Sağlıklı Bir Beyin İçin Tavsiyeler

Sağlıklı bir beyin hayattan zevk almak için çok önemlidir. Alkol, tütün ve stresin beyniniz için çok zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Nedenlerini bu yazıda öğrenebilirsiniz!
Sağlıklı Bir Beyin İçin Tavsiyeler

Son Güncelleme: 18 Mart, 2019

Sağlıklı bir beyin sahibi olmanın ne kadar önemli olduğunu herkes bilir. Bununla birlikte, birçok kez karaciğer, mide, akciğerler ya da başka bir organla ilgilenmeye odaklanır ve beynimizi unutma eğilimi gösteririz.

Bunun nedeni çok az insanın buna dikkat etmesi gerektiğini fark etmiş olmasıdır. Ya da beynin de vücudumuza yaptıklarımızdan etkilenebileceğini unuturuz. Unutmayın ki, beyin vücudumuzdaki en önemli organizmalardan biridir.

Beyniniz temelde sizi siz kılan şeydir. Bazı organların aksine, onsuz yaşayamazsınız. Beyne gelebilecek herhangi bir hasarın hayatınızın geri kalanında yaşayabileceğiniz bir sorun anlamına gelebilir. Bu nedenle size bazı tavsiyeler vermek istiyoruz. Bu beyninizi sağlıklı ve güçlü tutmanıza yardımcı olacaktır.

1. Dengeli bir diyetle beslenin

Çok az kişi beyinleri ve sindirim sistemi arasındaki ilişkiyi görür. Bu nedenle, çoğu insan beyinlerinin kötü diyet seçeneklerinden nasıl etkilendiğini göremez. Gerçek şu ki beyniniz ne yediğinizden çok etkileniyor. Bundan dolayı, sağlıklı bir beyniniz olması için iyi beslenmeniz gerekir.

Yemek yediğiniz her zaman, vücudunuzu etkileyen kimyasal reaksiyonların gerçekleştiğini anlamalısınız. Diyetiniz makarna ya da ekmek gibi unlu ürünler açısından zenginse, yemekten sonra üstünüze yorgunluk çekme olasılığı çok fazladır. Çünkü bu tür gıdalar tüketerek uyku hormonu üretirsiniz.

Bu nedenle, bol un içeren gıdalardan sadece birkaçını tüketmelisiniz. Bunun yerine protein, meyve ve sebze miktarını arttırmalısınız. En sevdiğiniz pizzayı yememeniz gerektiğini söylemiyoruz. Fakat, sağlıklı bir beyin için en iyi yolun dengeli beslenme olduğunu ve aşırı yemekten uzak durmanız gerektiğini bilmelisiniz.

2. Günlük egzersiz rutinine sahip olun

Düzenli egzersiz, nörodejeneratif hastalıklardan muzdarip olma riskini azaltır. Ve sadece bununla kalmaz, Alzheimer gibi mevcut hastalıkların ilerlemesini yavaşlatmaya da yardımcı olur.

 • Egzersiz enerji seviyenizi, refah hissinizi, uyku ve beyin sağlığınızı artırabilir.
 • Ayrıca, depresyon ve anksiyete riskini de azaltır.
 • Sağlıklı bir beyne sahibi olmak için, bir egzersiz rutini oluşturmaya başlayın. 30 dakikalık yürüyüşe çıkıp yavaş yavaş süresini arttırmak kadar kolay bir şey yapabilirsiniz.

3. Kötü alışkanlıklarınıza veda edin

Uyuşturucu ve sigara gibi ruh halinizi etkileyen maddeler var. Bunlar beyninizin işlevlerini etkileyebilir. Ayrıca motivasyon seviyenizi düşürebilirler. Bunlar ayrıca bilişsel süreçlerinize zararlı olabilir ve duygularınızı değiştirir.

 • Bütün bunlar düşüncelerinize zararlıdır. Bunun nedeni, odağı, dikkati, hafızayı ve planları yerine getirme becerinizi azaltmalarıdır.
 • Sigara alışkanlığınızın sizi etkilemediğini düşünüyorsanız, bunun nöronlarınızı doğrudan etkilediğini hatırlayın.
 • Ancak bu yeterli değilse, bu maddelerin kanserin ana nedenlerinden biri olduğunu belirtmeliyiz. Buna akciğer, ağız ve yutak, mide ve karaciğer kanseri de dahildir.

4. Zihin egzersizleri yapın

Bu dünya, teknoloji, filmler, gerçeklik şovları, sosyal ağlar ve milyonlarca şeyle doludur. Bağlantıyı bir süre koparmak ve iyi bir kitap okumak, bir bulmaca çözmek ya da bir puzzle ile uğraşmak. Bunları yapmak hiç de zor değildir.

Daha düşük eğitim düzeyine sahip kişilerin Alzheimer gibi nörolojik hastalıkları gelişme ihtimalinin daha yüksek olduğu ortaya konmuştur. Beynini çalıştırma alışkanlığına sahip olan kişilerde bu tür bilişsel sorunların yarı yarıya az olma ihtimali vardır.

Bu, diyet ve fiziksel egzersiz gibi çok dikkat etmeniz gereken bir şeydir. Bu nedenle, bugün sizi iyi bir kitabın maceralarında kaybolmaya davet ediyoruz.

Keyif almayı öğrenin:

 • Bulmacalar
 • Puzzle’lar
 • İyi bir satranç oyunu
 • Sudoku

İlk başta sıkıcı gelebilir ve biraz oyalandıktan sonra vazgeçmeyi düşünebilirsiniz. Yapmayın! Biraz çaba sarf ederseniz, günlük rutininiz ve hayati endişelerinizden sonra uygulayabileceğiniz, sizi rahatlatabilen eğlenceyi bulacaksınız.

Bu yazımıza da bir göz atın: Genç ve Zinde Bir Beyin için 10 Emir

5. Meşgul hayatınıza ara sıra ara verin

Toplumumuz her geçen gün daha hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bu, rahatlamak, dinlenmek ve çevremizi değerlendirmek için daha az zaman ayırmamıza neden olur. Bu nedenle, bilginizi derinden işlemek için beyninize zaman ayırmanız gerekir. Sonuç, günlük deneyimlerimizden daha fazla fayda elde etmek olacaktır.

Dinlenirken, çok çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz:

 • Herşeyle bağlantınızı kesmek için bir gün, bir hafta sonu ya da birkaç hafta rahat hissedebileceğiniz bir yere gidebilirsiniz.
 • Bir süre için sosyal ağlarınızı kapatın.

6. Uyku programınızı takip edin

Uyku sadece bir lüks değildir. Aynı zamanda bedeniniz ve zihniniz için bir zorunluluktur. Uyurken beyniniz sizi sağlıklı tutmak için bir dizi onarım işlemi gerçekleştirir. Buna hem fiziksel hem de zihinsel işlemler dahildir.

Uyuduğunuz an, beyniniz gün boyunca edindiğiniz deneyimleri ve öğrendiklerini organize etme yeteneğine sahiptir. Beyniniz, nöronlarınızı güçlendirdiği zaman anılar yaratır. Bir dahaki sefer uyku saatlerinizi azaltmayı düşündüğünüzde, bedeninizi ve zihninizi tahrip ettiğinizi unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.