Aloe Vera Jelin Cilde Yönelik 5 Büyük Faydası

2 Temmuz, 2018
Aloe vera jel, harika bir nemlendirici olmanın yanı sıra, ciltte meydana gelen tahrişleri yatıştırmak için mükemmel olan anti-enflamatuvar ve ağrı giderici özelliklere sahiptir.

Aloe vera bitkisinin yapraklarından elde edilen jel, harika iyileştirici özelliklere sahiptir. Çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek amacıyla harici olarak uygulanır ya da birtakım sindirim sistemi bozukluklarını iyileştirmek için meyve suyu ya da smoothie içerisinde dahili olarak tüketilir.

Bu yazıda, aloe vera jelinin, cildi iyileştirmenin yanı sıra, kuruluk, sivilce, tahriş ya da yanık gibi problemlere yardımcı olan 5 büyük faydasını sizinle paylaşacağız. Aloe vera bitkisinden elde edilen bu jel, evde her zaman elinizin altında bulunması tavsiye edilen ve kullanımı oldukça kolay olan doğal bir reçetedir.

Aloe Vera

aloe vera jeli

Aloe vera, sıcak iklime sahip bölgelerde yaygın olarak yetişen çok yıllık bir bitkidir. İnsanlar bu bitkiyi, sahip olduğu şifalı özelliklerinden dolayı ve evde yetiştirmesi oldukça kolay olduğu için binlerce yıldır kullanmaktadır. Aloe vera, yüksek olan enzim, antioksidan, aminoasit, müsilaj içeriği ve diğer birçok bileşeni sayesinde çok faydalıdır.

  • Aloe vera jelinin avantajı, onu, bitkinin yaprağından kolayca çıkartabilmemiz ve jelin direkt olarak cilde uygulanabilir olmasıdır.
  • Eğer evinizde bitkinin kendisine sahip değilseniz, aloe vera jelini bir eczaneden ya da doğal ürün mağazasından satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, neredeyse tamamen doğal aloe vera jeli kullanan bir ürün seçmenizi öneririz.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Bu makaleyi de ziyaret edin: Aloe Vera Jelinin 9 İyileştirici Özelliği

Cilde faydaları

1. Sivilceye karşı mücadele eder ve onu temizler

aloe vera cilde iyi gelir

Aloe vera jeli, cilt için harika bir temizleyicidir. Enzim içerikli yapısı sayesinde, kullanımı, cildin nazikçe ölü hücrelerden arındırılmasını sağlar. Güzel bir peeling olarak, cildi kurutmadan üst katmanının yenilenmesine yardımcı olur.

Arındırıcı özelliklerinin yanı sıra, antiseptik, anti-mikrobik ve mantar karşıtı özelliklere de sahiptir. Bu sayede, ciltte meydana gelen enfeksiyonları ve sivilceleri önleyebilir.

2. Cildi geride yağlı bırakmadan nemlendirir

Bu jel, tüm cilt tipleri için ideal olan bir nemlendiricidir. Cildiniz kuruysa, onu doğal bir bitkisel yağ ile karıştırabilirsiniz. Öte yandan, cildin yağlanmasının önüne geçtiği için, yağlı ya da karma cilde sahip olan bireyler de aloe vera jeline bayılacaktır.

Nemlendirici özelliğe sahip olan mukopolisakkarid içeriği sayesinde, aloe vera aynı zamanda doğal bir kayganlaştırıcı görevi görür. Doğal bitkisel jeli özel bölgelerinizde ve hatta cinsel amaçlı olarak kullanabilirsiniz.

3. Rahatlatır

Cildi rahatlatmak için doğal, hızlı ve etkili bir çözüme ihtiyacınız varsa eğer, aloe vera tam da aradığınız reçete olabilir. Fitostrerol gibi bileşikleri nedeniyle, anti-enflamatuvar ve ağrı giderici faydalara sahiptir.

Evde, bir tane aloe vera bitkisi bakmak ya da en azından ilaç dolabında bir jelini bulundurmak için gerekli nedenler vardır. Cilt yanıkları ya da döküntülerinin yanı sıra tıraş sonrası cildi yumuşatmak için de bu jeli kullanabilirsiniz. Rahatsız edici tahrişleri rahatlatmaya ek olarak, cildin yenilenmesine ve taze hissetmemize olanak sağlar.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Bunu da okuyun: Daha Yumuşak Bir Cilt İçin Esansiyel Yağlarla Hazırlanan 4 Peeling

4. İyileştirir ve yeniler

aloe vera yaraları iyileştirir

Aloe vera cildin iyileşme sürecini hızlandırmak için harika bir reçetedir. Aslında, birçok tedavi yöntemi bu jeli, kuşburnu ile birleştirir. Bileşenlerin bu kombinasyonu, geride yara izi bırakmayan sonuçlar bile verir.

Aloe vera’da bulunan bitkisel hormonlar, deri hücrelerinin büyümesini uyarır. Ancak, en iyi sonucu elde etmek için düzenli olarak kullanmanız gerekir.

  • Aloe vera’yı etkilenen bölgeye mümkün olan en kısa sürede uygulayın ve yara tamamen iyileşene kadar her gün bu işlemi tekrarlayın.

5. Gençleştirir

Bu şifalı bitki, cildin genç görünmesini sağlamada güçlü bir müttefik olarak, görevini layıkıyla yerine getirir:

  • Cildi nemlendirir: Kırışıklara sahip bir cilt her zaman nem eksikliği ile ilgilidir. Diğer taraftan, beslenen cilt elastik olup kırışıklıkların oluşum süreci yavaştır.
  • Cildin yenilenmesine yardımcı olur: Cilt hücrelerinin sürekli yenilenmesi, yaşlanma sürecinin yavaşlatılmasına destek olur.
  • Bol miktarda antioksidan içerir: Bu özellik serbest radikallerin verdiği hasara karşı mücadele eder.

Aloe vera’nın kullanım alanının sadecece yüzümüzle sınırlı olmadığını belirtmek gerekir. Vücudun geri kalan bölgeleri de, seçtiğiniz aloe vera ve bitkisel yağ kombinasyonlarından (Hindistan cevizi, badem, jojoba vb.) faydalanacaktır.

Bu jeli sürekli olarak kullanmak, kuruluk, çatlak ya da egzama gibi cilt sorunlarının önüne geçilmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, cilde masaj eşliğinde uygulanan bu jel kolaylıkla emilir ve cildin nemlenmesine geride yağlı bir his bırakmaksızın yardımcı olur.

Bunlar da ilginizi çekebilir