Kollajen Üretiminizi Doğal Yollardan Nasıl Artırabilirsiniz?

Mağazalardan kolajen satın alabilirsiniz ancak doğal bir şekilde bu üretimi artırmak daha ucuz ve kolaydır. Bugünkü yazımızda bu konu hakkında daha fazla bilgi edinin!
Kollajen Üretiminizi Doğal Yollardan Nasıl Artırabilirsiniz?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

İlk kırışıklıklarınızı fark etmeye başladınız mı? Bir süredir kırışıklıklarınız varsa ya da onları yeni yeni gözlemlemeye başladıysanız, muhtemelen doğal yollardan kollajen üretiminizi nasıl artırabileceğinizi merak ediyorsunuz.

Bu bileşeni içeren bazı ürünleri satın almış ve denemiş olabilirsiniz ancak doğal olarak kollajen elde edebileceğiniz yollar vardır ve bugünkü yazımızda size bu konuda ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Kollajen nedir?

Kollajen vücutta en çok bulunan proteindir. Aşağıdaki dokuların oluşumu için hayati önem taşır:

 • Cilt
 • Kemikler
 • Kaslar
 • Tendonlar
 • Kan damarları
 • Diş
 • Bağırsaklar

Kollajen, cildinizin esnek olmasına yardımcı olan ve ölü hücreleri yenileyen şeydir. Zamanla azalır ve kırışıklıklara, pul pul dökülen deriye ve eklem ağrılarına neden olur. Bu nedenle gençken doğal kollajen üretimini teşvik eden yöntemlere başvurmak iyi bir fikir olacaktır.

Kollajen üretimini teşvik etmeye 25 veya 30 yaşlarından başlamanızı öneriyoruz. Bu yaşın üzerindeyseniz bile, asla çok geç değildir.

Neden kollajen üretimini doğal yollardan teşvik etmek daha önemlidir?

cilt bakımı yapan kadın

kırışıklıkları gidermek için botoks veya plastik cerrahi gibi daha az doğal seçenekler

Buradaki sorun, ameliyatın pahalı olması ve botoksun cildiniz üzerinde istenmeyen etkiler yaratabilecek bir toksin olmasıdır. Bunlara ek olarak, bazı kremler vardır. Bununla birlikte, bazı kremler, özellikle ucuz olanlar genellikle hiçbir işe yaramazlar. Öte yandan, pahalı markalar da herkes için uygun olmayabilir.

Yine de doğal kollajen üretiminizi teşvik etmek her zaman ucuz ve basittir. Özellikle kırışıklıklarınız derinleşiyorsa ve daha önce cilt sağlığınıza dikkat etmediyseniz kırışıklıklarınızın onarımı daha fazla zaman alacaktır. Ancak yine de mümkündür.

Kollajen üretimini doğal olarak artıran yiyecekler

Üretimini doğal olarak teşvik etmek için en iyi seçenek yediğiniz şeylerdir. Eğer sağlıklı besleniyorsanız, karşı karşıya kalabileceğiniz pek çok güzellik ve sağlık probleminden kaçınabilirsiniz. Kollajeni teşvik etmek için beslenmenize eklemeniz gereken gıdalardan bazıları şunlardır:

Yaban mersini

yaban mersini suyu

Yaban mersiniHaftada en az bir kase yaban mersini tüketmenizi öneririz.

Sarımsak

Sarımsağın içerisindeki kükürt üretimi geliştirir. Yani, sarımsak tüketmek eklemlerinizdeki ağrı ile savaşabilir. Sarımsak, ayrıca kollajen liflerindeki hasar oluşumuyla mücadele eden taurin içerir. Bu, sahip olduğunuz kollajenlerin onarılacağı ve daha uzun süre dayanacağı anlamına gelir.

Bu avantajları elde etmek için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Günde bir diş sarımsak tüketin. Tadını sevmiyorsanız, günde 1/4 oranında sarımsak tüketmeyi deneyin. Sadece bir hap içer gibi atın böylece tadını fark etmeyeceksiniz.
 • Sarımsakla bir çay hazırlayabilirsiniz ve her gün içebilirsiniz. Tarçın veya nane çayınızın içerizine bir diş sarımsak ekleyin. Tarçın ve nane sarımsağın tadını gizlemeye yardımcı olur.

Yumurta

Yumurta, yeni kollajen oluşumu için hayati önem taşıyan doğal amino asitler bakımından zengindir ve mutlaka beslenme programınıza yumurtayı dahil etmelisiniz. İdeal olarak, haftada üç kez iki yumurta tüketmelisiniz. Yumurta tüketirken içerisine çok fazla tuz veya yağ ilave etmemeye çalışın.

C Vitamini

C vitamini takviyesi

bu proteinin üretimindeki en önemli bileşendir.büyük miktarda C vitamini

Eğer bir takviye almak istiyorsanız doğal malzemeler kullanılarak hazırlanan ürünleri tercih edin. Sağlıklı gıdalar satan dükkanlarda pek çok alternatif bulabilirsiniz ancak katkı maddesi içeren C vitaminlerinden uzak durmalısınız.

Kızılötesi ışın terapisi

Gıdaları bir kenara koyarsak, kızılötesi ışın terapisi de üretimi teşvik etmek için en iyi seçenektir. Bu, evinizin rahatlığında yapabileceğiniz bir şeydir. Kızılötesi ışın terapisi, kan dolaşımını uyarmak ve kollajen üretiminizi artırmak için kızılötesi ışınları (UV ışınları değil) birleştirir.

Güzellik ve cilt bakımı konusunda uzmanlaşmış mağazalarda kızılötesi ışın terapisini uygulayabileceğiniz cihazları bulabilirsiniz. Fiyat hakkında endişelenmeyin, oldukça uygundur ve uzun süre kullanabilirsiniz. Bu cihazı haftada iki kez kullanmayı deneyin.

İlginizi çekebilir ...
Kırışıklıklar için Ev Yapımı Elma, Üzüm ve Aloe Maskesi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kırışıklıklar için Ev Yapımı Elma, Üzüm ve Aloe Maskesi

Kırışıklıklar için hazırlayabileceğiniz ilginç bir maske var. Bu elma, üzüm ve aloe vera maskesi cildinizi derinlemesine besler ve lekeleri azaltır... • Collagen – What Is It and What Is It Good For?
 • healthline.com/nutrition/collagen