Karnı Uzun Süre Tok Tutan 12 Gıda

Aşağıda karnınızı uzun süre tok tutmanıza yardımcı olacak 12 gıdayı okuyun!

Kilo vermeye çalışıyorsanız, porsiyonlarınızı azaltmanız çok önemli; ancak açlık hissi diyet programlarının bir hafta içinde başarısız olmasındaki ana etken. Bu yüzden tok hissetmek için fazladan kalori almanıza neden olan yiyecekler yersiniz. Bu sorunu çözmek için, aşağıdaki karnınızı tok tutmanıza ve iştah kontrolüne yardımcı olacak 12 gıdaya göz atın.

1. Elma

Öğünlerden 30 dakika önce bir elma yemeye çalışın. İçeriğinde lif ve su sizi tok tutacak ve öğün sırasında az yemenize sebep olacak.

2. Avokado

tok2

Kahvaltıda bir yarım avokado yiyin, bu sizi öğlene kadar tok tutar. Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre bunu yapan kadınlar %22 daha tatmin oldular, %24 daha az yemeye meğillendiler.

3. Nohut ve Mercimek

Nohut, mercimek ve barbunya gibi baklagiller lif, protein, antioksidan, B Vitamin kompleksi ve demir açısından çok zengindirler. Bunlardan daha fazla yemek iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Obezite dergisinde yayınlanan bir rapora göre bu baklagilleri içeren bir öğünden sonra insanlar %31 daha fazla tokluk duyuyorlar.

4. Çorba

tok3

Penn State’de yapılan bir çalışmaya göre kalorisi az, ve çorbalı öğünler tüketen insanların kalori alımlarında %20 oranında düşüş görülmüştür. Çorba gün içinde iştahınızı kapatmaya yardımcı olabilir, çünkü içeriğinde çok kalori olmayan ama midede fazla yer tutan bir yiyecektir.

5. Turşu

Yapılan çalışmalar, salatalık turşusu veya diğer turşuların beyin ve bağırsaklar arasındaki bağlantıyı güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Fermente edilmiş yiyecekler sindirime yardım eden sağlıklı bir bakteri olan probiyotik içerir. Bazı uzmanlara göre probiyotikler iştahı azaltmakta ve kilo vermekte etkilidir, ancak bu henüz tamemen kanıtlanmamıştır.

6. Acı biber

tok
Acı biberin içinde bulunan kapsaisin metabolizmayı ateşler. Maastricht Universitesi’nde yapılan bir araştırma acı baharatlı yemeklerin iştah kontrolüne yardımcı olduğunu ortaya koydu. Çalışma Appetite Dergisinde yayınlandı ve burada her öğüne 1/4 çay kaşığı acı biber katmanın sizi tok tutmaya yardımcı olacağı belirtiliyor. Hatta ve hatta bu araştırmada önerilen maddeleri kullanan katılımcıların %75’inin akşam yemeğinden sonra herhangi bir şey yemeye ihtiyaç duymadığı belirtildi.

7. Bitter çikolata

Canınız tatlı çektiğinde biraz bitter çikolata yiyin. Bitter çikolata kan basıncını azaltmaya ve kalp ile beyni korumaya yardımcı olur. Ayrıca sütlü çikolatalara nazaran daha doyurucu ve tatlı ihtiyacını tatmin edicidir.

8. Yumurta

tok4

Güne yumurta ile başlamak sizi öğlene kadar tok tutacaktır. Missouri Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre 30-39 gram protein içeren 300 kalorilik bir kahvaltı, kahvaltı ve öğle yemeği arasında açlığı bastırmaya yardımcı olur. Araştırmaya göre kahvaltıda bol protein almak gün içinde daha az kalori tüketmenize yol açar.

9. Kuruyemiş

Kuruyemişler ve kuru meyveler sizi tok tutan ve az yemenize yardımcı olan gıdalardır. İngiliz Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, 3 yemek kaşığı yer fıstığı ezmesi ile krema tahıl ve portakal suyu ile kahvaltı yapan obez kadınların kahvaltıdan 12 saat sonraya kadar tok hissettiklerini gösteriyor. Kuruyemişler iştah bastırıcıdır, ve faydalı yağlar ve lifler açısından çok zengindirler.

10. Yulaf ezmesi

Amerika Beslenme Enstitüsü’ne göre yulaf unu sizi uzun süre tok tutar. Bazı katılımcılar 250 kalori mısır gevreği veya bazıları 113 kalori sütlü yulaf ezmesi yedikten sonra yulaf ezmesi yiyenlerin daha uzun süre tok kaldığı ortaya çıkmıştır. Bu fark neden kaynaklanıyor? Yulaf unu lif ve proteinler açısından çok zengindir, içeriğinde yüksek oranda beta-glükoz bulunur ve su alımına yardımcı olur.

11. Su

tok5

Su içmek tokluk hissi yaratır. Neden? Çünkü açlığın belirtileri susuzlukla çok benzerdir. Eğer açlık duyuyorsanız, bir bardak su için ve 10 dakika bekledikten sonra hala aç olup olmadığınıza bakın.

12. Yayık ayranı

Yayık ayranı içeriğindeki protein en doyurucu proteindir. Appetite Dergisi’nde yapılan bir araştırmaya göre yayık ayranı içen insanların karbonhidratlı içecek tüketenlere oranla %18 daha az yediği saptanmıştır.