etkili bir şekilde durdurulur?

  • Sadece 5 dakikaya ihtiyacınız var. Sessiz bir yere gidin veya masanız sessiz bir yerdeyse orada bile kalabilirsiniz.
  • Camdan dışarıya veya rahatlatıcı bir yere bakın. Bilgisayarınızın ekranına bakmayın.
  • Şimdi, güzelce ve dikkat ederek sakince nefes alıp verin.
  • Peki şimdi ne yapacaksınız? Hayal gücünüzü kullanın. Hoşunuza giden bir şeyi hayal edin, görmekten hoşlandığınız bir yeri hayal edin mesela. Sakince yürüdüğünüz bir sahili hayal edin. Her şeyin sakin ve dinlendirici olduğu, hiçbir baskının ve gerginliğin olmadığı bu “özel saray”a seyahat edin.

Bu da ilginizi çekebilir:  Anksiyeteye Neden olan 9 Alışkanlık

4. Gül, limon ve melisa çayı

gül çayı

Stresi ve anksiyeteyi azaltmak için en uygun yöntemlerden biri gül, limon ve melisa karışımından oluşan bir çay içmektir. Lezzetli, hafif ve çok rahatlatıcıdır, zihinsel yorgunluğu azaltmak için idealdir.

Sadece 10 gram gül yaprağına, 10 gram melisaya ve 5 gram limona ihtiyacınız olacak. Bunları 1 bardak suya ekleyin ve kaynatın. Demlendikten sonra, biraz da bal ekleyin.

Bu bitkisel çayı rahat bir atmosferde, tek başınıza, sessizce ve yavaşça için. Hiçbir şey düşünmeden sadece anın tadını çıkarın. Kendinize 20 dakikalık bir dinlenme süresi verin.

5. Yürüyüşe Çıkmanın Faydaları

yürüyüş yapmak

Yürüyüşe çıkmak kadar dinlendirici ve özgürleştirici olan çok az şey vardır. Sadece yarım saate ihtiyacınız var. En güzel spor ayakkabılarınızı giyin, köpeğiniz varsa onu da alın ve yürüyüşe çıkın. Hızlı bir tempo her zaman kan dolaşımını hızlandıracak ve kalbinizin iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Zihinsel yorgunluğunuz yoğunluğunu kaybetmeye başlayacak ve rahatlamış hissedeceksiniz.Önceliklerinizi belirlemeye ve kendiniz hakkında daha fazla düşünmeye önem vermelisiniz. Mutlu olmayı ve zihninizi yoran bu ağırlıklardan arınmayı hak ediyorsunuz. Neden bugün başlamayalım?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.