Şekeri Bırakmak Hayatınızda Neleri Değiştirir?

Şeker tüketimi, karın bölgesinde yağ birikimine neden olabilir. Şekerin karaciğer üzerindeki etkisinin alkolün bıraktığı etki ile benzer olduğu düşünülmektedir.
Şekeri Bırakmak Hayatınızda Neleri Değiştirir?

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Son birkaç yıldır uzmanlar bizi şekerin sağlığımız üzerindeki tehlikeleri hakkında uyarmaktadırlar. Şeker; tip-2 diyabet, kalp rahatsızlıkları ve obezitenin temel nedenidir. Şekeri bırakmak hayatımızda neleri değiştirir?

Şekerin kendisi tam anlamıyla zararlı değilse de, özellikle rafine şekerin aşırı tüketilmemesi gerekir; ki bu da sıklıkla marketlerde karşılaştığımız ve sürekli tükettiğimiz şeklidir.

Şeker, meyvelerde bulunan doğal hali ile tüketildiğinde sağlığımız için zararlı değildir; ancak aşırı miktarda tüketilmemelidir. Sağlık uzmanlarını endişelendiren konu, çoğu insanın beslenmesinde rafine şekerin bulunmasıdır.

Rafine şeker, kimyasal işlemlere tabi tutulur ve kokain kadar bağımlılık yapıcı olabilir. Bu gibi nedenlerle, şekeri bırakmak bizlere imkansız gibi görünebilir.

Çünkü besinlere katmak için rafine şeklinde satılmasının yanı sıra, şekerlemeler, ekmek, işlenmiş gıdalar, soslar ve diğer birçok seri üretilen gıdaların içinde de şeker bulunur.

Buna rağmen, doktorlar ve beslenme uzmanları, şekerin vücudumuza çok ciddi sağlık tehditleri oluşturduğunu ve daha da önemlisi bu durumdan nasıl sakınabileceğimizi, üzerine basa basa anlatmaktadırlar.

Şekeri bırakmak, sağlığınızı yaşam kalitenizi ciddi anlamda artıracak şekilde etkileyecektir. Aşağıda, bugün şekeri bırakmak için 7 önemli neden bulacaksınız.

Şekeri bırakmak daha tok hissetmenizi sağlar

Şeker, yemek yedikten sonra doyma hissini sağlayan leptin adı verilen hormonu bastırır. Bunun sonucunda yemeye devam etmekten kendinizi alıkoyamazsınız.

Şekeri bıraktıktan sonra vücut iştahı düzenlemeye başlar ve artık gıdalar daha çok tokluk hissi yaratmaya başlar. Bu da daha az kalorili yiyecek ve daha az tatlı tüketmek anlamına gelir.

Kalbinizi korursunuz

kalp sağlığı

Bol şeker içeren yüksek glisemik indeksli bir beslenme ve kalp hastalıklarının oluşma riskinde artış birbiriyle bağlantılıdır. Şekeri bırakmak, kalbi korumanın ve trigliseritleri kontrol altına almanın bir yoludur.

Trigliseritler şekerden gelen ekstra kalorilerin depolandığı yağ türüdür ve iyi kolesterolün vücudumuzdaki etkilerini azaltırlar.

Bu yazımızı okumayı unutmayın: Kalp Sağlığınız İçin Sarımsak Çorbası

Karın yağları azalır

Şeker; vitamin, mineral ve lif yönünden yoksun, çok yüksek kalorili bir gıdadır. Bu yüksek kalorili, besin değeri düşük gıda, vücudumuzda kolayca yağ birikimine ve ilerleyen dönemlerde ise obeziteye dahi yol açabilmektedir.

Endokrin Topluluğu’nda (Endocrine Society) yayınlanan bir çalışmada; şeker tüketiminin, mide etrafında ve vücudun bel kısmında yağ birikimine neden olduğu ortaya konmuştur.

Karaciğerinizi korursunuz

karaciğeri korumak
Nature dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre; aşırı şeker tüketimi tıpkı alkolde olduğu gibi karaciğeri olumsuz yönde etkiler.

Şekeri bırakmak, karaciğerin işlevlerinin düzenli bir şekilde devam etmesine katkıda bulunarak, bu organın aşırı derecede yorulmasının önüne geçer.

Böbrek taşı oluşumu engellenir

Diğer zararların yanında göz ardı edilen bir şey de, şekerli içecekler ve rafine şekerlerin böbrek taşı oluşumu riskini %25 oranında arttırmakta olduğudur.

Daha kötüsü ise tükettiğimiz şekerli meşrubatların bu riski %33 gibi ciddi bir oranda arttırabilir düzeyde olmasıdır. Bu riski önlemek için bu içecekleri tüketmeyi bırakıp doğal meyve suları veya su gibi daha sağlıklı içecekleri tercih etmek gerekmektedir.

Beyninizi korursunuz

beyni korumak için şekerden kaçınmak

Kanıtları çok kesin olmamakla beraber, bazı çalışmalar kan şekerindeki ani değişimlerin, hafızayı etkileyen beyin hasarının nedenlerinden olabileceğini keşfetmiştir.

Bu çalışmalarda sorunun kaynağının kontrolsüz kan şekeri seviyeleri olduğu tespit edildi; ancak şekerin doğrudan bir etkisi bulunamadı. Ancak çok fazla şeker tüketiminin, kan şekerinin yükselmesinin temel nedeni olduğu yaygın olarak bilinmektedir.

Beyin sağlığınızla ilgili daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu yazımızı okuyun: Beyin Sağlığı için İpuçları ve Tavsiyeler

Cildinizi genç tutarsınız

Şeker tüketmek glikasyon adı verilen bir süreci çalıştırır; bu da cildinizdeki elastin ve kolajenin hasarına neden olur. Şekeri hayatınızdan çıkarmak cildinizin genç görünümünü koruyacak ve yaşlanmanın erken belirtilerini engelleyecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.