Sivilcelerden Kurtulmak İçin 6 Esansiyel Yağ

Yağ kullanarak sivilcelerden kurtulmak garip gelebilir; ancak esansiyel yağlar, yağ bezlerini kontrol etmeye yardım eder, cildinizi temizler ve tahrişi azaltır. Mutlaka deneyin!
Sivilcelerden Kurtulmak İçin 6 Esansiyel Yağ

Son Güncelleme: 16 Aralık, 2018

Sivilce en yaygın güzellik problemlerinden biridir. Özellikle ergenlik döneminde çıkar ve hem erkeklerde, hem de kadınlarda görülür. Sivilcelerden kurtulmak için esansiyel yağlar kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Sivilce yağ, ölü deri hücreleri ve diğer parçacıklardan oluşan küçük siyah noktalar olarak tanımlanabilir. Genelde hormon düzensizliğinin sonucu olarak çıkar.

Bu düzensizlikler gözeneklerinize bağlı yağ bezlerinin aktivitelerini değiştirir. Sivilceler genelde yüzünüzde çıkar. Çoğunlukla T bölgesinde oluşur, fakat kollarda, sırtta ve vücudun diğer bölgelerinde de belirebilir.

Ciddi bir sağlık problemi olmasa da, iz bırakmamak için doğru şekilde tedavi etmek gerekir. Neyse ki, sivilceler kurtulmak için kullanabileceğiniz pek çok çeşit ürün vardır.

Bir seçenek ise cildinizi derin şekilde temizleyecek ve sivilce ile savaşacak esansiyel yağlar kullanmaktır. Bu makalede, sivilcelerden kurtulmak için kullanabileceğiniz en iyi 6 yağı paylaşacağız.

1. Sivilcelerden Kurtulmak için Keklik Otu Yağı

şişelenmiş keklik otu yağı

Keklik otu esansiyel yağının anti enflamasyon ve antibakteriyel özellikleri vardır. Bundan dolayı sivilce tedavisi için çok iyi bir seçenektir. Yağ üretimini düzene sokmaya yardım ederken ölü deri hücrelerini ve gözeneklerdeki atıkları temizler.

Nasıl kullanılır?

 • Eşit miktarda keklik otu yağı ve zeytinyağını karıştırıp kabarcıklara sürün.
 • Durulamadan emilmesi için bekleyin ve günde iki kere bunu tekrarlayın.

2. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı sivilce ve diğer cilt sorunlarının tedavisi için bilinen en iyi yağlardan biridir. Mantar, bakteri ve enflamasyon karşıtı özellikleri onu bu sorun için güzel bir çözüm yapmaktadır. Hatta, düzenli olarak kullanılırsa, sivilce yaraları ve izlerinde fark edilebilir derecede azalma sağlar.

Nasıl kullanılır?

 • Bir parça pamuğu iki damla çay ağacı yağı ile nemlendirin ve sorunlu bölgeye masaj şeklinde uygulayın.
 • Hassas cilde sahipseniz Hindistan cevizi veya jojoba yağı ile seyreltin.
 • Ek olarak, 10 damla çay ağacı yağını bir kavanozda sıcak su ile karıştırarak astrenjan olarak kullanabilirsiniz.

3. Lavanta yağı

küçük şişede lavanta yağı

Aromaterapi ve rahatlatıcı gücü ile bilinen lavanta yağı, sivilceden kurtulmak için ideal bir üründür. Antibakteriyel özellikleri sayesinde enfeksiyonu önlemesinin yanı sıra, yara izlerinin azalmasına da etkisi vardır. Astreanjan özelliği gözeneklere derin temizlik yapar, yağ bezlerinin aktivitesini düzenlemeye yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?

 • Küçük, eşit miktarlarda lavanta ve üzüm çekirdeği yağını karıştırıp cildinize nazik bir şekilde yedirin.
 • Her gece yatmadan önce tekrarlayın.

4. Kadife çiçeği yağı

Kadife çiçeği yağı rahatlatıcı, anti enflamasyon ve yenileyici özellikleriile göze çarpan kozmetik bir üründür. Kabarcıkların yok edilmesine yardımcı olur, enflamasyonu azaltır ve iyileştirici hücreleri uyararak cilt lekelerinin oluşumunu engeller.

Nasıl kullanılır?

 • Bir parça pamuğu kadifiye çiçeği yağı ile nemlendirin ve etkilenmiş alana uygulayın.
 • Her gün, günde iki defa tekrarlayın.

5. Kuşburnu yağı

küçük şişede kuşburnu yağı ve damlalık

Kuşburnu yağının cilt için iyi olduğu bilinir ve hassas cildi olanlar için en iyi seçeneklerden biridir. Sivilce ile savaşır, gözeneklerdeki parçacıkları temizler ve yaraların iyileşmesini tetikler.

Nasıl kullanılır?

 • Az miktarda kuşburnu yağını etkilenmiş bölgelere nazikçe masaj yaparak iyice yedirin.
 • Her gün kullanın.

6. Biberiye Yağı

Biberiyeden elde edilmiş yağ yenileyici, antibiyotik ve antienflamasyon özelliklere sahip olup, sivilcelerden kurtulma evresini hızlandırır. Düzenli olarak kullanmak cildin pH seviyesini düzenler ve sivilcenin neden olduğu şişlik ve kızarıklığı düşürür.

Nasıl kullanılır?

 • Bir parça pamuğu biberiye yağı ile nemlendirin ve nazikçe kabarıklara masaj yapın.
 • Her gece yatmadan önce uygulayın.

Sivilcelerden kurtulmak sizin için zor mu? Yukarıdaki esansiyel yağları bir alternatif tedavi yöntemi olarak deneyin ve cildinizi hızlı bir şekilde iyileştirin. Her yöntemi tek başına deneyin; çünkü birden fazla yöntemi birlikte kullanmak ters etki yaratabilir.

İlginizi çekebilir ...
Yüzdeki Sivilceler İçin 5 Doğal Tedavi Yöntemi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yüzdeki Sivilceler İçin 5 Doğal Tedavi Yöntemi

Yüzdeki sivilceler, genellikle ergenlik döneminde oluşan fakat ilerleyen yaşlarda da sık sık karşımıza çıkan birçok cilt probleminden sadece bir ta...