Kolajen Üretiminizi Doğal Yollardan Nasıl Artırabilirsiniz?

· 6 Mart, 2018
Mağazalardan kolajen satın alabilirsiniz ancak doğal bir şekilde bu üretimi artırmak daha ucuz ve kolaydır. Bugünkü yazımızda bu konu hakkında daha fazla bilgi edinin!

İlk kırışıklıklarınızı fark etmeye başladınız mı? Bir süredir kırışıklıklarınız varsa ya da onları yeni yeni gözlemlemeye başladıysanız, muhtemelen doğal yollardan kolajen üretiminizi nasıl artırabileceğinizi merak ediyorsunuz.

Bu bileşeni içeren bazı ürünleri satın almış ve denemiş olabilirsiniz ancak doğal olarak kolajen elde edebileceğiniz yollar vardır ve bugünkü yazımızda size bu konuda ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Kolajen nedir?

Kollajen vücutta en çok bulunan proteindir. Aşağıdaki dokuların oluşumu için hayati önem taşır:

  • Cilt
  • Kemikler
  • Kaslar
  • Tendonlar
  • Kan damarları
  • Diş
  • Bağırsaklar

Kolajen, cildinizin esnek olmasına yardımcı olan ve ölü hücreleri yenileyen şeydir.

Kolajen zamanla azalır ve kırışıklıklara, pul pul dökülen deriye ve eklem ağrılarına neden olur. Bu nedenle gençken doğal kolajen üretimini teşvik eden yöntemlere başvurmak iyi bir fikir olacaktır.

Kolajen üretimini teşvik etmeye 25 veya 30 yaşlarından başlamanızı öneriyoruz. Bu yaşın üzerindeyseniz bile, asla çok geç değildir.

Ayrıca okuyun: Muhteşem 6 Esansiyel Yağ İle Sivilcelerden Kurtulun

Neden kolajen üretimini doğal yollardan teşvik etmek daha önemlidir?

cilt bakımı yapan kadın

25 yaşınızdayken, muhtemelen kırışıklıklar, beslenme ya da cilt bakımınız için fazla endişelenmezsiniz. Ayrıca, kırışıklıkları gidermek için botoks veya plastik cerrahi gibi daha az doğal seçenekler olduğunu da biliyorsunuz.

Buradaki sorun, ameliyatın pahalı olması ve botoksun cildiniz üzerinde istenmeyen etkiler yaratabilecek bir toksin olmasıdır.

Bunlara ek olarak, bazı kremler vardır. Bununla birlikte, bazı kremler, özellikle ucuz olanlar genellikle hiçbir işe yaramazlar. Öte yandan, pahalı markalar da herkes için uygun olmayabilir.

Yine de doğal kolajen üretiminizi teşvik etmek her zaman ucuz ve basittir. Özellikle kırışıklıklarınız derinleşiyorsa ve daha önce cilt sağlığınıza dikkat etmediyseniz kırışıklıklarınızın onarımı daha fazla zaman alacaktır. Ancak yine de mümkündür.

Kolajen üretimini doğal olarak artıran yiyecekler

Kolajen üretimini doğal olarak teşvik etmek için en iyi seçenek yediğiniz şeylerdir. Eğer sağlıklı besleniyorsanız, karşı karşıya kalabileceğiniz pek çok güzellik ve sağlık probleminden kaçınabilirsiniz. Kolajeni teşvik etmek için beslenmenize eklemeniz gereken gıdalardan bazıları şunlardır:

Yaban mersini

yaban mersini suyu

Yaban mersini, kolajen liflerini güçlendiren fitonutrient içerir. Bu da, zamanla kolajen üretiminizin azalmasını önleyecektir. Haftada en az bir kase yaban mersini tüketmenizi öneririz. Yaban mersinini herhangi bir şekilde tüketebilirsiniz ancak en iyisi bir smoothie ya da sade olarak tüketmektir.

Sarımsak

Sarımsağın içerisindeki kükürt kolajen üretimini geliştirir. Yani, sarımsak tüketmek eklemlerinizdeki ağrı ile savaşabilir.

Sarımsak, ayrıca kolajen liflerindeki hasar oluşumuyla mücadele eden taurin içerir. Bu, sahip olduğunuz kolajenlerin onarılacağı ve daha uzun süre dayanacağı anlamına gelir.

Bu avantajları elde etmek için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  • Günde bir diş sarımsak tüketin. Tadını sevmiyorsanız, günde 1/4 oranında sarımsak tüketmeyi deneyin. Sadece bir hap içer gibi atın böylece tadını fark etmeyeceksiniz.
  • Sarımsakla bir çay hazırlayabilirsiniz ve her gün içebilirsiniz. Tarçın veya nane çayınızın içerizine bir diş sarımsak ekleyin. Tarçın ve nane sarımsağın tadını gizlemeye yardımcı olur.

Yumurta

Yumurta, yeni kolajen oluşumu için hayati önem taşıyan doğal amino asitler bakımından zengindir ve mutlaka beslenme programınıza yumurtayı dahil etmelisiniz.

İdeal olarak, haftada üç kez iki yumurta tüketmelisiniz. Yumurta tüketirken içerisine çok fazla tuz veya yağ ilave etmemeye çalışın.

C Vitamini

C vitamini takviyesi

C vitamini, kolajen üretimindeki en önemli bileşendir. Bunun nedeni, kolajen liflerinin düzgün biçimde oluşması için büyük miktarda C vitamini gerekmesidir.

Beslenme programınızda C vitamini içeren çeşitli gıdalar bulundurmak ya da günlük C vitamini takviyesi almak en iyisidir.

Eğer bir takviye almak istiyorsanız doğal malzemeler kullanılarak hazırlanan ürünleri tercih edin. Sağlıklı gıdalar satan dükkanlarda pek çok alternatif bulabilirsiniz ancak katkı maddesi içeren C vitaminlerinden uzak durmalısınız.

Kızılötesi ışın terapisi

Gıdaları bir kenara koyarsak, kızılötesi ışın terapisi de kolajen üretimini teşvik etmek için en iyi seçenektir. Bu, evinizin rahatlığında yapabileceğiniz bir şeydir.

Kızılötesi ışın terapisi, kan dolaşımını uyarmak ve kolajen üretiminizi artırmak için kızılötesi ışınları (UV ışınları değil) birleştirir.

Güzellik ve cilt bakımı konusunda uzmanlaşmış mağazalarda kızılötesi ışın terapisini uygulayabileceğiniz cihazları bulabilirsiniz. Fiyat hakkında endişelenmeyin, oldukça uygundur ve uzun süre kullanabilirsiniz. Bu cihazı haftada iki kez kullanmayı deneyin.