Genç ve Sağlıklı Bir Beyin için 7 Tavsiye

Beyni genç ve sağlıklı tutmak için olağan dışı bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bu tüyoları uygulayarak beyninizi güçlendirebilir, sağlığınıza dikkat edebilir ve zamanla yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.
Genç ve Sağlıklı Bir Beyin için 7 Tavsiye
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Beyniniz çok karmaşık bir organdır. Sinir sisteminizle birlikte, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı korumak için çeşitli yaşamsal işlevleri yerine getirir. Bu yüzden, sağlıklı bir beyin için vereceğimiz tavsiyeleri mutlaka deneyin.

Beyniniz, tüm vücudunuzun kontrol merkezi olarak düşünülür. Sadece bellek ve düşüncenin temelini oluşturmaz, aynı zamanda diğer önemli sistemlerin işlevlerini de geliştirir. Aslında, vücudun diğer bölümlerinde de olduğu gibi, yaşlanma süreci yaşam kalitenizi etkileyen önemli değişiklere neden olabilir.

Zaman geçtikçe hücrelerinizde hormon üretme, anıları canlı tutma ve sağlık için önemli olan diğer faaliyetleri etkileyecek aşınmalar meydana gelebilir. Bununla birlikte, bazı insanlar bunun bilincinde olmasa da, yaşamınız boyunca iyi beslenmek ve spor yapmak yaşlandığınızda bile beyninizin iyi durumda olmasını sağlar.

Yaşam tarzınızı iyileştirmek, yeterli beslenmek ve bazı egzersizlerle beyninizi güçlendirmek yaşınıza rağmen kendinizi genç hissetmenizi sağlayacaktır.

Bugün, sağlıklı bir beyin için size 7 öneride bulunacağız.

Genç ve Sağlıklı Bir Beyin için 7 Tavsiye

1. Egzersiz yapın

koşan kadın

En önemlisi, günlük ya da düzenli egzersiz yapmak sinir sistemi ve beyin sağlığı için çok faydalı olabilir.
 • Kan dolaşımınız hızlandıkça, beyniniz daha fazla oksijen üretir ve hücrelerinizdeki aşınma ve yıpranmayı önler.
 • Buna ek olarak, fiziksel ve zihinsel refahınızı geliştiren kimyasalların salgılanmasını teşvik eder, beyin ağlarını korur.
 • Bu, yaratıcı düşünme yeteneğinizi artırırken, hipokampüsünüzün körelmesini önler ve büyümesini hızlandırır.

2. Sağlıklı beslenmeye çalışın

Sağlıklı beslenmek, beyninize mükemmel çalışması için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlar.

Sağlıksız yağlardan, kolesterolden ve şekerden uzak bir beslenme alışkanlığıyla, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların oluşmasını önleyebilirsiniz. Böylece erken yaşta bilişsel işlev bozukluğu problemi yaşamazsınız. Bunun yanı sıra, yiyeceklerdeki bazı maddeler vücudunuzun iltihaplanmasını önlemeye yardımcı olur. Bu da bunama ya da Alzheimer olma riskinizi azaltır.

Kısaca, aşağıdaki maddeler yönünden zengin besinler tüketmelisiniz:

 • Yüksek miktarda protein
 • Omega-3 yağ asidi
 • Diyet lifi
 • Vitamin
 • Mineral
 • Antioksidan
 • Su

3. Beyninizi güçlendirin

uzanmış kitap okuyan kadın

Fiziksel aktiviteler beyninizi genç tutmak için çok faydalı olsa da, sadece beyninize yönelik güçlendirici aktiviteler yapmaya da ihtiyacınız vardır. Beyin hücrelerinizin erken yaşlanmasını önlemek için, bilişsel becerilerinizi kullanmak ve zihninizi meşgul etmek beyninize meydan okumak için çok önemlidir.

Yapabileceğiniz şeyler:

 • Yeni bir dil öğrenmek
 • Kitap okumak
 • Matematiksel denklemler çözmek
 • Bir müzik aleti çalmak
 • Bir şarkı ezberlemek
 • Yazı yazmak

4. Hareketli bir sosyal yaşamınız olsun

Yalnızlık, erken ölüm için bir risk faktörüdür. Ne de olsa, depresyon fiziksel ve zihinsel sağlığınızı tehlikeye atabilecek şeyleri yapma eğiliminizi artırır. Yalnız insanlar, aktif bir sosyal hayatı olanlara kıyasla ortalama 10 yıl daha az yaşar.

Sağlıklı sosyal ilişkiler kurmak, stresle mücadele eder ve hafızanızı geliştirir. Buna ek olarak, nörodejeneratif hastalıklara yakalanma riskinizi de azaltır.

5. Kötü alışkanlıklardan uzak durun

bir dal sigarayı kıran kadın

Alkol kullanmak ve sigara içmek gibi kötü alışkanlıklar yaşam kalitenizi düşürür ve beyninizin iyi çalışmasını önler. Bu ürünlerin içerdiği toksinler kan dolaşımı yoluyla kolayca beyninize ulaşır bu nedenle hücrelerin sağlığını etkiler. Her ikisi de kardiyovasküler sistemde problem çıkma riskini artırır ve vücutta yaşlanma sürecini hızlandırır.

6. Yeterli uyuyun

Buna ek olarak, uykunuzu iyi almak yani günde en az 8 saat uyumak da bilişsel sağlığınıza inanılmaz faydalar sağlayabilir. Bu dinlenme süreci boyunca, beyninizi temizleyerek stresi azaltırsınız ve ertesi gün için hazır hale getirirsiniz. Bunun yanı sıra uyku, hafızayı güçlendirmek ve diğer fizyolojik süreçlere katkı sağlayan kimyasalları üretmek için idealdir.

7. Meditasyon yapın

meditasyon yapan kadın

Son olarak, meditasyon teknikleri beyin dostudur. Düşüncelerinizi arındırmaya yardımcı olurlar ve anksiyete ve strese yol açan dengesizliklerle doğrudan mücadele ederler. Derin nefesler alıp vermek, sessiz bir yerde olmak ve bazı egzersizlere odaklanmak beyninize iyi bakmanın kolay bir yoludur.

Kısaca, beyninizin zinde olması ve sorunsuz çalışması için sıradan bir şeyler yapmak zorunda değilsiniz. Sağlıklı bir beyin için bu tüyoları göz önünde bulundurun, sağlığınızı güçlendirin ve zamanla yaşam kalitenizi arttırın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.