Cilt İçin Kolajen Sağlayan 8 Gıda

29 Ocak, 2019
Çay, her ne kadar direkt olarak üretimine destek olmasa da, ilerleyen zamanla birlikte hızı artan kolajen eksilmesinin önüne geçer.

Kırışıksız, güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız, gerekli tüm besin ögelerini aldığınız konusunda emin olmalısınız, şüphesiz ki bunlardan bir tanesi de kolajendir. Cilt için kolajen sağlayan 8 gıdayı okuyun!

Kozmetik ürünleri tek başlarına cildinizin sağlığını korumak için yeterli değildir. Bunun yanı sıra dengeli bir diyete bağlı kalmanız da gerekir.

Bu yazıda, cildinize en çok kolajen sağlayan ya da üretimine katkıda bulunan 8 gıdaya odaklanacağız. Bu protein, cildin genç ve sıkı kalmasına yardımcı olmanın yanı sıra sağlıklı eklemlere sahip olmanızı da mümkün kılar.

Kolajen nedir?sağlıklı cilt

Kolajen, vücutta bulunan en önemli proteindir. Deri, kemik, kas, sinir ve eklemlerde, esnek ve dirençli olan kolajen lifleri bulunur.

Vücut, cildiniz için kolajeni doğal olarak üretir. Ancak, zaman geçtikçe vücudun bu yeteneği azalır. Tam da bu noktada, ciltte kırışıklıklar görünmeye, eklemler daha fazla iltihaplanmaya ve kemikler zayıflamaya başlar.

Bu nedenle, kolajen içeren ya da onun üretimini teşvik eden gıdalar açısından zengin, dengeli bir beslenme planının takip edilmesi çok önemlidir.

Kolajen cilde ne sağlar?

Kolajen, cildin ana bileşenidir. Bu protein cildinize sertlik ve esneklik kazandıran unsurdur. Bu nedenle, vücudunuzun, beslenme planınız dahilinde yeterli kolajen aldığından emin olmanız gerekir.

 • Genç yaşta, kolajen sürekli yenilenir, bu da cildimizin genç görünmesini ve sağlam kalmasını sağlar.
 • Bununla birlikte, 30 yaşından sonra, daha gevşek bir cildin varlığını ve kırışıklık oluşumunu fark etmek mümkündür.

Cilt için kolajen sağlayan 8 gıda

Aşağıda listesi verilen gıdalar, içeriklerinde bulunan yüksek kolajen oranı ya da onun üretimini teşvik etmeleri ile bilinir.

1. Sarımsak

soyulmuş diş sarımsaklar

Sarımsağın neden diyetinizin ayrılmaz bir parçası olması gerektiğine dair birçok neden vardır. Bu şifalı gıda, doğal bir antibiyotik olmasının yanı sıra, yüksek oranda sülfür içerir. Detoks yapıcı özelliğe sahip olan bu mineral, cilt için kolajen oluşumuna da katkı sağlar.

 • Etkili olabilmesi için, sarımsağı, çiğ olarak ya da kapsül halinde tüketmeniz gerekir.

2. Soğan

dilimlenmiş soğan

Soğan, sarımsakla birlikte aynı aileye aittir ve aynı zamanda sülfür içerir. Soğan tüketimi kolajen üretimini artırır ve kan dolaşımını destekler. Ayrıca, içeriğinde bulunan kükürt sayesinde, soğan, vücutta biriken toksinlerin ortadan kaldırılmasını da kolaylaştırır.

Keşfedin:

Böbreklerinizin Temizlenmesine Bu Soğan Tedavisi İle Yardım Edin

3. Cilt için yağlı balık

kesme tahtasında balıklar

Yağlı balıklar çok fazla kolajen içermeseler de, lisin açısından zengin olduklarını vurgulamak gerekir. Bu aminoasit, kolajen üretiminde yer alan temel bileşenlerden biridir. Dahası, yağlı balıklar, cildinizi beslemede faydalı olan temel yağ asitleri bakımından da zengindir.

 • Bununla birlikte, büyük yağlı balıkların (somon, ton balığı, kılıç balığı) bünyelerinde ağır metaller taşıyabileceğini de unutmamanız gerekir.
 • Bu nedenle, sardalye, uskumru ya da hamsi gibi daha küçük balıkları tüketmenizi öneririz.

4. Et

kırmızı etler

Kolajen, eti sert yapan bileşendir onu çiğnemeyi zorlaştıran şeyler içeriğinde bulunan sert liflerdir. Bu açıdan, özellikle, sığır eti, tavuk ya da hindi tüketmenizi öneririz. Bunun yanı sıra, hayvanların bazı kısımları, ayak gibi, çok fazla kolajen içerir.

5. Kemik suyu

kasede et sulu çorba

Kolajen bakımından zengin, sağlıklı bir yiyecek istiyorsanız, kemik suyunu denemelisiniz.

 • Bu reçete, et suyunu (kemik dahil) sebzelerle birlikte, çok uzun bir süre boyunca düşük ısıda yavaş yavaş pişirerek hazırlanan, geleneksel bir tariftir.

Yıldır uygulanan bu pişirme işlemi, kemiklerde bulunan besin ögelerinin dışarı çıkarılmasını sağlar.

6. Dutsu meyveler

cilt için

Böğürtlen, kuş üzümü ve yaban mersini gibi meyvelerin yanı sıra çilek benzeri meyveler, likopenler açısından çok zengin gıda türleridir. Kırmızı renkli sebzelerde de bulunan bu antioksidan maddeler, kolajenin üretim sürecini hızlandırır.

7. Süt ürünleri

süt ürünleri

Süt ve türevleri yüksek oranlarda prolin ve lisin içerir. Bu amino asitler, kolajen oluşumunu hızlandırmaları ile bilinir. Bununla birlikte, süt ürünlerinde bulunan besin ögelerinin emilimini arttırmak adına bunları ana öğünlerinizden ayrı tüketmenizi tavsiye ederiz.

8. Çay

bitki çayı

Antik çağlardan kalma bir içecek olan çayın, sağlık adına birçok faydası vardır. Bu noktada, içeriğinde bulunan kateşin nedeniyle öne plana çıkmaktadır.

Keşfedin:

Her Gün Yeşil Çay İçmek ve Vücudunuza Faydaları

 • Bu bileşenler, serbest radikallere karşı savaşan ve yaşla birlikte meydana gelen kolajen azalmasını engelleyen güçlü antioksidanlardır.
 • Farklı çay çeşitleri arasından damak tadınıza göre seçim yapabilirsiniz: siyah, kırmızı, yeşil veya beyaz.
 • Wagermaier, W., & Fratzl, P. (2012). Collagen. In Polymer Science: A Comprehensive Reference, 10 Volume Set. https://doi.org/10.1016/B978-0-444-53349-4.00247-8
 • O’Connell, T. C., Hedges, R. E. M., Healey, M. A., & Simpson, A. H. R. W. (2001). Isotopic comparison of hair, nail and bone: Modern analyses. Journal of Archaeological Science. https://doi.org/10.1006/jasc.2001.0698
 • Chen, P., Cescon, M., & Bonaldo, P. (2015). Lack of Collagen VI Promotes Wound-Induced Hair Growth. Journal of Investigative Dermatology. https://doi.org/10.1038/jid.2015.187