Siyah Sarımsak Ve Faydaları

Siyah sarımsağın faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için, onu aç karna tüketmelisiniz, ancak farklı tariflerde de kullanabilirsiniz. Enerji verici özelliklerinden dolayı, yatmadan önce yemeniz önerilmez.
Siyah Sarımsak Ve Faydaları

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Sabahları ilk iş olarak bir diş sarımsak yemenin sağlığınız için çok iyi olduğunu okudunuz ama bütün günü sarımsağın ağzınızda bıraktığı, kendine özgü tadıyla geçirmek istemiyorsanız, sizin için mükemmel bir haberimiz var. Siyah sarımsak diye bir şey var ve onun yararlarından faydalanabilirsiniz! Savunma sisteminizi geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda dişlerinizi sürekli fırçalamanız gerekmez.

Siyah sarımsak hakkında bilmeniz gerekenler


geleneksel sarımsaktan daha fazla besin konsantrasyonuna sahip

Asya’da, özellikle de yemekleri için baharat olarak kullandıkları Japonya’da popülerdir. Siyah sarımsağın hazırlanma süreci oldukça basittir. Sarımsak başları belirli bir sıcaklıkta (yaklaşık 70°C) ve nemde (%85 ila %90 arasında) fermente edilir.

Ne maya ne de bakteri eklenir. Bu yavaş bir süreçtir, ancak sonuç gittikçe popular olan doğal bir reçetedir. Siyah sarımsağın lezzeti biraz asitli olsa dahi biraz daha tatlıdır. Diş boyutu belirgin bir şekilde azalır, ancak iyileştirici özellikleri daha yoğunlaşmıştır.

Ayrıca, bilinen sarımsağın istilacı kokusunu da kaybeder. Yanık görünümüne rağmen, dokusu daha yumuşak ve kremsidir, bu nedenle aç karna tüketmek, yemek yapmak ya da sürmek için idealdir.

Diyetler için müttefik, harika bir ilave ve vücudunuzun kaçırmaması gereken süper bir gıda maddesi haline gelmiştir.

Siyah sarımsağın kökeni net değilse de, beyaz sarımsağın güçlü kokusunu gidermek isteyen Japon bilim adamlarının çalışmalarından kaynaklandığına inanılır. Bunu yapmak için birkaç saat boyunca onu tütsülediler.

Bu “yeni maddenin” kullanım alanları daha sonra gösterildi ve başka yerlere de yayılmış oldu.

Siyah sarımsak nelere iyi gelir?

Yıllanmış sarımsağın özellikleri sayısızdır. Örneğin, antibiyotik, idrar söktürücü, antioksidan ve sindirim güçlerini vurgulayabiliriz, ancak tabi ki çok daha fazlası vardır.

  • Kükürt bileşikleri, linoleik asit ve polifenoller içerir.
  • Ayrıca, doğada bulunan 8 temel amino asidi de içeren 20 amino asidin 18’ini sağlar.
  • Özellikleri taze sarımsağın sahip olduklarından 10 kat daha güçlüdür.

Siyah sarımsağı tüketmenin avantajlarından bazıları şunları içerir:

Kardiyovasküler hastalığı engeller

Kalp ve dolaşım sağlığı için mükemmel bir müttefiktir çünkü o bir antioksidandır ve hipertansiyonu azaltır (allisin içeriği sayesinde).

Aynı zamanda kanı inceltir, trombosit agregasyonunu azaltır ve felç ya da trombozdan muzdarip olma riskini en aza indirir.

Harika bir idrar söktürücüdür

Buna ek olarak, iyi bir potasyum dozu sağlar. Bu nedenle bu sarımsak sıvı tutulumu, ödem ya da böbrek sorunlarından muzdarip insanlar için mükemmeldir.

Boş bir mideye yediğiniz zaman, siyah sarımsak vücudunuzdan fazla suyu uzaklaştırır.

Kollajeni arttırır

Cilt problemleri (dermatitten sivilceye, sedef hastalığı ve rozasea da dahil) ve bazı eklem problemleri olanlar çiğ sarımsak yemelidir.

Bu yiyecek kükürt bileşikleri sağlar (tiyosülfatlar). Bunlar kollajen oluşumunu destekler. Buna ek olarak, artrit ve kas ağrısı olan insanlar için de önerilir.

Savunmanızı geliştirir


Savunma sisteminizi iyileştirmek ve virüsler ve bakterilerle savaşmak

Yorgunlukla savaşır

Yıllanmış sarımsak, atletler ya da fiziksel dirençlerini arttırmak isteyenler için önerilir. Buna ek olarak, aşırı çalışma ya da uyku düzeni eksikliği nedeniyle ortaya çıkan kronik yorgunluk veya bitkinlik ile savaşmak için de iyidir.

Harika bir antioksidan

Şüphesiz ki, siyah sarımsak hücrelerin erken yaşlanmasını önlemek için mükemmel bir müttefiktir. Artı, aşırı miktarı birçok hastalığa neden olabilen serbest radikallerin ortadan kaldırmasına yardımcı olur.

Solunum problemlerini tedavi eder

Yıllanmış sarımsak astım ve alerji belirtilerini azaltmak için çok iyidir. Artı, soğuk algınlığı, farenjit, larenjit ve diğer yaygın solunum problemlerini de gidermeye yardımcı olur.

Sinirlerinizi yatıştırır

Aşırı stresi azaltmak için siyah sarımsak yemek doğal bir reçete olarak kullanılabilir. Kaygıyı gidermek, uykusuzluğa karşı mücadele etmek, sinirlilik ve kötü ruh hallerini azaltmak için çalışır.

Siyah sarımsağın diğer etkileri

Yukarıda bahsedilen etkilerin yanı sıra, siyah sarımsak kabızlıkla savaşır, kolesterolü düşürür ve sistein içeriğinden dolayı anti-kanserojenik özelliklere sahiptir.

Temel olarak, harikadır!

Siyah sarımsak nasıl yenir?


doğal sağlık gıda mağazalarında
  • Her zaman boş mideye günde 1-3 diş siyah sarımsak yemek önerilir.
  • Kahvaltınızın bir parçası olarak bir dilim ekmek ya da tostun üzerine de sürebilirsiniz.
  • Bununla birlikte, dinlenmeden önce yenmemesi önemlidir. Bunun nedeni, enerji verici bir etkiye sahip olması ve bazıları için uykusuzluğa neden olabilmesidir.

Sporcular egzersiz yapmadan önce smoothie ve yemeklerine bir diş siyah sarımsak eklemeyi seçebilirler. Sonuçta, elit atletler için bile performansı artırır.

Eğer isterseniz, soslarınıza, çorbalara, tartlara veya pilav ya da makarna yemeklerinize de ekleyebilirsiniz. Ayrıca et, balık veya sebzeye eşlik etmek için de mükemmeldir.

Siyah sarımsağı, bir plastik torbada ya da cam şişede oda sıcaklığında sorunsuz bir şekilde bir sene boyunca saklayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Sarımsak Tüketmek: Faydaları ve Sağlıklı Yolları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sarımsak Tüketmek: Faydaları ve Sağlıklı Yolları

Sarımsağın sağlığınıza sayısız yararı vardır ve bu yüzden farklı durumlarda sarımsak tüketmek için farklı yollar bilmek çok önemlidir. Tıklayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ryu JH, Kang D. Physicochemical Properties, Biological Activity, Health Benefits, and General Limitations of Aged Black Garlic: A Review. Molecules. 2017 Jun 1;22(6):919. doi: 10.3390/molecules22060919. PMID: 28587168; PMCID: PMC6152780.
  • Tsai JC, Chen YA, Wu JT, Cheng KC, Lai PS, Liu KF, Lin YK, Huang YT, Hsieh CW. Extracts from Fermented Black Garlic Exhibit a Hepatoprotective Effect on Acute Hepatic Injury. Molecules. 2019 Mar 20;24(6):1112. doi: 10.3390/molecules24061112. PMID: 30897831; PMCID: PMC6471182.
  • Jeong YY, Ryu JH, Shin JH, Kang MJ, Kang JR, Han J, Kang D. Comparison of Anti-Oxidant and Anti-Inflammatory Effects between Fresh and Aged Black Garlic Extracts. Molecules. 2016 Mar 30;21(4):430. doi: 10.3390/molecules21040430. PMID: 27043510; PMCID: PMC6274159.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.