Kötü Alışkanlıklara Elveda Demek İçin 5 Adım

Kötü alışkanlıklara son vermek kolay bir iş değildir. Bununla birlikte, eğer bazı tavsiyeleri uygularsanız, alışkanlıklarınızı bırakmak sizin için daha kolay olacaktır.
Kötü Alışkanlıklara Elveda Demek İçin 5 Adım

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Bazen, kötü alışkanlıklara son vermek kolay değildir. Aşağıda vereceğimiz tavsiyeleri uygularsanız, daha kolay bir şekilde bunu başarabilirsiniz. Bu tavsiyeleri bir yere not edin.

1. Kötü bir alışkanlık mı yoksa bağımlılık mı? Karar verin

ilaç içmek

İlk olarak, durumunuzun bir bağımlılık mı yoksa alışkanlık mı olduğuna karar verebilmeniz oldukça önemlidir. İkisi arasındaki temel fark, ortaya çıktığı durumsal bağlamdır.

Örneğin, kötü alışkanlıklarınızın her zaman belirli bir zamanda mı yoksa bazı durumlar karşısında mı ortaya çıktığına karar verin.

Eğer durum farklı olsaydı neler olacağını düşünün. Belirli bir süre kötü alışkanlıklarınıza başvurmadan bekleyebilir veya veya başka bir şeye odaklanabilir misiniz?

Durum bir bağımlılık ise, psikolojik düzeyde semptomların meydana gelebileceğini ve duygu durumunuzda değişiklikler olacağını aklınızda bulundurmalısınız.

Bu nedenle, bağımlılık çok daha karmaşıktır ve bir uzmana veya psikologa danışmak iyi bir fikir olacaktır. Kötü alışkanlıklar ise, bağımlılıklardan farklı olarak kendi kendinize düzeltebileceğiniz şeylerdir.

2. Alışkanlıktan kurtulmayı hedefleyin

tütün ürünleri kullanımı

Durumunuzu belirledikten sonra, yapmanız gereken ikinci şey kesin bir şekilde bu alışkanlığa son vermeye karar vermektir. Bunun için, bu alışkanlığınızı neden bırakmanız gerektiğini düşünün. Olumsuz sonuçları düşünmek size yardımcı olacaktır.

Alışkanlığınız olmadan günlük hayatınızın nasıl olabileceğini hayal etmeyi unutmayın. Buradaki amaç, kötü alışkanlıklardan vazgeçmenin olumlu yönlerini keşfetmektir.

Bu yüzden, kötü alışkanlıkların olumsuz etkilerinin bir listesini yapmak önemlidir. Ancak o zaman bunların ne kadar zararlı olduğunu açık bir şekilde görebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, kötü alışkanlıklarınızı bıraktığınızda gelecekte hayatınızda gerçekleşecek olumlu gelişmelerin de bir listesini yapabilirsiniz. Bu şekilde, gerekli olan motivasyonu elde etmiş olursunuz.

3. Hedefinize ulaşmak için bir zaman sınırı koyun

alkol ve sigara

Kötü alışkanlıklarınızı bırakırken, kendinize son bir tarih koymak oldukça önemlidir. Gerçekçi bir süre belirleyebilmek gereklidir. 1 ve 3 ay arasında bir süre sizin için ideal olacaktır.

Ne kadar isteseniz de, kötü alışkanlıklardan bir günde kurtulamayacağınızı unutmayın. Bunun bilincinde olmak kendinizi hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Buna ek olarak, hedefinizi birkaç küçük aşamaya bölmek işinizi kolaylaştıracaktır. Bu şekilde, zihniniz beklenen değişimlere karşı kendisini hazırlayarak strese son verecektir.

Örneğin, yarından itibaren akşamüstleri kötü alışkanlıklarınıza bir son verin. Ertesi hafta, sadece haftasonları alışkanlıklarınızı uygulayın ve bir ay sonra da tamamen bırakın.

4. Aynı sorunu yaşayan insanlar bulun

tütün içmek

Sosyal ağlar aracılığıyla, sizinle aynı durumda olan insanlarla iletişime geçebilirsiniz. Onların hikayelerini dinlemek sizin için ilham verici olabilir. Endişelerinizden bahsedebilir ve tavsiye isteyebilirsiniz.

Onlar da aynı durumları yaşadıkları için, sizi daha iyi anlayacaklardır ve yargılamayacaklardır. Unutmayın, kötü alışkanlıklardan kurtulma hedefinizi ne kadar çok yakınınız bilirse, başarısız olma riskiniz o kadar azalacaktır.

Bununla birlikte, çoğu zaman kendilerine itiraf edemeseler de pek çok insan başkalarının düşüncelerine önem veriyor. Yine de, hedeflerinize ulaşmanızda yardımcı olmadığı sürece insanların düşüncelerine kulak asmayın.

5. Kötü alışkanlıklarınıza geri dönmekten korkmayın

farklı haplar

Zaman zaman, kötü alışkanlıklarınıza geri dönmeyi düşünebilirsiniz. Burada önemli olan şey, korkmamak ve güçsüz hissettiğiniz zamanlarda kendinizi suçlamamaktır.

Eğer kötü alışkanlığınıza tekrar başlarsanız yapmanız gereken şey yeniden bırakmaya çalışmaktır. Bazen, bir alışkanlığı ilk seferde bırakmak mümkün olmayabilir.

Belirlediğiniz tarihten bu yana 66 gün geçtiyse ve alışkanlığınıza geri dönmediyseniz, bu alışkanlığa bir son verdiniz demektir. Tebrikler!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.