Aloe Vera Jelin Cilde Yönelik 5 Büyük Faydası

Aloe vera jeli, harika bir nemlendirici olmanın yanı sıra, ciltte meydana gelen tahrişleri yatıştırmak için mükemmel olan anti-enflamatuvar ve ağrı giderici özelliklere sahiptir.
Aloe Vera Jelin Cilde Yönelik 5 Büyük Faydası

Son Güncelleme: 28 Eylül, 2020

Aloe vera bitkisinin yapraklarından elde edilen aloe vera jeli, harika iyileştirici özelliklere sahiptir. Çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek amacıyla harici olarak uygulanır ya da birtakım sindirim sistemi bozukluklarını iyileştirmek için meyve suyu ya da smoothie içerisinde dahili olarak tüketilir.

Bu yazıda, aloe vera jelinin, cildi iyileştirmenin yanı sıra, kuruluk, sivilce, tahriş ya da yanık gibi problemlere yardımcı olan 5 büyük faydasını sizinle paylaşacağız. Aloe vera jeli, evde her zaman elinizin altında bulunması tavsiye edilen ve kullanımı oldukça kolay olan doğal bir reçetedir.

Aloe Vera Jeli

aloe vera jeli

Aloe vera, sıcak iklime sahip bölgelerde yaygın olarak yetişen çok yıllık bir bitkidir. İnsanlar bu bitkiyi, sahip olduğu şifalı özelliklerinden dolayı ve evde yetiştirmesi oldukça kolay olduğu için binlerce yıldır kullanmaktadır.

Aloe vera, yüksek miktarda enzim, antioksidan, aminoasit, müsilaj içeriği ve diğer birçok bileşeni sayesinde çok faydalıdır. Aloe vera jeli, bitkinin yaprağından kolayca çıkar ve direkt olarak cilde uygulanabilir.

Eğer evinizde bitkinin kendisine sahip değilseniz, aloe vera jeli bir eczaneden ya da doğal ürün mağazasından satın alınabilir. Bununla birlikte, neredeyse tamamen doğal aloe vera jeli içeren bir ürün seçmenizi öneririz.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Bu makaleyi de ziyaret edin: Aloe Vera Jelinin 9 İyileştirici Özelliği

Cilde faydaları

1. Sivilceye karşı mücadele eder ve onu temizler

aloe vera cilde iyi gelir

Aloe vera jeli, cilt için harika bir temizleyicidir. Enzim içerikli yapısı sayesinde, cildin ölü hücrelerden nazikçe arındırılmasını sağlar ve cildi kurutmadan üst katmanının yenilenmesine yardımcı olur.

Arındırıcı özelliklerinin yanı sıra, antiseptik, anti-mikrobik ve mantar karşıtı özelliklere de sahiptir. Bu sayede, ciltte meydana gelen enfeksiyonları ve sivilceleri önleyebilir.

2. Cildi yağlı bırakmadan nemlendirir

Bu jel, tüm cilt tipleri için ideal bir nemlendiricidir. Cildiniz kuruysa, aloe vera jelini doğal bir bitkisel yağ ile karıştırabilirsiniz. Öte yandan, cildin yağlanmasının önüne geçtiği için, yağlı ya da karma cilde sahip olan bireyler de aloe vera jeline bayılacaktır.

Nemlendirici özelliğe sahip olan mukopolisakkarid içeriği sayesinde, aloe vera aynı zamanda doğal bir kayganlaştırıcı görevi görür. Bu bitkisel jeli özel bölgelerinizde ve hatta cinsel amaçlı olarak kullanabilirsiniz.

3. Rahatlatır

Cildi rahatlatmak için doğal, hızlı ve etkili bir çözüme ihtiyacınız varsa, aloe vera tam da aradığınız şey olabilir. Fitostrerol gibi bileşikleri nedeniyle anti-enflamatuvar ve ağrı giderici faydalara sahiptir.

Evde bir tane aloe vera bitkisi bakmak ya da en azından ilaç dolabında bir jelini bulundurmak için yeterli sebep vardır. Cilt yanıkları ya da döküntülerinin yanı sıra, tıraş sonrası cildi yumuşatmak için de bu jeli kullanabilirsiniz. Rahatsız edici tahrişleri rahatlatmaya ek olarak, cildin yenilenmesine ve taze hissetmemize olanak sağlar.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Bunu da okuyun: Evinizde Aloe Vera Bulundurmanın 5 Muhteşem Faydası

4. İyileştirir ve yeniler

aloe vera yaraları iyileştirir

Aloe vera, cildin iyileşme sürecini hızlandırmak için harika bir seçenektir. Aslında birçok tedavi yöntemi bu jeli kuşburnu ile birleştirir. Bileşenlerin bu kombinasyonu, geride yara izi bırakmayan sonuçlar bile verir.

Aloe vera’da bulunan bitkisel hormonlar deri hücrelerinin büyümesini uyarır. Ancak en iyi sonucu elde etmek için düzenli olarak kullanmanız gerekir.

Aloe vera’yı etkilenen bölgeye mümkün olan en kısa sürede uygulayın ve yara tamamen iyileşene kadar her gün bu işlemi tekrarlayın. Ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

5. Gençleştirir

Bu şifalı bitki, cildin genç görünmesini sağlamada güçlü bir müttefik olarak görevini layıkıyla yerine getirir. Aloe vera jelinin cilt üzerindeki etkileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Cildi nemlendirir: Kırışıklara sahip bir cilt her zaman nem eksikliği ile ilgilidir. Diğer taraftan, beslenen cilt elastiktir ve kırışıklıkların oluşum süreci daha yavaş olur.
  • Cildin yenilenmesine yardımcı olur: Cilt hücrelerinin sürekli yenilenmesi, yaşlanma sürecinin yavaşlatılmasına destek olur.
  • Bol miktarda antioksidan içerir: Bu özellik, serbest radikallerin verdiği hasara karşı mücadele eder.

Aloe vera’nın kullanım alanının sadecece yüzümüzle sınırlı olmadığını belirtmek gerekir. Vücudun geri kalan bölgeleri de, seçtiğiniz aloe vera ve bitkisel yağ kombinasyonlarından (Hindistan cevizi, badem, jojoba vb.) faydalanacaktır.

Bu jeli sürekli olarak kullanmak, kuruluk, çatlak ya da egzama gibi cilt sorunlarının önüne geçilmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, cilde masaj eşliğinde uygulanan bu jel kolaylıkla emilir ve cildin nemlenmesine geride yağlı bir his bırakmaksızın yardımcı olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.